Před závěrečnou etapou LVM Saarland Trofeo Štěpán Telecký na 8. místě

11.06.2022 | Jiří Vlasák, foto: LVM Saarland Trofeo, Czech Cycling Team

Před závěrečnou etapou LVM Saarland Trofeo Štěpán Telecký na 8. místě

Dvě půletapy daly juniorům pořádně zabrat. Zatímco dosud nejlépe postavenému našemu cyklistovi Milanu Kadlecovi se den příliš nevydařil, Štěpán Telecký dojel v časovce na 5. a v odpolední etapě na 10. místě, což ho v součtu před zítřejší závěrečnou etapou vyneslo na průběžné 8. místo.

Sobota je robota. Alespoň to dnes platilo pro juniory na etapáku LVM Saarland Trofeo. Dopoledne 14 km časovka s víc jak kilometr dlouhým kopcem blížícímu se k 7% sklonu. Odpoledne pak na to, že šlo o půletapu, docela dlouhá (126 km) a profilově zatím nejnáročnější etapa. 

Časovka

Do časovky šel z našich s největší šancí na dobrý výsledek Štěpán Telecký a tuto roli potvrdil. Dokončil ji na pěkném 5. místě. Jenže první tři časově docela odskočili, vítěz Joshua Tarling z Velké Británie byl lepší o 55 sekund. Štěpán se posunul na průběžné 9. místo. Naopak dosud nejlepšímu z našich Milanu Kadlecovi se časovka příliš nevydařila. Sice ve čtvrtině etapy na vrcholu stoupání jel srovnatelný čas s nejlepšími, ale pak už jen ztrácel a v cíli to znamenalo 2 min. ztráty na vítěze a sešup o 25 míst v pořadí na 34. pozici.

Štěpán Telecký si svůj výkon pochvaloval a byl z něj i mile překvapený: "S umístěním jsem spokojený. Jelo se mi dobře. Až jsem se divil. Po včerejšku, kdy jsem se necítil moc dobře, to dneska bylo až nad očekávání dobré. Z kopce jsem měl docela respekt, ale přejel jsem ho docela v klidu. Pomohlo mi i to, že jsem dojížděl soupeře před sebou."

"Štěpán ztrácí necelou minutu, což není zase taková ztráta, aby se s tím nedalo něco dělat a minimálně se posunout v pořadí výš. Dalším cílem může být i další vyhraná etapa. Jen je potřeba vzít na vědomí, že půletapy bývají zrádné, někomu ta druhá sedne a někdo může být po dopoledni docela vyprášený, takže se dá i dost ztratit. Doufám, že my budeme patřit do té první skupiny," shrnul aktuální stav a výhledy Tomáš Holub, při LVM Saarland sportovní ředitel týmu.

Štěpán Telecký, dnes nejlepší z našich.

Etapa

Takže od 16 hodin výhled na 1600 nastoupaných metrů, přes které se dostanou kluci do cíle. A k tomu vysoká teplota blížící se ke 30°C, takže spotřeba osmi bidonů s pitím nebyla ničím zvláštním. Etapa zavedla závodníky i do Francie, kde pořadatelé připravili stoupání po klasických kočičích hlavách do 12% sklonu a následně vrcholila na cílových okruzích přes další zrhuba 2 km kopec, který měl přes 8%. 

Závodilo se nadoraz, což se v kombinaci s obtížnými podmínkami projevilo výrazně naděleným startovním polem a značnými časovými rozdíly. Naši kluci se snažili být opět aktivní. Milan Kadlec byl sólově odskočený v polovině etapy s cílem dojet si pro body na vrchařskou prémii. To se sice nepodařilo, ale i aktivita se počítá.

Nejlepší z našich byl v cíli opět Štěpán Telecký, klasifikovaný na 10. místě, ovšem se ztrátou 1:24 min. na vítězného Lucemburčana Mathieu Kockelmanna (viz titulní snímek). Ten si pro etapu dojel sólově, za ním s odstupem 39 vteřin dalších pět lidí. Kockelmann se tím dostal do vedení, Štěpán se posunul na 8. pozici, přičemž na čtvrtého v pořadí tratí jen 15 vteřin. V týmech jsou naši kluci na průběžné 5. příčce za Nory, Italy, Francouzi z jejich nároďáku a Francouzi a jedním Španělem z AG2R Citroën U19.

"Cením si toho, že kluci jsou aktivní, jdou do toho po hlavě. Že to vždycky nevyjde, je normální, ale tenhle způsob závodění je posouvá a zvyšuje šance na nějaký úspěch. Zítra je poslední etapa, chceme být opět aktivní a pokusit se o vylepšení našeho dosavadního skóre," řekl před zítřejší profilově nejnáročnější 127 km dlouhou etapou Tomáš Holub.

Včera vyhrál Milan Kadlec etapu, dnes se mu příliš nedařilo.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste