Především Movistar zdecimoval většinu sprinterů a Gaviria vítězstvím završil perfektní výkon celého týmu. Mathias Vacek průběžně devátý

26.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Maximiliano Blanco / Getty Sport / Movistar Team

Především Movistar zdecimoval většinu sprinterů a Gaviria vítězstvím završil perfektní výkon celého týmu. Mathias Vacek průběžně devátý

Movistar a TotalEnergies se ve čtvrté etapě Vuelta a San Juan postaraly o to, že do cíle dorazila padesátičlenná skupina, v níž chyběla většina sprinterů. Nechyběli v ní však lídři obou týmů a ti se také utkali o vítězství v etapě. Fernando Gaviria předčil Petra Sagana a ujal se vedení v závodě právě před slovenským šampionem. V první skupině dojeli i oba čeští cyklisté, což Mathiasi Vackovi vyneslo posun na průběžné deváté místo a druhé v soutěži mladíků.

V první polovině dnešní etapy se docela dost stoupalo, ale průměrný sklon nepřekročil 4 %.

Netrvalo dlouho a vytvořil se únik, v němž měli převahu domácí jezdci včetně vedoucího muže vrchařské soutěže Tomase Contteho, který sice v průběhu etapy svou pozici významně upevnil, ale po jejím skončení byl diskvalifikován. Možná byli sami překvapeni, kdože to s nimi odjel, když mezi sebou viděli Egana Bernala, který si testoval formu před rozhodující páteční etapou. 

Po absolvování celého stoupání a následném dlouhém sjezdu se na čele ocitlo jen kolem 50 lidí, mezi nimiž chyběla většina sprinterských specialistů. A proto se jelo pořádné dílo. O což se starali jezdci Movistaru a TotalEnergies. Museli se přitom vypořádávat se silným větrem foukajícím z boku nebo do tváří. Nejvíc chráněnými jezdci byli pochopitelně Fernando Gaviria a Peter Sagan.

Nakonec tedy došlo na souboj sprinterů, ovšem jen těch, kteří se dokázali v první části etapy udržet vepředu. A z nich v cílovém souboji nenašli konkurenci právě jen lídři španělského a francouzského týmu. Pokusil se je sice překvapit Filippo Ganna (Ineos), když založil na opravdu dlouhý sprint, ale jak Gaviria, tak Sagan na jeho útok dokázali odpovědět a v poslední stovce metrů šli přes něj.

Petrovi to tedy opět nevyšlo, čtrnácté umístění do deseti a potřetí na druhé pozici během tří absolvovaných ročníků je sice pěkné, ale v cyklistice jak známo vítěz bere vše. Naopak Fernando Gaviria tady vyhrál během čtyř ročníků už po deváté, v čemž nemá konkurenta, a dnešní výhrou zaokrouhlil počet svých vítězství v profi pelotonu na rovných 50. A protože v první skupině chyběl nejen Fabio Jakobsen, ale i Sam Bennett, ujal se průběžného vedení s náskokem 10 sekund na druhého Petra Sagana.

"Je to pro nás obrovská radost. Tolik jsem o toto vítězství usiloval. Celou zimu jsem tak tvrdě pracoval a dnes to přišlo. Tým se dnes skutečně choval tak, jak jsme si všichni přáli, a přesně tak, jak to dělali celý týden! Dnešní profil vyhovoval našim schopnostem lépe než předešlé etapy. Kluci, všech pět, byli dnes prostě nejlepší. Celá skupina pracovala za mě. Usilovali jsme o to, zasloužili jsme si to, dosáhli jsme toho. Horský průsmyk byl těžký – horko bylo v posledních dnech intenzivnější a všichni se trápili, ale zachovali jsme klid, dokázali jsme zůstat spolu přes vrchol a tvrdě jsme pracovali až do cíle, abychom získali toto krásné vítězství. Teď mám na sobě dres lídra, ale je to jen dočasně; určitě v pátek v Coloradu ztratím půl hodiny (smích). Bude to pro mě klidnější den a potom během víkendu tu budou další dvě šance," uvedl na týmových stránkách vítěz dnešní etapy.

Při absenci Jakobsena se o dílčí úspěch týmu Soudal-Quick Step pokusil Yves Lampaert, což mu vyneslo 4. místo, společně s ním dorazili v první skupině ještě Jan Hirt a Remco Evenepoel. Nic neztratili i další favorité na celkové pořadí Egan Bernal a Daniel Martínez (Ineos), Sergio Higuita (Bora-hansgrohe), jakož i Óscar Sevilla a Miguel López (Medellin).

Nás může mimořádně těšit, že Mathias Vacek projel cílem na 10. místě, což ho společně s bonifikačními sekundami za 2. místo na druhé sprinterské prémii, kterou vyhrál jeho týmový kolega, spolubydlící a vítěz včerejší etapy Quinn Simmons, posunulo na průběžné 9. místo a v soutěži jezdců do 23 let na 2. za Dána Andresena. 

Dnes čeká cyklisty den volna a po něm je na programu královská etapa. A v ní by mohl Mathias Vacek vylepšit své už tak velmi dobré umístění v celkové klasifikaci. Po dnešní etapě se z první desítky průběžného pořadí jeví společně se Sevillou jako nejlepší vrchaři. A formu zdá se má hodně dobrou.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE