Technika, kterou Ondrash & Kašpárek používají, spočívá v přenášení akrylových barev z vodní hladiny na plátno. Touto metodou vznikají působivé abstraktní obrazy složené z organických různobarevných tvarů převážně na bílém podkladu. Přenést takové obrazy na trojrozměrný povrch jako je rám kola, vidlice, představec a sedlo představovalo pro oba umělce velkou výzvu.

Produktový design nás lákal už delší dobu, a když se nás kluci z Festky zeptali, jestli bychom nechtěli zkusit něco s jejich rámy, byli jsme oba bez váhání pro. Nemalujeme přímo na plátno nebo 3D objekt. Malujeme na hladinu vody napuštěné v mělké nádrži. Barvu na hladinu lijeme pomocí vlastnoručně vyrobených nástrojů, kterým říkáme pádla. Jsou speciálně navrženy tak, aby udržely jednotlivé barvy v paralelních pruzích, které pak rozfoukáváme a manipulujeme s nimi do požadovaných tvarů. Plátno nebo 3D objekt, který malujeme, leží pod hladinou. K přenosu pak dochází velmi pomalým vypouštěním vody z nádrže," popisují techniku oba umělci.

Festka věnovala projektu speciální microsite na svém webu. Zákazníci zde najdou návod, jak postupovat, v případě zájmu o rám od dvojice Ondrash & Kašpárek. To je ale jenom první krok, po kterém následují konzultace s umělci a příprava návrhů a vzorků barevného provedení. Nikoho asi nepřekvapí, že první zákazník se objednaného kola dočkal až nyní. Jedná se o stoprocentně zakázkové kolo Festka Rover v převážně zelenofialovém provedení. Stačí jeden pohled a je jasné, že to čekání určitě stálo za to!

Lidi z Festky dvojnásobně těší, že kolo v takovém unikátním provedení neskončí pověšené na zdi. Zákazník je nadšený jezdec, který jistě dá tomuto všestrannému gravelovému kolu pořádně zabrat. A to jak na silnici, tak mimo ni, protože si objednal rovnou dva páry kol. Přesně podle zamýšlené koncepce modelu Rover, který je stejnou měrou doma na obou površích.

Kolo zákazníkovi předali ve svém atelieru sami umělci. Součástí malé ceremonie bylo i předání plátna se stejnými obrazci, jaké zdobí rám. Takové plátno si mohou zákazníci za příplatek objednat ke každému kolu od dua Ondrash & Kašpárek. 

Kdybyste náhodou na šťastného majitele tohoto kola narazili v Hamburku, nedivte se. Toto severoněmecké přístavní město je vedle Prahy jeho druhým domovem.

Design od dua Ondrash & Kašpárek je k dispozici pro všechny modely Festky kromě ONE a Doppler. Na webu společnosti Festka je ve zvláštní sekci návod, jak by měli zájemci postupovat. Na řadě příkladů jsou zde vidět různé možné varianty provedení. Festka ovšem upozorňuje na důležitou okolnost, že se jedná o uměleckou práci, která není stoprocentně opakovatelná a vyžaduje od zákazníků jistou míru flexibility výměnou za získání něčeho skutečně jedinečného. 

Kolo Festka Scout, který umělci udělali v počáteční fázi projektu, bude k vidění na říjnové výstavě kol Bespoked v Londýně.