„Jarda je pro fanoušky pořád velkým lákadlem. S Bedřichovem je navíc neodmyslitelně spjat, protože když se tu před lety budovala trať, pomáhal mi ji jako mladý závodník vybírat. To bylo v roce 2002, kdy se stal juniorským mistrem světa a od té doby jsme spolu na trati konzultovali řadu věcí,“ vzpomíná ředitel šampionátu Miloslav Hollósi, bývalý dlouholetý trenér reprezentace.

V Bedřichově se domácí šampionát pojede potřetí, naposledy tam mužskou elitní kategorii vyhrál v roce 2016 právě Kulhavý. „Největším favoritem na titul je Ondra Cink, kterého bude chtít prohnat celá česká špička. Ale i Jarda určitě může zajet pěkný závod,“ tvrdí Hollósi.

Na bedřichovské trati se pojede cross country podvacáté, jeden covidový rok byla nucená pauza. „Trať je z 90 procent stejná, přibyly tam nějaké drobné úpravy. Pojede se pumptrack, je tam umělý skok a nová sekce Rock garden,“ představuje ředitel šampionátu některé novinky.

Trať charakterizuje jako středně těžkou. „Závodníky prověří jak fyzicky, tak po technické stránce. A závody může hodně ovlivnit i počasí, které je na horách nevyzpytatelné. Už jsme tu zažili totální liják, kdy se sjezdy musely běhat, měli jsme i bouřku a taky extrémní vedro. Někteří si mě dobírají, že už nám chybí jen sníh,“ říká s úsměvem Hollósi.

Závody v cross country by měly mít parádní náboj a vysokou úroveň. „Reprezentanti ladí formu na srpnové mistrovství světa v Glasgow a na mistráku by už měli být v dobré kondici. Fanoušci si určitě přijdou na své,“ zve ředitel šampionátu příznivce do Bedřichova. Potkat se tam navíc mohou s řadou legend českého cross country, protože organizátoři pozvali bývalé mistry republiky. Měli by tak dorazit např. Slavíček, Kvasnička, Elsnic, Boudný, Vokrouhlík, Neumannová a mnozí další.

Šampionát začne v pátek 21. 7. závody štafet, poté se bude bojovat o tituly na elektrokolech. V sobotu jsou na programu cross country všech kategorií a v neděli závody žáků.