Simmons až do odvolání suspendován za nevhodná vyjádření na socálních sítích

01.10.2020 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

Simmons až do odvolání suspendován za nevhodná vyjádření na socálních sítích

Quinn Simmons je 19 letý americký cyklista v týmu Trek-Segafredo. Juniorský mistr světa z roku 2019 podobně jako Remco Evenepoel „přeskočil“ věkovou kategorii a ve velmi mladém věku naskočil rovnýma nohama do cyklistické světové extraligy. Nyní na sociálních sítích vyjádřil svůj postoj, který lze považovat za rasistický, a to byl důvod, že ho tým až do odvolání suspendoval.

Simmons zareagoval na příspěvek, týkající se amerického prezidenta Donalda Trumpa a nadcházejících prezidentských voleb. Jeho vyjádření vyhodnotil tým jako rozporuplná a škodlivá. 

Trek-Segafredo je organizace, mezi jejíž hodnoty patří i to, že podporuje sport a možnost sportovat pro všechny bez rozdílu a to v nejširším slova smyslu. Podporujeme právo na svobodu projevu, ale zároveň budeme činit lidi odpovědné za jejich slova a činy,“ uvádí se v prohlášení Trek-Segafredo. 

„Bohužel, týmový jezdec Quinn Simmons učinil online prohlášení, které vnímáme jako škodlivé pro tým, profesionální cyklistiku, její fanoušky a pozitivní budoucnost tohoto sportu. V reakci na to nebude Quinn Simmons závodit za Trek-Segafredo až do odvolání. Tým a jeho partneři společně určí, jak budeme postupovat dál. O těchto krocích budeme informovat fanoušky a veřejnost.“ 

Juniorský mistr světa 2019

Simmons ve středu na Twitteru reagovala na příspěvek cyklistické novinářky a komentátorky José Been k nadcházejícím volbám v USA, který se kategoricky vymezoval proti současnému americkému prezidentovi. Simmons mj. reagoval použitím emodži (stylizovaný obrázek vyjadřující nějakou myšlenku) ruky černé pleti. 

Některé reakce na twitteru obvinily Simmonse z formy rasismu, vyjádřily se v tom smyslu, že přestanou kupovat bicykly společnosti Trek Bikes a že by Simmons měl být z týmu vyhozen. 

Trek-Segafredo vydal okamžité prohlášení v reakci na příspěvky Simmonse na Twitteru, kde uvedl, že tým neomlouvá rozporuplné komentáře ani činy svých jezdců, které nepřispívají k pozitivnímu obrazu týmu ani partnerů. 

„Tým bude komunikovat s Quinnem, aby mu pomohl pochopit vhodný tón konverzace, kterou by měl sportovec v jeho pozici udržovat,“ napsal Trek-Segafredo v příspěvku na Twitteru. 

Tour de La Provence 2020

Společnost Trek čelila na začátku letošního roku reakci, když byla policejní kola sponzorovaná společností Trek používána jako zbraně a štíty proti lidem v protestech Black Lives Matter, které se konaly po celých USA a byly reakcí na zabití George Floyda policií během zatčení v Minneapolis v Minnesotě. Protesty směřovaly proti policejní brutalitě, systémovému rasismu a spravedlnosti za Floydovu smrt.  

Prezident společnosti Trek Bikes John Burke v té době vyjádřil znepokojení nad policejní brutalitou a rasismem v USA a vyzval ke spravedlnosti. Společnost Trek Bikes později vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že se „zavázala k lepší budoucnosti“ a načrtla několik iniciativ a fondů k vytvoření více pracovních míst v cyklistickém průmyslu pro lidi nejrůznějších ras, otevření obchodů v zaostalých čtvrtích a vytvoření inkluzivnější (zahrnutí, přijetí do celku) kultury ve společnosti. 

Systémový rasismus je problémem i na nejvyšší úrovní cyklistiky. UCI zopakovala svůj závazek k rozmanitosti prostřednictvím vlastního programu Světového cyklistického centra a poukázala na několik strategií, které v posledních letech přijala k řešení rasismu. 

Řídícímu orgánu cyklistického sportu však bylo vytýkáno, že nepřistoupil k sankci nebo potrestání těch, kteří porušili jeho vlastní etický kodex, pokud jde o rasismus.

Quinn Simmons (na titulním snímku při letošním Valónském šípu: 135. místo) letos absolvoval za tým 34 závodních dnů, což je jedenáctý nejvyšší počet z 31 jezdců týmové soupisky. Jeho nejlepšími výsledky bylo 16. místo Okolo Polska a 2. místo Okolo Maďarska. Smlouvu s týmem má podepsánu ještě na příští rok.

"Je potřeba si uvědomit, že jde o vyjádření 19 letého chlapce. Ale zároveň nelze taková vyjádření jakkoli omlouvat," řekl generální manažer týmu Luca Guercilena.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K12
Aha takže článek dlouhý jak noha, ale co napsal se nedočteme jen o tom že použil černý smajlík no za to by ho asi nesuspendovali že?
01.10.2020 18:47:14
Torsen
No, ano. V podstate ho suspendovali za smajlik a slovo "Spravne", cimz se priznal k tomu, že podporuje Trumpa. Toto se dnes povazuje za projev krajne extremistickeho, spolecensky nebezpecneho rasismu a je proto nutne zavodnika bez milosti suspendovat.
01.10.2020 20:47:44
K12
Torsen.... On odepsal nizozemské novinářce ktera tweetovala že jestli někdo bude volit Trumpa ať ji přestane sledovat... On ji napsal "Bye" dallo by se přeložit sbohem nebo nashle ale to je jedno určitě ne správně jak píšeš... Ten černý smajlík zařadil to je ok... Já vím jak ten tweet vypadal, protože tady ten svět sleduju,ale napsat článek kilometr dlouhý bez jediného infa... To nešlo jinak než okomentovat tak jak sem psal.
01.10.2020 20:53:17
bond
začíná to být velký problém..kola nebudou mít černou barvu a pláště a galusky jen barevný,nejlépe rúžový a nebo duhový. kam se to dostáváme...???
02.10.2020 0:24:05
Homos
Přesně tak. Celá konverzace měla dohromady pár slov a byla naprosto neškodná. Bohužel v dnešní naprosto nedemokratické době člověk nesmí vyslovit nahlas svůj názor pokud se tento neshoduje s pohledem všemožných menšin. Politická korektnost nadevše. Kdo žil v Americe ví, že kriminalisté vedou statistiky ohledně rasy pachatelů. Zde jasně převládají afroameričané (jakkoli nikdy v Africe nebyli) a hispánci. Když jich pak po vězeních sedí násobně víc než těch bílých otrockářů, jedná se hned o policejní brutalitu. Zde vyzývám redakci RC, aby si zjistila fakta a nepřilévala olej do ohně. @bond: Galusky už mám jak chameleon. Když ale stojím pod sluncem, hážu černý (resp. nadměrně pigmentovaný) stíny. Poradíš?
02.10.2020 9:15:41
Jakub
Byt Simmonsem, zvazoval bych odchod z takoveho tymu, ktery se sveho jezdce nezastane v tak absurdni zalezitosti. Postoj Treku vnimam jako velky alibismus.
02.10.2020 12:22:03
El Paso
Jakube, dovolím si vás opravit. Postoj Treku je přizdisráčství. V podstatě jde o módní trend nekonečných ústupků neoliberálům. Ale politiku stranou... Z obchodního hlediska silně pochybuji, že se tento krok Treku vyplatí. Lidé rádi vyjadřují svůj názor peněženkou. Nibali by musel na Giru hodně překvapit, aby byl Simmonsův distanc zastíněn. Dle mého mínění je Simmons velký talent a rozvázat smlouvu s Trekem by mu jen a jen prospělo.
02.10.2020 13:53:13
piratelu
No tak to výsměch....
03.10.2020 21:07:43
piratelu
Trek u mě skončil tehdy, když se snažili zničit Grega LeMonda. Sami mají máslo na hlavě...
10.10.2020 20:44:55