Simon Clarke přišel při Murcii letos už potřetí jen těsně o vítězství. Tentokrát ho porazil Ben Turner z Ineosu

11.02.2023 | Jiří Vlasák, foto: ProCyclingStats, Vuelta Murcia / Ineos Grenadiers, Israel-Premier tech

Simon Clarke přišel při Murcii letos už potřetí jen těsně o vítězství. Tentokrát ho porazil Ben Turner z Ineosu

Náročnější stoupání závodu Okolo Murcie (1.1) společně s velmi nepříznivým počasím pročesala peloton, ale do rozhodujícího městského stoupání v Cartageně šlo i tak dost lidí. Už už to vypadalo na Matteo Trentina, ale síly si lépe rozložili jiní. Nejlépe Ben Turner, který letos už potřetí zhatil pomyšlení na výhru 36letému Simonu Clarkovi a mohl tak ve svých 23 letech oslavit první vítězství v profesionálním pelotonu.

Chladno, mokro, déšť, vítr a dokonce sníh, to byly kulisy letošního ročníku Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida (1.1). Právě kvůli sněhu bylo nejdelší stoupání nahrazeno jiným, kratším.

Závod se jezdí od roku 1985 a Češi v něm zanechali výraznou stopu. V letech 2002 a 2003 byl podvakráte 2. Jan Hruška a v roce 2010 ho vyhrál František Raboň. O pět let později závod dokončil na 3. místě Zdeněk Štybar a před třemi lety obsadil 2. místo Josef Černý. Letos ale naši cyklisté další pódiové umístění přidat nemohli, protože tu nestartovali. 

Rekordmanem závodu je Alejandro Valverde, který k pěti vítězstvím přidal ještě tři 2. a jedno 3. místo

Po první sprinterské prémii kolem 50. km odjela 17členná skupina. Ale vše se zase sjelo. Před druhou vrchařskou prémií se vytvořil nový únik 5 závodníků. Dva cyklisté Electro Hiper však postupně nestačili, takže 25 km před cílem jela vepředu trojice ve složení Iván Romeo (Movistar), Paul Ourselin (TotalEnergies) a Harry Sweeney (Lotto Dstny). Na peloton, o jehož tempo se starali především jezdci UAE Emirates s pomocí vybraného závodníka Cofidisu, měli náskok přes 2 minuty.

Romeo je ve svých 19 letech letošním novicem v dresu Movistaru. Ourselin je 28letý univerzál, který se nějakými výraznějšími úspěchy zatím chlubit nemůže. Největším dosavadním úspěchem 24letého Sweeneyho je vítězství na malé Lombardii, tedy určené jezdcům do 23 let, v roce 2020.

20 km před cílem, při stoupání na třetí vrchařskou prémii, převzali v pelotonu otěže cyklisté Ineosu. V tomto obtížném 5,5 km dlouhém stoupání, které se mezi 2. a 3. km vyhouplo k 10 %, se trojice vepředu rozpadla a peloton, z něhož se začalo nastupovat, se početně zredukoval, i když stále to vypadalo na přibližně šedesátku jezdců.

15 km před cílem byl jako poslední pohlcen hlavní skupinou Sweeney. Lotto Dstny si ale i potom počínalo společně s Ineosem velmi aktivně. Pak už se jen letělo k cíli. Ten byl umístěn na konci téměř kilometrového stoupání s několika protisměrnými zatáčkami, končící u arabského majáku z 9. století, tyčícího se nad cartagenským přístavem. 

Nejlépe si to rozjeli borci UAE, z nich se na špici dostal Matteo Trentin, ale neodolal v posledních desítkách metrů ataku soupeřů, z nichž nejúspěšnější byl Ben Turner z Ineosu před Simonem Clarkem z týmu Israele a Jordi Meeusem z Bora-hansgrohe.

Pro 23letého Bena Turnera to bylo jeho premiérové vítězství v profi pelotonu.

Simonu Clarkovi (na snímku vlevo) to letos už potřetí nevyšlo. Byl 2. na australském šampionátu, 3. na Cadel Evans Road Race a nyní tedy opět o chlup jen 2.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE