Skvělý debut v novém týmu. Costa po dvou neúspěšných letech slaví vítězství na Trofeo Calvia

25.01.2023 | Marek Matějka, foto Intermarché-Circus-Wanty/PhotoNews

Skvělý debut v novém týmu. Costa po dvou neúspěšných letech slaví vítězství na Trofeo Calvia

Rui Costa zvítězil v prvním závodě Challenge Mallorca. Portugalský cyklista byl lepší ve spurtu dvojice uprchlíků a vítězi poprvé od sezóny 2020. Zároveň připsal první letošní vítězství pro tým Intermarché-Circus-Wanty.

Costa ujel společně s Louisem Vervaekem (Soudal Quick-Step) 34 kilometry před cílem. V tu chvíli byli v devítičlenné skupině společně Julianem Alaphilippem (Soudal Quick-Step) pouze jednu minutu za uprchlíky Benem Healym (EF Education-EasyPost) a Pascalem Eenkhoornem (Lotto Dstny).

Peloton už byl mimo hru, Kern Pharma se s tím sice snažil něco udělat, ale o vítězství se utkali jezdci vpředu. Costa s Vervaekem si vedoucí dvojici dojeli ve sjezdu z posledního stoupání, 21 kilometrů před cílem. Nová čtyřčlenná skupina měla náskok 45 sekund před skupinou pronásledovatelů, kde se s vývojem závodu snažil něco udělat Alaphilippe, protože Vervaeke neměl moc velkou šanci uspět v případném spurtu.

Sám Vervaeke věděl, že se nemůže pouze točit ve skupině s rychlejšími soupeři a 16 kilometrů před cílem nastoupil. Agresivní taktika se belgickému týmu skoro vyplatila, jenže Costa s Healym se k Vervaekemu vrátili ve sjezdu 7 kilometrů před cílovou páskou. Ir Healy zkusil zaútočit 4 kilometry před cílem, jenže soupeři byli pozorní. Vedoucí trio taktizovalo a v posledních kilometrech se zezadu rychle přibližovali soupeři. Skupiny už se nesjely, takže o vítězi se rozhodovalo ve spurtu a nejrychlejší byl Costa před Vervaekem, třetí skončil Healy. Pouze o tři sekundy později dorazila nejbližší skupina, čtvrtý skončil Casper Pedersen (Soudal Quick-Step) a pátý Axel Zingle (Cofidis).

"Nový tým, nový dres a vítězství hned první den nové sezóny," radoval se Costa v cíli závodu

Poslední vítězství získal na domácím šampionátu v roce 2020 a v mezinárodní konkurenci čekal na vítězství téměř tři roky. "Moje první mezinárodní vítězství po třech letech mi udělalo obrovskou radost. Pro svůj debut v Intermarché-Circus-Wanty jsem si nemohl přát nic lepšího! Počasí nám dnes ztěžovalo práci, foukal silný vítr, pršelo a byly nízké teploty."

Počasí opravdu komplikovalo závodění, v chladu a dešti docházelo k mnoha pádům. "Nebezpečný sjezd z Coll de Sóller v polovině závodu způsobil, že se peloton rozpadl," pokračuje Costa. "Ve finále jsem věřil svým instinktům. Myslel jsem jen na vítězství, i když pronásledovatelé se v závěrečném kilometru hodně přiblížili. Zůstal jsem klidný a ani jednou jsem se neohlédl."

"Zvedlo mi to morálku, je fajn ukázat, že jsem ještě nezapomněl, jak se vyhrává," dodává zkušený Portugalec. Jeho největší soupeř Louis Vervaeke si uvědomoval svoje slabiny, ale snažil se zvrátit vývoj závodu ve svůj prospěch. "Věděli jsme, že to dnes bude velmi technické a hektické kvůli sjezdům. Jako tým jsme se snažili začínat sjezdy v dobré pozici. Sjížděli jsme dolů plnou rychlostí a pak nás bylo pět ve skupině asi 12 jezdců. Bohužel jsme po pádu přišli o Ilana van Wildera."

"Možná jsem nebyl tím největším trumfem týmu, protože nejsem nejrychlejší. V posledním stoupání jsem se pokusil o všechno nebo nic, ale bohužel se ke mně po sjezdu vrátili. Pak už jsem věděl, že bude těžké Costu porazit. Kdysi byl mistrem světa, ví, jak vyhrát závod." 


   

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE