Smolař Landa opět zraněn

01.02.2019 | Marek Matějka

Smolař Landa opět zraněn

Mikel Landa je opět zraněný. Baskický vrchař spadl v prvním závodě nové sezóny a zlomil si klíční kost. Sezóna, ve které se chystá uspět na Giru i Tour, tak nezačala vůbec dobře.

Mikel Landa se zapletl do pádu patnáct kilometrů před cílem úvodního závodu Mallorca Challenge a musel být odvezen do nemocnice. Zde lékaři potvrdili zlomeninu klíční kosti a kvůli zrychlení léčby bude operován. Přijde tak o začátek sezóny, kromě dalších závodů Mallorca Challenge bude pravděpodobně muset vynechat i etapový závod Kolem Andalusie (20. - 24. února).

Pro Landu je to také velký zásah do psychiky, protože z jednoho o dost vážnějšího zranění se dostával na konci loňské sezóny. Tvrdý pád na Clasice San Sebastian způsobil zlomeninu obratle a Landa přišel o Mistrovství světa a další závody. Letos už byl připraven závodit naplno, ale další zranění ho zdrží.

Po Kolem Andalusie má v plánu etapové závody Tirreno - Adriatico, Kolem Baskicka a ardenské klasiky. Na start těchto závodů už se nejspíš dostane. Hlavními cíli jsou třítýdenní etapové závody. Měl by startovat na italském Giru i na Tour de France. 

Loni přestoupil z týmu Sky do španělského Movistaru kvůli příležitosti být lídrem na třítýdenních závodech, ale sezóna vůbec nevyšla podle plánu: „Byl to hodně složitý rok. Přišel jsem do Movistaru s nadšením a velkým očekáváním, ale nakonec to byl rok, kdy jsem byl nejvíce frustrovaný," řekl nedávno Landa deníku Marca. 

Landa se chystá na Giro i Tour de France, ale italský závod má prioritu, ve Francii by měl být hlavním lídrem Nairo Quintana. Na Giru se bude dělit o roli lídra s Alejandrem Valverdem, ale větší naději na úspěch má mladší Landa a měl by být jedničkou. 

„Mám dobrý závodní program do Gira, abych tam byl v nejlepší možné formě a potom udělám co bude tělo žádat před Tour," řekl ještě před pádem na Mallorca Challenge. Landa věří, že může uspět na obou závodech: „Dařilo se mi už v roce 2017. A stejný plán mám letos, chci být připraven na 100 % na Giro a doufám, že na Tour budu na 99 %, nebo 101 %."

Landa ve zmíněném roce vyhrál etapu a vrchařskou soutěž na Giru a byl často v úniku, ale na celkové pořadí nejel. Na Tour pomáhal Chrisi Froomovi, přesto skončil celkově čtvrtý, jednu sekundu za třetím Romainem Bardetem. Pokud pojede Giro na celkové pořadí, nebude snadné uspět i na Tour. To zatím vyzkoušené nemá, ale věří, že se Giro a Tour dají kombinovat: „V posledních letech byla v Itálii spousta těžkých etap ve třetím týdnu a přesto byli někteří dobří i na Tour," naráží na příklady Toma Dumoulina a Chrise Frooma.  

Landu může těšit statistika lichých let, nejlepší výsledky zajel v letech 2015 a 2017. Tyto roky byly následovány slabšími sezónami, teď je čas zase uspět. Ale sezóna začala nešťastně. Dokáže navázat na dřívější úspěchy a vrátí se na pódium Grand Tour? 

Foto Sirotti
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste