Quick-Step ještě nedávno vítězil na největších dlážděných klasikách zejména díky kolektivní převaze, po éře Tomu Boonena se tým nezastavil, nahradili ho Niki Terpstra, Philippe Gilbert, Zdeněk Štybar, Yves Lampaert, Kasper Asgreen a další velká vítězství pravidelně přibývala. Jenže v posledních letech se dříve funkční strategie přestala vyplácet a Quick-Step ztratil jiskru, svou kolektivní převahu nad největšími soupeři. 

Změna přišla s Remcem Evenepoelem, který je nepochybně jedním z nejlepších závodníků, kteří kdy v dresu Quick-Stepu jezdili, jenže je ambiciózní na jiných závodech. Tým klasikářů a sprinterů si musí zvykat na změnu přístupu a největším cílem letošní sezóny je celkové pořadí Tour de France. To je pro Quick-Step hodně nezvyklá situace.

1103382422.jpg

Zatímco Evenepoel zachraňuje tým na všech frontách, včetně klasik (důkazem jsou dvě vítězství na monumentu Lutych-Bastogne-Lutych), specialisté na kostky něco ztratili ze svých silných stránek. Julian Alaphilippe a Kasper Asgreen už nejsou považováni za horké favority. A zatím se nepodařilo přivést nové závodníky, kteří by je nahradili a klasikářskou sestavu oživili. 

Ale už se na tom pracuje, na Kuurne si odbude svou klasikářskou premiéru Luke Lamperti, který při prvních startech v dresu belgického týmu opravdu zářil. A překvapivě silný byl i v docela těžkých závodech. Umí zasportovat po těžkém průběhu, což se na klasikách vždy hodí. Klasikáře s velmi rychlým sprintem by v Quick-Stepu opravdu potřebovali. 

1144777950.jpg

Na Omloopu mají stále přednost prověření závodníci, takže ve výběru jsou Alaphilippe, Asgreen, Yves Lampaert, Josef Černý, Casper Pedersen, posila Gianni Moscon a mladý Warre Vangheluwe.  

A to rozhodně není špatná sestava, ačkoliv na Visma-Lease a Bike to rozhodně nestačí, jak jsme naznačili v tomto článku. Na KBK vystřídají Alaphilippa a Moscona už zmíněný Lamperti a Slovák Martin Svrček. Černý by měl v obou závodech plnit úkoly domestika. "Těšíme se na nadcházející víkend, pojedeme se silným týmem a velkým sebevědomím a odhodláním. Většina kluků absolvovala kvalitní vysokohorské soustředění v Sierra Nevadě a nyní budou pokračovat v závodění, přičemž pět našich borců pojede oba závody. Nedá se říct, že by nás tyto závody mohly něčím překvapit, půjde hlavně o to zjistit, jak na tom v tuto chvíli jsme. Pro Omloop máme připraveno několik jezdců, kteří by mohli dosáhnout dobrého výsledku, zatímco pro Kuurne, pokud dojde na hromadný sprint, budeme zvědaví, co dokáže Luke," říká Wilfried Peeters, sportovní ředitel Soudal Quick-Step.

Příliš mnoho večírků Alaphilippovi škodí, tvrdí Lefevere 

Patrick Lefevere, ředitel týmu, se nyní poměrně ostře opřel o Alaphilippa: „Julian je dobrý kluk, ale poté, co podepsal velký kontrakt, přestal dělat výsledky. Mám rád své závodníky, ale musí to být fér. Když stárnete, musíte trénovat víc a bojovat.“ Podle Lefevera má Alaphilippe jisté potíže se životosprávou, řekl to v rozhovoru pro HUMO. Není pravděpodobně, že by v Quick-Stepu zůstal i po skončení současné smlouvy. „Často pije, večírků a alkoholu je až moc. A je doma pod pantoflem. Mluvil jsem s ním v listopadu, byla u toho i Marion (Rousse, Alaphilippova partnerka - pozn. red.) a jeho agent Dries Smert. Řekl jsem jim, že takto to dál nejde, jestli se to bude opakovat, vyhodím ho. Zpráva byla přijata a myslím, že si to vzal k srdci.“

Evenepoel na Flandry?

O tom, že vedení Quick-Stepu svým současným specialistům na kostky tak úplně nevěří svědčí i to, že se už se nahlas mluví o možném debutu Evenepoela na Kolem Flander. Určitě ne letos, sám Evenepoel o to nestojí a soustředí se na Tour, ale Peeters věří, že jednou by Flandry mohl vyhrát. „Myslím, že je to možné. V současné situaci, když na Kwaremont přivezete někoho jako je Remco, na posledních 40 kilometrech nikdy nevíte,“ řekl Peeters pro americký web Velo. „Právě teď dává všechno přípravě na Tour de France. Není to snadné. Ještě má spoustu času.“

1142095760.jpg

Podle Peeterse jsou Flandry jiné než dřív, když je dokázal vyhrát vrchař jako Tadej Pogačar. „Taktika na Ronde je teď úplně jiná. Když vidíte někoho jako Pogačar, jak vyhrává Flandry, to by si nikdo dříve nepomyslel, že je to možné. Flandry jsou teď závodem pro vrchaře. To by pro Remca mohlo být dobré.“

„Rozdíl je v tom, že i na dlažebních kostkách teď útočí vrchaři a specialisté na dlažebních kostkách odpadají,“ dodává.