Stane se Wout van Aert po Petru Saganovi nejlépe placeným cyklistou?

31.12.2020 | Libor Matějka, foto Sirotti a gva

Stane se Wout van Aert po Petru Saganovi nejlépe placeným cyklistou?

Obecně se za nejlépe placeného cyklistu světa považuje Peter Sagan a asi je to pravda, ale hlásí se nová generace a na nejlépe placeného cyklistu aspiruje belgický cyklista Wout van Aert.

A je to dost pravděpodobné. Cyklokrosová hvězda letos zazářila na silnici a v Belgii sbírá na konci roku všechna ocenění. Věkem, výsledky a perspektivou je opravdu výjimečný a možná má v sobě i potenciál pro celkové pořadí Grand Tour.

Wout má smlouvu v současném týmu do konce roku a tak určitě běží "námluvy" agentury Isea Sport Management napříč týmy na plné obrátky. Zájem prý má Ineos a to je velký hráč s největším rozpočtem, ale byl by ochotný dát maximální kontrakt klasikáři, když základním marketingem Ineosu je úspěch na Tour de France? Přidává se k tomu PR samotné společnosti Ineos. Ta má v Belgii několik chemiček a špatnou reputaci mezi ekology. Třeba by si chtěla vylepšit image angažováním belgické hvězdy a zaplatit za to cokoliv. To by Van Aertovi nahrávalo k podepsání rekordního kontraktu, pokud by takto chtěl prodat svoji osobnost.


Ať už bude Van Aert jezdit v britském, nebo nizozemském týmu, tak v Belgii má obrovskou reklamní hodnotu. Před lety se Tom Boonen "vykoupil" u týmu z reklamních povinností, to znamená, že byl využíván pro oficiální partnery týmu, ale mohl se sám nabízet mimo klubové závazky. Jeho marketingový potenciál nevyužíval Patrick Lefevere, ale osobní agenti Toma Boonena.

Je to celkem normální, také Peter Sagan doma na Slovensku propagoval Citroen, T-Mobile a další značky. Ale v cyklistice je Belgie naprosto jiná kategorie než Slovensko a cyklistické hvězdy jsou marketingově využitelné v obecné reklamě mnohem víc.

A to jsou další možnosti Van Aerta. Nyní při cyklokrosech ho vidíme v týmovém oblečení, ale přilbu má v barvách Red Bullu, tak jako v minulých letech.


V případě Petra Sagana se spekuluje o jeho základním kontraktu v týmu 5 až 6 miliónu eur, což je možná trochu přehnané, ale čtyři to asi byly. U Van Aerta se spekuluje o šesti miliónech, které by za něho byl ochotný ročně utratit Ineos. Znamenalo by to přibližně 20 % z předpokládaného týmového rozpočtu v příštím roce, nebo v sezóně 2022. U Petra Sagana se asi už kontrakty navyšovat nebudou a spíš budou klesat, takže postup Van Aerta na pozici nejlépe placeného cyklisty světa je reálná. 

Ale asi to nebude na dlouho. Za ním stojí další Belgičan, ještě o jednu cyklistickou generaci mladší a perspektivnější -  Remco Evenepoel. Pokud začne vítězit na třítýdenních závodech, velmi pravděpodobně získá výjimečný kontrakt. 

Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Luk
Evenpoel má vyšší potenciál, ale aktuálně už bude WvA nejlépe placený, Peťo mesel jít hodně dolů, Bora už s ním nepočítá ani na spurtérské etapy, ani na zelený, bude vykonávat superdomestika, , volnou ruku ruku má jen na klasikářské etapy a na klasiky, tam ovšem stejně jako všichni ostatní 30níci s výjimkou Alafildy na maldíky MvdP, WvA, Hirschiho, POgačara ani Peťo už nikdy mít nebude a už nikdy nic nemůže bohužel vyhrát.
01.01.2021 14:00:28
Mellon
@Luk - Peter nešiel dole s peniazmi, má ešte platnú zmluvu, takže bude v roku 2021 platený podľa nej. Bude robiť superdomestika? Komu? Rýchle šprinty na Tour prenechá Ackesovi, ale na ostatných etapákoch bude šprintovať, kto by mal šprintovať v Bore miesto neho? Už nikdy nič nevyhrá? Ani majstrovstvá Slovenska? ;-)
01.01.2021 15:56:04
Luk
Je naivní si myslet, že druhá strana nedonutí kdykoli a kohokoli (platí to i obráceně, Hirschi měl také platnou smlouvu a už má jinou...) k nové dohodě, sponzoři jsou tvrdí byznysmani a každý se nakonec rád dohodne, to je realita dnešní světa. Mně je také moc líto, že už Peťo nikdy nevyhraje žádný monument, MS ani zelený dres, ale reálně prostě existuje minimálně 6 lepších, a ti pokud budou na startu, jsou všichni ostatní včetně Peťa bez šancí. Ještě před dvěma až třemi lety měl místo p.čování a nadáváni s k.kotmi se pretekám, raději se s někým domluvit a mohl ještě vyhrávat. Letos na Lopatě jsem Vakočovi říkal, že se musí domluvit MvdP s WvA jinak dopadnou jak Pe´to, všichni se proti nim vždy spojí a oni sami nevyhrají nic. A samo jsem měl pravdu, dokud jeli proti sobě, nic nevyhráli, jakmile se na Flandrech spojili, už to klaplo. A takto musí pokračovat i dále jinak je lefeverovci na čele s Alafildou a Evenpoelem budou porážet pořád..... Na podporu svého tvrzení se klidně vsadím o 100t. Kč, že Peťo už nevyhraje žádný monument, MS ani zeleňáka a o 10t. Kč že už nevyhraje ani žádnou etapu na TdF.
02.01.2021 11:48:36
Lajo
Luk ja si myslím že Peter niečo z toho čo si uviedol ešte vyhrá. Ja dám tiež 100kč ale proti tebe.;-). Po sezóne sa vyrovnáme :-)
04.01.2021 8:12:20
defekt
Saganova hvězda ještě nezhasíná, i když to dovno není, co bývalo. Jak správně uvádí Luk, jsou noví, mladí, lepší. Majstrovstvá Slovenska snad vyhraje, za to jsou taky body. Možná ale, že ho přejdou ty p.čovinky, které předváděl, když byl ještě mezi nejlepšími. Odejí ale musí s hlavou vztyčenou, ne jako Emilek, který si na závěr kariéry všechno pohnojil.
04.01.2021 9:14:06
Kid_A
Tady je zase expertu na smlouvy cyklistu, tymove strategie a globalni marketing. Divim se, ze sem nechodej reditele tymu a manazeri zavodaku nasavat know how :-)
04.01.2021 10:24:18
Mellon
@luk - nikto Sagana nedonútil jazdiť v sezóne 2021 za menšie peniaze a meniť zmluvu, má platnú zmluvu a Lombardini je skúsený manažér. Hirschi chcel pravdepodobne viac peňazí, nedali mu ich a tak ide inde. Čo Peter niečo vyhrá lebo nevyhrá uvidíme, o zelený dres asi už bojovať nebude má ich plnú skriňu, ale nejakú etapu na TdF by vyhrať mohol, etapu na TdF vyhrávajú sem-tam aj slabší cyklisti ako je Peťo :-)
07.01.2021 12:01:49
Mellon
@luk - pre upresnenie, Saganov výrok je z roku 2017 po Primavere, odvtedy vyhral ešte jedno MS a Paris Roubaix takže niečo vyhrával :-)
07.01.2021 12:28:27