Stanovisko České cyklokrosové reprezentace k vyjádření Emila Hekeleho

26.11.2020 | Jiří Vlasák, foto: Jaroslav Svoboda

Stanovisko České cyklokrosové reprezentace k vyjádření Emila Hekeleho

Uveřejnili jsme nejaktuálnější vyjádření Emila Hekeleho v záležitosti jeho pozitivního dopingového nálezu. Následně jsme oslovili reprezentačního trenéra Petra Dlaska a šéfa Disciplinární komise Českého svazu cyklistiky Davida Průšu, abychom získali reakci Českého svazu cyklistiky a cyklokrosové reprezentace.

Na úvod však uvádíme některá fakta, která by pro laickou veřejnost mohla být matoucí.

Odběr na zjištění zakázaných látek probíhá takto: nejprve byl testován vzorek A a na žádost Emila poté vzorek B. Je nutno vědět, že jde o vzorky moči odebrané ve stejný okamžik, ve stejnou hodinu, ve stejný den. Nejde tedy o žádné další testování a úplně nový odběr moči v jiném termínu, například s měsíčním odstupem. Tzn., že by se musel stát „zázrak“, kdyby se výsledek vzorku B lišil od vzorku A. Jde tedy o totožný vzorek testovaný pouze s časovým odstupem.

Samotná antidopingová kontrola se u Emila Hekeleho uskutečnila 9. září 2020 v závěru čtyřdenního reprezentačního srazu cyklokrosařů v Bělé pod Bezdězem. Závodníkovi byla při tomto odběru testována i krev, a to s negativním výsledkem.

Emil důrazně popírá, že by se oxandrolon a clenbuterol dostaly do jeho těla s jeho vědomím. Zároveň si ale uvědomuje, že dokázat svou nevinu bude - s ohledem na zkušenosti s dopingovými obviněními našich i zahraničních cyklistů v minulosti i s ohledem na daná pravidla - mimořádně obtížné. I přesto stále intenzivně trénuje.

Nyní tedy proběhne disciplinární řízení na Českém svazu cyklistiky. Jelikož Emilovi nebylo sděleno množství zakázané látky, které bylo v jeho těle zjištěno – což je ukazatel velmi důležitý pro další vývoj případu – požádal podle slov Davida Průši o detailnější dokumentaci. Její získání bude vyžadovat určitý čas. I proto předseda disciplinární komise odhaduje, že vlastní řízení s Emilem Hekelem proběhne až v první polovině ledna příštího roku. Podle slov Emila Hekeleho však v otázce žádosti o detailnější dokumentaci došlo ke komunikačnímu šumu, o tuto věc nakonec nepožádal. Řízení disciplinární komise proběhne tedy ve výhledu jednoho až dvou měsíců.

Česká cyklokrosová reprezentace zaslala dnes své oficiální stanovisko k vyjádření Emila Hekeleho, které jsme uveřejnili včera 25. listopadu: Cyklokrosová reprezentace Českého svazu cyklistiky se plně distancuje od výroků svého člena Emila Hekeleho, které pronesl ve veřejném prostoru po obdržení výsledků analýzy vzorku B. Odebrání a vyhodnocování obou vzorků bylo provedeno komisaři Antidopingového výboru České republiky jakožto nezávislého orgánu zřízeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pro potírání dopingu ve sportu, resp. od 1. ledna 2020 Národní sportovní agenturou. Celou záležitostí se nyní zabývá Disciplinární komise Českého svazu cyklistiky spolu s Antidopingovým výborem, a proto vyčkejme závěrů jejího jednání.“

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


VitaZubek
Je možné potvrdil nebo případně vyvrátit zákulisní informace, že Emil Hekele byl při odebírání toho inkriminovaného přistižen při pokusu vzorek naředit nebo vyměnit. To by asi mnohé vysvětlovalo.
06.12.2020 21:51:43
Potocký M.
VitaZubek@ Z hlediska toho jak odběr probíhá tak je to tvrzení proti tvrzení.
07.12.2020 10:35:57