Stefan Bissegger vyhrál 4. etapu Okolo Švýcarska

09.06.2021 | Marek Matějka, ilustrační foto Sirotti

Stefan Bissegger vyhrál 4. etapu Okolo Švýcarska

Domácí Stefan Bissegger zvítězil ve 4. etapě Okolo Švýcarska. Na letišti ve Gstaadu porazil ve spurtu uprchlíků Benjamina Thomase a Josepha Rosskopfa. Žlutý dres udržel Mathieu van der Poel.

V 85. ročníku Okolo Švýcarska poprvé uspěl dlouhý únik. Ve 171 kilometrů dlouhé etapě ze Sankt Urbanu do Gstaadu se podařilo ujet čtveřici jezdců: Stefan Bissegger (EF Nippo), Joel Suter (Švýcarsko), Benjamin Thomas (Groupama - FDJ) a Joseph Rosskopf (Rally). Uprchlíkům stálo v cestě jen jedno větší stoupání, 7,5 kilometru dlouhý výjezd na Saanenmueser Pass s vrcholem necelých deset kilometrů před cílem. 

Čtveřice v čelní skupině si dokázala vypracovat velmi solidní náskok, 60 kilometrů před cílem drželi odstup 7 minut. A v hlavním poli nebyla vůle pracovat a uprchlíky sjíždět. Snahu měl jen Movistar, ale vzdal to ještě před nájezdem do jediného dlouhého stoupání. 30 kilometrů před cílem se jezdci Movistaru zastavili a odstup 5:40 začal opět narůstat.   

Ve výjezdu začalo na vedoucí čtveřici pršet. Joel Suter se v mírném výjezdu nedokázal udržet soupeřů a na vrchol vyjeli na čele tři jezdci. nejvíce bodů na prémii získal Thomas. Bissegger, který před etapou ztrácel 6:05 na vedoucího Mathieu van der Poela (Alpecin - Fenix), byl virtuálním lídrem závodu, ale to ho nijak nezajímalo. Chtěl jen vyhrát etapu.

Dráhaři Bissegger a Thomas si věřili na závěrečný spurt, takže jediným aktivním závodníkem v posledních kilometrech etapy byl Američan Rosskopf. Jeho útoky ovšem nemohly Bisseggera a Thomase překvapit. Posledních 2,5 kilometru se jelo na gstaadském letišti a ujet zde soupeřům bylo velmi těžké. Rosskopf musel rozjet spurt z první pozice a oproti mnohem rychlejším soupeřům neměl šanci. Spurtovat začal 200 metrů před cílem, za ním jel Bissegger na druhé pozici a Thomas na třetí. 

Benjamin Thomas, trojnásobný mistr světa na dráze, podcenil rychlostní schopnosti mladého Švýcara, který má také dráhové zkušenosti a ve spurtu na něj nestačil. Bissegger získal své první etapové vítězství na Okolo Švýcarska a druhé letošní vítězství. Druhý muž celkové klasifikace Závodu míru U23 z roku 2019 v březnu oslavil vítězství v časovce Paříž - Nice. 

V celkovém pořadí se posunul o 70 pozic výš. Nyní je desátý s odstupem 38 sekund na Mathieu van der Poela, který dokončil v hlavním poli se ztrátou 5:16. Van der Poel udržel také vedení v bodovací soutěži. Nejlepším vrchařem zůstal Kanaďan Nickolas Zukowsky (Rally) a nejlepším mladým jezdcem je nadále Neilson Powless (EF Nippo). 


       

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste