Štybarův cyklokrosový impuls

27.01.2021 | Libor Matějka, foto Wout Beel

Štybarův cyklokrosový impuls

V přímém přenosu můžete sledovat, jak oznámení Zdeňka Štybara o účasti na světovém šampionátu nakoplo zájem médií a fanoušků o cyklokros.

Zdeněk Štybar si domluvil účast na světovém šampionátu, ačkoliv letos nejel žádný závod a přesto to všichni bereme všemi deseti. Česká média zařadila mnoho článků, v diskuzích se diskutuje o cyklokrosu. O ambicích Štybara, o reálných šancích. Asi nebudeme jeho šance komentovat, není jediný letošní závod, z kterého bychom se mohli odrazit. Ze strany Zdeňka je to určitý risk, krok do neznáma, hraní si se svým jménem/kreditem.

Ale je to dobře pro českou cyklistiku a pro český cyklokros. Ale měli bychom si z toho vzít i poučení - cyklokros bez hvězd z jiných cyklistických disciplín je mrtvý. Neplatí to v jediné zemi, v Belgii. Ale platí to především u nás doma, tak jako ve zbytku světa.

Cyklokros vznikl jako zimní exhibice a je stále exhibicí cyklistických hvězd. A cyklistické hvězdy vzniknou jen obtížně v samotném cyklokrosu (opět pomiňte Belgii), je to paradox, ale je to tak. Dokonce i nejlepší cyklokrosaři současnosti vděčí za svou popularitu silničním závodům a částečně i závodům na horských kolech. Platí to pro Wouta van Aerta, Mathieu van der Poela a Toma Pidcocka. Specialisté nejsou ani náhodou tak zajímaví. Příkladem jsou Eli Iserbyt, Toon Aerts a další. 

Takže, když chceme přitáhnout diváky (až pomine současná blbá doba) k Toi Toi Cupu, tak musíte přitáhnout hvězdy. Ale které hvězdy? Prý, slyšel jsem to jen z doslechu, platí pořadatelé českých závodů startovné zahraničním jezdcům, Belgičanům. Ale jezdcům druhé a třetí garnitury. Proč? Stejně by si přijeli pro UCI body.

A prý mají domácí pořadatelé silné výhrady k placení startovné domácím závodníkům. Proč?

Co je zajímavé pro českého fanouška cyklokrosu? Bezejmenný Belgičan, nebo Adam Ťoupalík, Lubomír Petruš, Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink... a pár dalších jmen? Proč nelákají dobré české závodníky na své akce? Mistr republiky na silnici Adam Ťoupalík, by určitě patřil v domácím prostředí k nejlepším. Když mu pořadatelé dají 10 tisíc za start, Adam si vydělá za podzim jistých 60 tisíc (nebo třeba 200 tisíc) za cyklokrosovou sezónu, tak o tom bude přemýšlet. Jinak to ani nefunguje na belgických sériích, pochopitelně s jinými hvězdami a s jinými rozpočty. A nakonec i úřadující mistr republiky Michael Boroš by si zasloužil nějaké startovné, ale přitáhne pozornost k akci? Dříve rozhodně ano, dnes asi ne, ale bude soupeřem Ťoupalíka, Kulhavého a dalších a bude hned atraktivnější i pro diváky. 

Tohle je ekonomická podstata cyklokrosu, jinak to udělat nejde. V českých podmínkách si čistě cyklokrosovou hvězdu nevybudujete na úrovni oddílu, můžete podpořit jen talenty, ale ti musejí vidět perspektivu - především ekonomickou perspektivu.

A pokud opravdu platí naši pořadatelé startovné zahraničním cyklokrosařům a našim ne, tak by měli obrátit kormidlo.


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Petr
Plně souhlasím ...
28.01.2021 0:05:09
Potocký M.
Libore souhlasím, pěkně vyjádřeno. Ještě by bylo zajímavé ským a kdy do našeho cyklokrosu přišla ta úzká specializace. V době kdy jsem závodil tomu tak nebylo. Řekněme Miloš Fišera a spol byli velice úspěšní na silničních závodech. Zároveň cyklokros jezdili někteří silničáři i dráhaři. Že jede Štyby je super, mohl tam být i Zlámalík. A ty dva junioři co nařezali na M.R. třiadvacítkářům a v podstatě i Eliťákům tam měli být taky. Postaršení tak jak se to s úspěšnejma a ctižádostivejma dělá. A mohla být zajímavá i kategorie do 23let. Borošovi jsem dlouhá roky fandil a fandím ale bohužel realita je taková jaká je :-(
28.01.2021 11:14:35
Luk
Též souhlas, ještě je nutno přidat Martina Stoška, Ťoupi, Cink i Stošek vzhledem ke svým kvalitám budou vždy bojovat o vítězství, jen je nutné , aby trať byla obdobná jako Jabkokros, tedy rychlá , háková málo technická, žádné bahenní lázně, spoustu běhání a šílené techniky, na to nikdy nepřijedou... Hlavním problémem ovšem zůstává termínová kolize, Stošek už je 3 měsíce na Kanárech a Cink i Kulhavý , spořka atd. jsou tam už též, jediný schůdný termín do budoucna vidím hned na začátku listopadu, jindy je to nereálné...
28.01.2021 11:15:16
Zdenek
PRACHY PRACHY PRACHY to snad není možný , dokud nezačne stát skutečně podporovat začínající sportovce a přestane vyplácet nehorázné odměny těm úspěšným tak se nic nezmění . Stůjme nohama na zemi a nesrovnávejme se s vyspělými zeměmi na západ od nás . Proč bylo dřív tolik cyklistických oddílů a proč je dnes tolik cyklistických funkcionářú ? Protože každý chce ty PRACHY ale jaksi se pozapomnělo , že k tomu jsou potřeba taky závodníci. Někde se chybička vloudila . Ale co ,dokud z toho jsou PRACHY tak jedeme dál ať to stojí co to stojí
28.01.2021 13:55:38