Světový šampionát žen a jeho favoritky

25.09.2020 | Jiří Vlasák, foto: Jan Brychta, Giro Rosa, UCI Championship Yorkshire, Paule Ka

Světový šampionát žen a jeho favoritky

Letošní mistrovství světa se naštěstí realizuje, i když v okleštěné podobě. Po dvou dnech časovek žen a mužů elite následují dva dny hromadných závodů stejných kategorií. Zítra jsou na pořadu ženy a v neděli vyvrcholení zkráceného pořadu mistrovství, závod mužů. Které ženy jsou favoritkami a co lze očekávat od českých dívek?

Okruh favoritek se vždy odvíjí od aktuální formy a charakteru trati. Přičemž naštěstí překvapení jsou možná. Trasa letošní světového šampionátu žen vede po totožném okruhu, jaký pojedou muži.

Okruh měří 28,8 km a začíná a končí na automobilovém okruhu Enza a Dina Ferrari a obsahuje dvě náročná stoupání: Mazzolano dlouhé 2,8 km s průměrným sklonem 5,9 % a maximem 13% a Cima Gallisterna dlouhé 2,7 km s 6,4 % a úsekem se sklonem až 14 %, přičemž jeho střední část o délce 1,3 km má průměrný sklon 10,9 %. Jeho vrchol je 12 km od cíle.

Ženy si tenhle okruh dají 5x, takže ty, které dokončí celý závod, budou mít v nohách 143 km s celkovým převýšením kolem 2.800 metrů. Poslední 3 km každého okruhu se odehrají na automobilovém okruhu, většina ze zbývajících 28,8 km bude probíhat po úzkých a zvlněných silnicích přes vinice v okolí Imoly, ležící v centrální oblasti severoitalského regionu Emilia-Romagna, jehož hlavním městem je Boloňa.

Ve startovní listině jsou napsány ženy 40 národností. Díky tomu, že ve svém středu mají úřadující mistryni světa z loňského roku, Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), mají Nizozemky možnost postavit 8 závodnic. Itálie, Německo, Austrálie a USA jedou v sedmi. Dalších sedm zemí dostalo možnost závodit v šesti. České ženy pojedou tři, stejně jako například Mexičanky, Lucemburčanky, Islanďanky, Rusky a ještě dalších šest zemí.

Annemiek Van Vleuten, mistryně světa 2019

Nizozemské ženy dlouhodobě vládnou světovému pelotonu a jsou i tentokrát velkými favoritkami. Van Vleuten si dvě etapy před koncem Giro Rosa před osmi dny při pádu v závěru etapy poranila zápěstí tak, že musela ze závodu odstoupit. Ale na soupisce Nizozemského týmu nechybí.

„Nemohu si stěžovat, zraněné zápěstí mě nijak neomezuje, nemám při jízdě na kole bolesti, nemám problémy s ovládáním bicyklu. Je to tak trošku zázrak,“ komentovala svůj předstartovní stav mistryně světa z Yorkshiru. 

S ohledem na profil závodu patří mezi favoritky. Ovšem její hlavní doménou jsou těžká stoupání, naopak sprint ze skupiny není její nejsilnější stránka. Je tedy otázkou, zda se jí podaří odjet buď sólo, nebo v takové skupině, z níž bude mít šanci uspět.  

Nizozemský celek bude mít tu výhodu, že může hrát na rozdíl od většiny konkurenčních týmů s vícero silnými kartami. V oranžovém dresu totiž nastoupí i vítězka letošního Giro Rosa Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) - na titulním snímku na stříbrném stupínku na loňském mistrovství světa - a vítězka tří etap na tomtéž závodě Marianne Vos (CCC-Liv), která je skvělá sprinterka se schopností přejet i náročná klasikářská stoupání. A v záloze bude ještě Chantal Van den Broek-Blaak (Boels-Dolmans), mimo jiné čtvrtá z evropského šampionátu z konce letošního srpna. Tím ale výčet skvělých cyklistech ještě nekončí, jelikož startuje i loňská evropská mistryně Amy Pieters (Boels-Dolmans) či třetí z včerejší časovky v Imole Ellen Van Dijk (Trek-Segafredo).

Marianne Vos v jedné ze tří vítězných etap na Giro Rosa

Další favorizované týmy mají ve svém středu skvělé závodnice, ale už spíše jako osamocené lídry, na něž zbytek týmu bude pracovat, takže mnoha záložními variantami nedisponují. 

Mezi nejužší okruh největších soupeřek Holanďanek patří bezesporu letos ve skvostné formě jezdící italská šampionka z letošního roku Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo). Od konce července do konce srpna absolvovala devět jednorázových závodů a pouze dvakrát chyběla v první desítce, přičemž třikrát stanula na pódiu. A poté dokončila Giro Rosa na třetím místě, připsala si jednu vítěznou etapu, ve vrchařské soutěži byla druhá a v bodovací čtvrtá. Je to vynikající klasikářka, která dokáže přejet obtížnější stoupání a má i velmi dobrý závěr. A přesně tomuto typu podle mnoha odborníků trať v Imole nejvíc vyhovuje. Navíc pojede doma, takže motivaci bude mít dvojnásobnou. 

Elisa Longo Borghini si po úvodní týmové časovce Giro Rosa oblékla růžovou

Další top favoritkou je Polka Katarzyna Niewiadoma (Canyon-Sram). Na evropském šampionátu dojela třetí, při La Course by Le Tour de France v první malé skupině jako čtvrtá a naposledy na Giro Rosa skončila hned za vítěznou Van der Breggen. Sprint ale není její nejsilnější stránkou, takže kandidátka na medaili určitě, na vítězství už malinko méně. 

Lizzy Deignan (Trek-Segafredo) se bude pravděpodobně dělit o pozici jedničky v britském týmu s Lizzy Banks (Paule Ka). Deignan letos vyhrála dvě jednorázovky, má dvě pódiová umístění z Giro Rosa a například v předposlední etapě tohoto italského etapáku byla k vidění, kterak tvrdě pracuje v závěrečném stoupání pro týmovou kolegyni Longo Borghini, přičemž očesala čelo závodu tak, že v něm zbylo jen několik aktuálně nejlepších. Lizzy Banks na Giro Rosa ovládla z úniku 4. etapu a celkově skončila dvanáctá. 

Lizzy Banks po vítězné etapě na Giro Rosa

Mezi úzký okruh největších favoritek musíme započítat i Dánku Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ). Letos vyhrála dell´Emilii a na Giro Rosa skončila 4x do desítky a celkově čtvrtá.  

Širší okruh favoritek doplňují Španělka Mavi García (Alé BTC Ljubljana), 2. ze Strade Bianche i etapáku Ardéche a 9. z Giro Rosa, Jihoafričanka Ashleigh Moolman (CCC-Liv), 6. z Giro Rosa, Američanka Coryn Rivera (Sunweb), 2x 4. v etapách na Giro Rosa když se sprintovalo ze skupiny, v níž po dlouhých stoupáních chyběly čistokrevné sprinterky, či Němky Lisa Brennauer (Ceratizi-WNT) a Liana Lippert (Sunweb).  

Černým koněm by mohla být novozélandská, teprve 22 letá cyklistka z Équipé Paule Ka Mikayla Harvey, která se skvěle předvedla na právě skončeném Giro Rosa, kde jako nejlepší mladá závodnice dokončila na celkovém 5. místě. 

Mikayla Harvey

Pokud tedy vyjdeme z aktuální formy a charakteru trati, pak nejžhavějšími kandidátkami na světový titul se nám jeví Marianne Vos a Elisa Longo Borghini

Co se týče českých dívek, mnoho důvodů k optimismu nemáme. Jarmila Machačová, aktuální česká mistryně, se letos s mezinárodní konkurencí před včerejší časovkou poměřila pouze jednou na mistrovství Evropy a to nedokončila. Ve včerejší časovce ji naměřili 43. čas ze 49 závodnic, které projely cílem, takže lepší byly závodnice i z Islandu, Argentiny, Chile a dokonce z Trinidadu a Tobaga. Tereza Neumannová, z Česká spořitelna Accolade Cycling Team, v mezinárodní konkurenci letos nezávodila vůbec a na mistrovství republiky dokončila jako nejlepší z žen elite ve skupině za osamocenou Jarmilou Machačovou.  

Ta, která by mohla skýtat největší naděje, Nikola Nosková (Paule Ka), je obestřena otazníky. Její největší předností byla dosud dlouhá stoupání, čím prudší, tím lépe.  

Jenže letos ji tým nominoval na úvodní španělské jednorázovky po restartu sezóny, které měly Nikole profilově svědčit. První nedokončila a k druhému, přestože byla v nominaci, nenastoupila. V třetím už chyběla i v nominaci. Ptali jsme se reprezentačního trenéra a zároveň trenéra Nikoly Noskové Tomáše Konečného na důvod a dozvěděli se, že šlo o zdravotní potíže krátkodobého charakteru.  

Momentka z republikového šampionátu 2020: Tereza Korvasová a Nikola Nosková

Následně po téměř měsíční pauze se Nikola objevila na startu mistrovské časovky, ke které ji podle jejího vyjádření „přemluvil“ její trenér Tomáš Konečný a vyhrála ji o 11 vteřin před Hájkovou (Bepink) a 26 před Korvasovou (Dukla Praha). Tereza Korvasová absolvovala včerejší časovku na právě probíhajícím šampionátu a byla lepší o dvě vteřiny než Jarmila Machačová. Obě tedy výsledkově ve srovnání se světem totálně propadly a zároveň to staví do trochu jiného světla výkon Nikoly Noskové na domácím mistrovství. 

Nikola Nosková se poté ještě objevila na evropském šampionátu, ale dojela ve velké skupině na 40. místě téměř 12 minut za vítěznou čtveřicí. 

Přestože tým Paule Ka letos i po znovuobnovení sezóny závodil co do početnosti a kvality závodů srovnatelně s ženskými World Teams, na žádný další závod Nikolu nenominoval. Takže ani Strade Bianche, Plouay, La Course, ani Giro Rosa. Za svůj tým tedy letos téměř vůbec nezávodila a z tohoto pohledu je na tom z dvanáctičlenné sestavy Paule Ka v podstatě nejhůř.

Přestože bychom si samozřejmě moc přáli úspěch našich barev, tak důvod živit naději na nějaký hodně dobrý výsledek nemáme skoro žádný.

Závod bude možno sledovat na Eurosportu od 12:30 hod.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste