Tentokrát bohužel politický sloupek

08.03.2022 | Libor Matějka

Tentokrát bohužel politický sloupek

V současné situaci se nejde nevyjadřovat k politice, i když se říká, že sport nemá být politický. Jenže právě ty největší zrůdy v politice sport rádi zneužívají ve svém politickém boji. Sport prostě nestojí mimo politiku a tak by měl i reagovat na dění ve světě.

Žil jsem bohužel zatím polovinu svého života v totalitním komunistickém režimu a žiju druhou polovinu v demokracii. V pluralitní západní demokracii, nejlepším společenském uspořádání, a myslem jsem, že v tomto systému i dožiju. A doufám, že v takovém zřízení budou žít i mé děti. Nemyslel jsem si, že by můj důchod ohrožovalo nějaké vnější nebezpečí. Ale bohužel ano, Rusko ukázalo, čeho je stále schopné. A za demokratické zřízení společnosti se musí bojovat.

A pro zachování společenského uspořádání začal západní svět bojovat, pomocí Ukrajině a sankcemi proti Rusku a Bělorusku.

Je cyklistika, cyklistický sport v tomto problému marginální? Ne, není. Nemá být mimo světové dění, fanoušci cyklistiky v Rusku se mají dozvědět, že je něco špatně. Stejně tak jako fanoušci hokeje, fotbalu, atletiky, biatlonu... Každý jeden příznivce různého sportovního odvětví v Rusku se musí dozvědět, že je zde něco špatně, i když je třeba podporovatelem Putina. Ruský sportovní fanoušek možná doma nemá přístup k politické pluralitě a dostatku informací, ale pozastaví se nad tím, proč jeho sportovní reprezentanty svět vylučuje. Proč jsou proti nim namířeny sankce, i když jim domácí média ovládaná vládou říkají něco jiného.

Svět se nezbaví Putina, Putina se musí zbavit Rusové sami.

V poslední době (a to ještě před agresí Ruska na Ukrajině) mě mrazily názory Ruska a Číny, že je západ prohnilý, že západní demokracii je potřeba odstranit, že západní politici jsou zkorumpovaní žvanilové. Že je ve světě nutné nastolit jiný politický systém.

Ne, já jsem pro zachování naší demokracie. Já chci i zkorumpované politiky, kteří si kradou pod pohrůžkou policie a justice a snad se jim většinou spravedlnost dostane na kůži. Já nechci diktátory a oligarchy, kteří v totalitních režimech kradou v řádově větším měřítku a nemají nad sebou žádnou kontrolu. Prostým lidem v západní demokracii se žije mnohem lépe, než těm východním v totalitních režimech.

Dnešní situace se dotýká například i českých cyklistů. Mathias Vacek a Michael Kukrle jezdí v ruském týmu. Tomu byly zakázané starty. Ano, je to správně. Pro Vacka a Kukrleho je to nepříjemnost - rozhodně to není žádná tragédie, nejde jim o život. Rozhodně to není existenční problém - hlady neumřou. Je to jen nepříjemnost. 

A sankce by měly být i v cyklistice ještě přísnější, i proti ruským a běloruským cyklistům v zahraničních týmech. Ani pro ně to nebude tragédie, ani existenční problém, bude to jen nepříjemnost. Na Ukrajině se děje tragédie!!! Všechny sankce proti sportovcům, týmům a reprezentacím jsou jen osobní nepříjemnosti. Válka je tragédie.


Libor Matějka
Všechny články autora

Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Olin
Článek plně chápu, jsme zhruba stejně staří a mámespolečné zkušenosti i naděje. Ale ta poslední odstavec, požadavek trestat cyklisty kvůli jejich původu je chyba. Víc - je to pitomost. Výroba nepřátel. Máme málo nepřátel? Chtít, aby se Rusové zbavili Putina, a současně trestat každého na Západě za to, že je Rus - to je protimluv. Západ by se měl chovat přesně naopak: po obyčejných Rusech, jako jsou třeba cyklisti, nic nechtít, a přistupovat k nim stejně jako k cyklistovi eritrejskému, v jehož vlasti je režim horší než v Rusku. A taky občas válka - jen neohrožuje nás.
09.03.2022 22:16:01
piratelu
Ano, jsem taky toho názoru. Jsem sice o pár let mladší než pan Matějka ale taky jsem si s ním zazávodil...
10.03.2022 21:47:16
kolojede
Je třeba postihnout veškeré oblasti včetně oblasti sportovní ve které se angažují ruští a běloruští občané, firmy, instituce. Je třeba se jasně od všech distancovat, izolovat zlořád a zamezit veškerým příjmům, které by dotovaly válečné zvěrstva agresora. Ruští a běloruští sportovci mají být vyřazeni z veškerého dění v civilizovaném světě. Ruští a běloruští cyklisti v současné době nemají na světové scéně místo a divím se stájím, že se jich už dávno nezbavili. Riskují, že přijdou o sponzory, kteří se nebudou chtít být spojováni s tím , že podporují Rusy a Bělorusy. Pokud se státy jako Rusko a Bělorusko budou chovat jako zločinecké a vražedné organizace, pak nemůžou ruští a běloruští občané, firmy a instituce požívat jakékoli výhody v ostatním civilizovaném světě. Stát není prázdná skořápka a jedinou regulérní změnou, je změna zevnitř a tu nebudou iniciovat lidi v komfortu, je tedy třeba je komfortu zbavit. Lidé na Ukrajině prožívají děsivé chvíle, každý slušný Rus a Bělorus jistě svůj komfort obětuje a hluboce se skláním nad těmi, kteří v nelidském zřízení dávají veřejně najevo statečně a bez ohledu na represe svůj nesouhlas s agresívní válkou na Ukrajině.
12.03.2022 22:37:55
mikuc
OK, padni komu padni, ale měřit všem stejně! Potrestejme tak tedy všechny země, co kdy začaly, vedou nebo budou vést bez rezoluce rady OSN válku na území jiné země!
27.03.2022 20:51:44
JoaoPinto
Chlapče, chlapče. Nic nevíš o politice a Tvé rozumy jsou na úrovni desetiletého školáka. Jinak souhlasím s posledním příspěvkem (mikuc).
29.03.2022 9:31:10

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE