Tomáši, jak se to celé upeklo?

K prvnímu kontaktu došlo na mistrovství Evropy. Oslovil mě manažer Egoi Martínez. Ten zastupuje i Vojtu Řepu. Zaujal jsem ho výkonem i schopností pohybovat se v balíku. Takže to pak delší dobu vypadalo, že bych mohl přestoupit do Kern Pharma. Zástupci tohoto týmu pak přijeli na Okolo Slovenska, aby si mě otestovali v praxi. Hned v úvodní etapě jsem dospurtoval na 5. místě a sportovní ředitel byl nadšený. Jenže pak to jako by utichlo, údajně se nedohodl manažer s šéfem týmu. Egoi Martínez tedy nabídl mé služby dalšímu španělskému Caja Rural. Ti shodou okolností závodili na Okolo Slovenska a můj projev se jim tam líbil. Takže mě kontaktovali a během tří týdnů bylo vše stvrzeno podpisem smlouvy. Pomohli i reference Michala Schlegela, který jim řekl, že jak po závodní, tak lidské stránce bych měl splňovat jejich představy a nároky.

Dva čeští sprinteři, aktuálně ti nejlepší, a jdou do stejného týmu.

V době, kdy došlo ke kontaktu, už měli rozjednaného Dana Babora. A představa, že jsme z jedné země, že bychom si měli rozumět a vzájemně v koncovkách pomáhat, je hodně zaujala. Koncovky byly jejich slabinou, neměli ani nějak silný rozjížděcí vláček. Proto posilují tým s ohledem na hromadné koncovky. Předpokládám, že začneme na méně významných závodech. Každý dostane svou šanci ukázat, co v něm je. A podle toho potom bude jezdit významnější nebo méně významné závody. 

Jaká jsou tvá bezprostřední očekávání? Co ti vedení týmu naznačilo o tvém programu a zaměření?

Především mám šanci se dostat na lepší závody. Asi nebudu tak často v top ten jako letos, ale zase by mělo jít o významně vyšší kvalitu konkurence. Což by mi mělo přinést další výkonnostní růst. Začít závodit bych měl už v lednu na španělských jedničkových jednorázovkách, v úvahu připadá i argentinský San Juan, pokud se tedy po dvou letech pauzy pojede. Oni jako domácí tým pochopitelně jezdí Vueltu, ale předpokládám, že minimálně první rok se mě asi týkat nebude. Nejspíš ani ne ty další špičkové jako Katalánsko či Baskicko. Spíš myslím, že bych mohl jet závody z úrovně "1" a "Pro" jako Okolo Turecka, Maďarska, Řecka apod.

Kdy se poprvé s týmem uvidíš?

Úvodní setkání je naplánováno na 13. až 16. listopadu do Pamplony, kde mají svou centrálu i Movistar a Kern Pharma. Tady by se měl ladit úvodní závodní program. V půlce ledna je pak další soustředění, to už je zaměřené směrem k prvním závodům, které jsou na programu koncem ledna.

V ATT Investments jsi ještě v únoru najížděl tréninkové kilometry ve Španělsku, teď bys měl v lednu začít závodit.

Je to určitě změna. Ale v můj prospěch v tomto směru hovoří dvě věci. Jednak jsem celou druhou polovinu letošní sezóny prožil v závodním rytmu, skoro pořád jsem závodil a tělo to zvládlo. Hned po Okolo Slovenska, které končilo v půlce září, jsem si dal dovolenou a nyní už jsem začal trénovat tak, abych byl v lednu v odpovídající kondici. To znamená, že oproti předešlé praxi, kdy jsme s ATT jeli na první soustředění do Španělska v prosinci, chci letos po listopadovém kempu ve Španělsku zůstat a najet kvalitní přípravné kilometry.

Co ti dva roky v ATT Investments daly?

Daly mi opravdu hodně a já jsem za to týmu a speciálně Radimu Kijevskému velmi vděčný. Do týmu jsem přišel před dvěma lety trošku demotivovaný. Dostalo se mi tu perfektního zázemí po všech stránkách, není mnoho týmů z kontinentální úrovně, které by se mohly ATT Investments v tomto ohledu rovnat. Získal jsem novou motivaci, stabilizoval se, zažil jsem skvělé okamžiky, vítězství i zkušenosti z občas nenaplněných výkonnostních cílů. To vše ve výborné partě kluků, kteří pro mě často pracovali a já jim to velmi rád vracel postavením na stupních vítězů.

Ty jsi ale měl podepsanou smlouvu s ATT i na další rok.

To je pravda a o to víc si vážím toho, že mě vedení týmu umožnilo postup do týmu z vyšší kategorie UCI, že vydrželi tak dlouho čekat, když se jednání protahovala a přestup mi v konečném důsledku přáli. Doufám, že se mi za ty dva roky podařilo důvěru a podporu, které se mi dostávalo, vracet ve výsledcích. A klukům a celému týmu budu držet palce, ať se jim daří i v sezóně 2023.

Dnes je trend, že kdo neodejde z českého prostředí do zahraničí v juniorech, tak "končí". 

Myslím, že na příkladu celé řady českých cyklistů, nejčerstvěji Dana Babora a mém je vidět, že v Čechách jsou dnes týmy, které dokáží připravit podmínky pro přechod do týmů z vyšší kategorie UCI. Já jsem hrdý na to, že jsem dokázal odejít do zahraničí k profíkům z českého prostředí. Nemyslím si, že je nezbytně nutné odcházet hned po juniorech. Trpělivostí a tvrdou prací se do vyšší úrovně lze propracovat i přes české týmy. Což lze vnímat jako doporučení i naději pro nejmladší adepty velké cyklistiky. Dokonce průprava v kvalitních českých týmech může být pro nejmladší cyklisty dobrou a užitečnou praxí pro přechod výš.

Tomáši, díky za rozhovor a i tobě přejeme, ať se ti v novém týmu daří.