„Očekáváme „plný dům“, ve stejný čas máme víc přihlášek než loni,“ říká spokojeně a s očekáváním ředitel závodu Jan Novota. S přihláškami tedy neváhejte! Zeleňák je tedy krom mezinárodní franšízy L´Étape nejlépe obsazeným tuzemským podnikem. Tradiční svátek cyklistiky, součást seriálu RoadRace, chystá dvě zásadní změny. Jak pochopitelně věří, pozitivní…

Zaprvé: Pořadí startovních roštů se přesouvá následovně:

1) Obr dlouhý (s limitem 4 hodiny),
2) Zeleňák jednookruhový,
3) historické stroje.

„Přemýšleli jsme o tom tři roky. Veteráni nám sice budou chybět v popředí startovní fotky, na druhou stranu to ale přispěje sportovní hodnotě závodu. Ti nejlepší se pak nebudou muset přes ně proplétat. A oni si svých pět minut slávy sami na startovní čáře užijí taky,“ vysvětluje šéf.

Zadruhé: Zabukujte si skutečně celý víkend už od pátečního rána.

Hoši z Posedel, výrobci sedel na míru, původem ze severu, si vzali do režie třídenní program zdejšího CykloFestu. První den proběhne projížďka s ještě nedávnými profíky Vojtěchem Řepou, který bude na druhý den komentovat streamovaný přenos ze závodu, a Karlem Tyrpeklem, poté besídky v Bohemia Coffee House. Druhý den závod, na náměstí s biketrialovým workshopem mistra světa Martina Šimůnka pro děti a koncerty včetně vyhlášené kapely Jamaron až do noci. A den poté v neděli ještě znovu do sedel směr národní park s návštěvou krásnolipského pivovaru Falkenštejn. Ten připravil limitní edici piva, kterou dostanou nejlepší závodníci v památečních lahvích a v sudech i fanzóny podél trati. Na dvou z nich v Dolních Poustevně a Mikulášovicích zahrají také dýdžejové.

Tradiční okruh se nemění. Vede přes Jiříkov, Šluknov, Lipovou, Dolní Poustevnu a Staré Křečany měří 54 km s převýšením 690 metrů, na trati Obr se jezdí dva, 106 km, stále s uzavřeným protisměrem. „Někde ještě probíhají opravy povrchu vozovky, ale do konce srpna by se měly stihnout,“ věří ředitel Novota.

Kdo zabojuje o vítězství? Jonáš Vojtěch výzvu vítězného hattricku (předloni jel 2:33, loni 2:36) nenaplní. Od konce dubna ho trápí vleklé zdravotní potíže, nemůže pořádně trénovat. Co na to letošní RoadMaratonský dominátor Petr Fiala? Pojede i Karel Tyrpekl, bývalý člen stáje ATT Investments, nebo Lubor Tesař, pátý muž bodovačky z olympiády v Barceloně 1992, bronzový z mistrovství světa 1993 a pilný spolukomentátor televizních přenosů. Pak se chystá Denisa Slámová, loňská mistryně v časovce. Ale i 74letý Josef Jánoš. „Ještě dva roky vydržím, do čtyřicítky,“ hrozí muž, který absolvoval všechny Zeleňáky od pionýrského vzniku v restauračním zařízení Zelený strom v roce 1984. Na okruh hledí ze svého domu zpoza německé hranice Ingo Loth, který se vždy ukáže v ukázkovém dobovém kostýmu na historickém velocipédu.

Ti všichni stojí za to, abyste je viděli.

To všechno před tím tady stojí za to na kole zažít.