Tour nebyla prohra, ale součást úžasné cesty, říká Tadej Pogačar, který nezávodí kvůli odvetě

05.12.2022 | Jiří Vlasák, foto: @alenmilavec, @feelslovenia, archiv Tadej Pogačar

Tour nebyla prohra, ale součást úžasné cesty, říká Tadej Pogačar, který nezávodí kvůli odvetě

Tadej Pogačar poskytl v těchto dnech podle VeloNews obsáhlý rozhovor druhému největšímu španělskému deníku El Mundo, v němž se vyznal z toho, že na Tour de France v příštím roce nepojede kvůli odvetě. Protože závodění s cílem vyhrát je pro něj zábava, nikoli druh osobní odvety. Takže letošní druhé místo na Tour nevnímá jako prohru, ale součást úžasné cesty, po které se jako cyklista pohybuje.

"Nevěřím na pomstu," řekl Pogačar listu El Mundo. „Je to jen sport, jen hra. Nemusíte se nikomu mstít. Hrajete a když prohrajete, prohrajete. Pokud vyhrajete, vyhrajete. Vždy se snažím být nejlepší, lepší než všichni ostatní. A snažím se zlepšit, ale není to pomsta."

Sice nezískal třetí žlutý trikot v řadě, ale skončil celkově druhý, vyhrál tři etapy a dres pro nejlepšího mladého jezdce.

 „Byla to skvělá Tour. Skončit na druhém místě pro mě byla nová zkušenost. Nevnímám, že to byla prohra,“ řekl. „Získal jsem také nějaké nové fanoušky a věřím, že mohu být spokojený s tím, jak se věci vyvíjely. Beru si z toho spoustu pozitiv. Byl to nejlepší způsob, jak prohrát Tour." A dodal, že plán přípravy na Tour nemá v úmyslu nějak měnit.

Co se týče závodního programu, sdělil, že jeho hlavními cíli budou jarní klasiky, Tour de France a mistrovství světa. Giro d’Italia letos určitě vynechá, ale nechal si otevřená vrátka pro návrat na La Vueltu a España.

Na Tour jsem se toho hodně naučil. Byly tam nějaké chyby, některé věci bych udělal jinak, ale nic katastrofálního. Jen maličkosti,“ řekl Pogačar. „V každém závodě, který absolvujete, jsou dobré i špatné věci. Nakonec to všechno dáte dohromady a jdete do dalšího závodu ještě lépe připraveni. Proto věřím, že pro rok 2023 mohu být velmi, velmi sebevědomý a motivovaný být ještě lepší než letos."

To se tedy máme opravdu na co těšit, protože letos vyhrál 16x, v čemž ho nikdo nepřekonal, a navíc pouze tři vítězství pocházely ze závodů nižší než UWT kategorie.

Po skončení letošní sezóny byl doma oceněn vyznamenáním a pak se vydal aktivně odpočívat do Kolumbie. V těchto dnech už mu začíná týmový kemp na španělském pobřeží Costa Blanca. „Byla to jiná forma odpočinku než dříve a řekl bych, že jsem si opravdu uvolnil mysl i tělo. Byla to skvělá přestávka od bicyklu. A teď jsem opět připraven začít pořádně trénovat na příští sezónu."

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste