Úvodní etapu RBB Tour ovládli závodníci ATT Investments: 1. Jan Kašpar, 2. Michal Schuran

20.05.2022 | Jiří Vlasák, foto: ATT Investments, Pavel Kopecký

První etapou RBB Tour byla časovka jednotlivců na 12 km. Mezi 102 jezdci, kteří se postavili na start, vynikli cyklisté českého kontinentálního ATT Investments, když obsadili nejen první dvě místa, ale přidali ještě další dvě do desítky. Tým se tak ujal vedení i v soutěži družstev, když před druhým v pořadí, polským národním týmem, který tu reprezentují cyklisté kontinentálního Voster ATS, vede po dnešní etapě o 36 sekund.

Do časovky nastoupilo 102 závodníků v 17 týmech. Z pohledu národností se prezentovali cyklisté z Česka, Polska, Rakouska, Británie, Nizozemska, Maďarska, Dánska a Austrálie.

Trasa časovky byla poměrně zvlněná a dost technická. Hodně zatáček, rychlé střídání stoupání a sjezdů, převažoval sice kvalitní povrch na často velmi úzkých venkovských silničkách, ale brzo po startu ještě ve Strmilově, kde byl start i cíl, se cyklistům postavil do cesty 400 metrový gravel prašný úsek pokrytý jemnou šotolinou.

I když se startovalo až v 17 hodin, panovalo velké teplo, takže na cyklisty čekala docela náročná cyklistická šichta.

Jelo se na klasických bicyklech, žádné časovkářské kozy, maximálně časovkářské návleky na tretry, kombinézy a aerodynamické přilby.

Jako poslední startoval jeden z horkých favoritů nejspíš nejen časovky, Jan Kašpar z ATT Investments. Jednak je velmi slušný časovkář a jednak svou velmi dobrou aktuální výkonnost dokazuje jeho 15. místo na Carpathian Couriers a hlavně jeho vystoupení na obou českých letošních pohárových závodech, když na Bíteši dojel 2. a v předčasně ukončeném Kyjově se při nájezdu do posledního okruhu nacházel v druhé skupině jedoucí jen s minimální ztrátou na v cílovém kopci odjetou čtyřčlennou skupinu.

Svou roli tady ve Strmilově v prvním dějství RBB Tour splnil dokonale. Jako jediný se dostal pod 16 minut, i když jen o vteřinu, a na druhého týmového kolegu Michala Schurana najel zaokrouhlených 7 vteřin. Na třetího Australana Stinuse Kaempa z rakouského ARBÖ Headstart On Fahrrad pak získal náskok 13 vteřin.

Převahu ATT Investments podtrhl 4. místem Tomáš Jakoubek a 7. Karel Camrda. Výbornou aktuální formu potvrdil 5. místem Martin Voltr z Favoritu Brno.

Největším soupeřem ATT Investments se podle očekávání ukázali jezdci reprezentace Polska, přičemž všichni se rekrutují z kontinentálního Voster ATS, když 6. dokončil Rekita, 8. Sowinski a 10. Cieslik.

Zítra se můžeme těšit na 163 km dlouhou etapu ve zvlněném a stejně jako dnes technickém terénu se startem i cílem v Popelíně, kterým na okruhu přes Horní Olešnou, Zahrádky, Bořetín a Českou Olešnou projedou závodníci celkem 9x, než je po desáté uvítáme v cíli.