Historie

Letos se napíše 67. ročník. První se jel v roce 1954. Mezi vítězi najdeme v hlubší minulosti spoustu slavných jmen, zvláště pak českých cyklistů. Janem Veselým počínaje, přes Miloše Hrazdíru, Vlastimila Moravce až po třeba Jiřího Škodu. Ze zahraničních vyčnívá jméno Pavla Tonkova, mj. vítěze Giro d´Italia 1996.

Zásadní změna nastala postupem závodu do kategorie 2.1. Poprvé to bylo v roce 2017. Hlavní zlom však přišel o rok později, kdy poprvé dorazily World týmy, tehdy Quick Step se Zdeňkem Štybarem a Bora-hansgrohe s Jurajem Saganem a Erikem Baškou. Quick Step si dal záležet, aby nezklamal sponzory a závod vyhrál. Konkrétně Julian Alaphilippe. Od té doby tu nikdo jiný nevyhrával s výjimkou roku 2021. Po Yves Lampaertovi, Janniku Steimlem a před Josefem Černým se dočkali domácí fandové vítězství jejich megahvězdy Petera Sagana.

Poslední ročník

Loňský ročník vyhrál Josef Černý (na snímku) v sestavě Quick Stepu. Základy pro své celkové prvenství položil v úvodním 7km bratislavském prologu, když dojel 7 vteřin za vítězným týmovým kolegou Ethanem Vernonem.

První rovinatá etapa skončila spurtem početného pelotonu a soubojem sprinterů. Znovu se na nejvyšší stupínek postavil Vernon a díky bonifikacím se Černému vzdálil na 17 sekund. Tomáš Bárta dospurtoval na 5. místě a puntíkatý dres nejlepšího vrchaře si pro další etapu zajistil Matúš Štoček (oba ATT Investments).

Druhá etapa byla profilově značně náročná a i závěr se odehrál ve stoupání. Takže se dojíždělo po malých skupinkách nebo jednotlivcích. Vyhrál mladíček Jumbo-Visma Archie Ryan, a jelikož Josef Černý ztratil pouze 11 vteřin, dostal se do průběžného vedení o 4 vteřiny před Stefanem De Bodem (Astana) a Jakubem Otrubou (Elkov Kasper), který etapu dokončil na 7. místě.

Ani třetí nebyla profilově jednoduchá, ale nejtěžší kopce končily 50 km před cílem, takže se o etapu utkalo přes 50 lidí. Jumbo-Visma si zopakovalo vítězství, tentokrát prostřednictvím Koena Bouwmana (sedící na schodech), který by měl být lídrem týmu i v letošním ročníku. Josef Černý dojel na 4. místě, ovšem kvůli bonifikacím se jeho náskok před týmovým kolegou Mauri Vansevenantem a Koenem Bouwmanem zkrátil na 3 vteřiny. 9. místo obsadil Jiří Petruš (ATT Investments).

V závěrečné etapě, jejíž poslední dvě třetiny se odehrály v rovinatém terénu, si Quick Step vítězství zkušeně pohlídal. Na prémii Josef Černý pobral bonifikace, do cíle přijela jako první dvojice VolkerWessels, z níž vítězství připadlo na Jaspera Haesta, a poslední cílové bonifikační sekundy pobral ve spurtu pelotonu Michael Morkov.

Josef Černý tak mohl slavit jeden ze svých dvou - společně s vítěznou etapou na Giro d´Itala v roce 2020 - největších úspěchů dosavadní kariéry. Na stupních vítězů ho doplnili Mauri Vansevenant a Koen Bouwman. Jakub Otruba byl klasifikován na 5. místě.

Trasa

Zatímco loni se jelo z Bratislavy do Košic, letošní ročník nabral opačný směr. Startuje se z Košic a přes Prešov, Poprad, Ružomberok, Martin, Prievidzu, Nitru a Hlohovec skončí závod v Púchově. Celkem závodníci natočí 821 km a nastoupají 8800 výškových metrů. I z tohoto čísla lze odvodit, že tentokrát jsou šance vrchařů ještě více potlačeny na úkor tempařů a sprinterů.

Profilově nejtěžší je etapa třetí z Ružomberoka do Martina. Na 170 km 2200 vertikálních metrů, což samo o sobě hrůzu nevyvolává. Důležitější je rozložení kopců. V první polovině trasy jsou umístěny tři vrchařské jedničky, mezi nimi ta druhá měří 3 km se 7 % a ta třetí 8 km s 3,5 %. Po delším sjezdu následuje zvlněný terén a nejspíš to nejpodstatnější přijde na řadu 12 km před cílem. 1,3 km dlouhý Belianský Kopec s průměrným sklonem 8 %, odkud už se jen klesá do cíle.

Ostatní etapy mají více či méně značný potenciál končit soubojem početné skupiny cyklistů.

Startovní listina

Jako obvykle profilu etap a místu konání je ze strany týmů přizpůsobena startovní listina.

V té předběžné figuruje z domácích Dukla Bánská Bystrica a RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol. V druhém případě s českými cyklisty, mezi nimiž by neměli chybět Tomáš Kalojíros, Martin Voltr a Daniel Vysočan. V týmu ATT Investments pochopitelně nebude chybět Matúš Štoček (na snímku), v Adria Mobil najdeme Martina Juríka a ve Friuli ASD Tomáše Sivoka.

České cyklisty najdeme samozřejmě v ATT Investments a Elkov Kasper, a kromě Josefa Černého a kluků z RRK Group uvádí ve své sestavě Daniela Babora a Tomáše Bártu i Caja Rural-Seguros RGA.

Josef Černý sice ponese na dresu jedničku, ale největší hvězdou je zcela jistě špičkový sprinter Soudal-Quick Step Tim Merlier (na snímku níže). Tenhle tým přijíždí opět s mimořádně silnou sestavou s nejvyššími ambicemi, v níž nechybí např. Kasper Asgreen či Rémi Cavagna. Opakuje se tak situace z posledních let a souvisí s tím, že slovenská společnost Janom je partnerem jak belgického týmu, tak závodu Okolo Slovenska.

„Jsme rádi, že se vracíme na Slovensko, vždy jsme se tu skvěle bavili a dostalo se nám vřelého přijetí. Letos je to pěkná trať, která se může v případě větru proměnit v závod na úrovni. Máme dobrou šanci bojovat o vítězství s Timem, který bude opět spoléhat na Berta (pozn.: Van Lerberghe), že ho vyveze do spurtů, a celkově velmi solidním týmem, který tvoří mnoho silných kluků, včetně loňského vítěze Josefa,“ řekl sportovní ředitel Tom Steels.

Kromě Quick Stepu letos na Slovensku z úrovně WorldTeams startuje opět Jumbo-Visma s třemi kluky z development týmu, Astana a Groupama-FDJ.

Astana přiváží poměrně silnou sprinterskou sestavu s Cees Bolem, který tu v minulosti skončil celkově třetí, Martine Laasem, který tu vyhrál dvě etapy, a 23letým pořízkem (190 cm, 85 kg) Glebem Syritsou. Mezi top favority celkového pořadí se ale nejvíc nabízí Michele Gazzoli, který se v půlce srpna vrátil po ročním distanci a docela lítá. V jeho prospěch hovoří to, že je schopen přejet středně náročné kopce a umí i výborně zafinišovat.

Až překvapivě silnou předběžnou sestavou se prezentuje nejlepší francouzský tým. Z vrchařů by měli startovat Thibaut Pinot a Davide Gaudu, z tempařů a klasikářů Stefan Küng a Bruno Armirail.

Z úrovně ProTeams tu kromě Caja Rural s třetím sprinterem Iúri Litaem, bude i další španělský Kern Pharma, pak tři italské EOLO-Kometa, Green Project-Bardiani CSF-Faizané a Corratec-Selle Itala. Šestým je americký Human Powered Health.

Do celkového počtu 21 týmů po 7 lidech je doplňují Continental teams. Vedle už jmenovaných také nizozemský VolkerWessels, polské Voster ATS a HRE Mazowsze Serce Polski, rakouský Hrinkow Advarics a maďarský Epronex.

Sledování

V programu Eurosportu závod není uváděn, na slovenských hlavních programem ani RTVS také nebyl k nalezení. Web Okolo Slovenska nabízí z etap textový průběh s fotografiemi a na Youtube kanálu livestream z úvodní prezentace týmů v Košicích dnes od 19:15 hod., kde by mělo být možno sledovat i všechny etapy.

Začíná se zítra v 10:15 etapou se startem i cílem v Košicích (viz snímek výše). Na 173 km 1816 výškových metrů. V prvních 25 km tři VP nižších kategorií, uprostřed etapy poslední kategorizovaná dvojka. Následuje zvlněný terén, posledních 5 km má spíše mírně klesavý profil. Kromě cíle lze posbírat bonifikační vteřiny na třech rychlostních prémiích.