Startovalo se z Vrhniku a rovnou do kopce. 8 km na první VP. V průběhu stoupání se oddělila sedmička závodníků. Dva byli pro nás zajímavější. Jednak nositel modrého dresu nejlepšího vrchaře Zoccarato (Bardiani) a hlavně Martin Voltr z RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol. Nahoře si Ital pojistil svůj dres, následoval ho na 2. místě Martin Voltr.

Pak trasa nabídla rovinatý nebo jen zvlněný profil a tři rychlostní prémie. Martin všechny vyhrál! 10 km před cílem byli pohlceni pelotonem, hlavní zásluhu na tom měl tým Bahrainu. A to proto, že něco chystal.

Martin Voltr (na snímku se sportovním ředitelem Jurajem Saganem) po červeném dresu nejlepšího mladíka na Malopolsku se dnes znovu výrazně zviditelnil

10 km před cílem totiž přišla na řadu druhá VP a byla to pořádná stojka. Necelé 2 km o průměrném sklonu téměř 10 %! Kopec obsypaný diváky, stovky slovinských vlajek, vlastenecký národ, který si váží své země a speciálně v cyklistice má být tedy hodně na co pyšný.

V této kulise vyrazil na zteč Matej Mohorič (Bahrain). Jediný, kdo mu stačil, byl muž ve žlutozeleném dresu lídra závodu Filippo Zana (Jayco AlUla). Na hraně snesitelnosti se jim z povzdálí pokoušel konkurovat Giovanni Aleotti (Bora-hansgrohe). 

Oba muži přejeli společně vrchol a spustili se do stejně prudkého sjezdu mezi loukami a venkovskými domy. Mohorič do toho šel tak razantně, že se Zanovi vzdálil. Ale jakmile bylo po sjezdu a silnice se narovnala, italský šampion se dokázal na Slovince dotáhnout. 

Za nimi se utvořila 8členná skupina, kde byli z World týmů s Aleottim i Zwiehoff, z Jayca Mezgec a Peňa a Ulissi z UAE. 

Zana s Mohoričem měli stejný zájem, dojet ve dvou až do cíle. Mohoričovi šlo o víc. Vyhraná etapa na závěr a doma je hodně cenná záležitost. Navíc Zanu v celkovém pořadí ohrozit nemohl, ale polepšit si to ano.

I proto v posledním kilometru nereagoval na výzvy italského cyklisty k vystřídání a na poslední stovce, která vedla po dlažbě a vzhůru do toho dal všechno a etapu, končící v Novo Mesto, získal. A radovat se mohl dvakrát. Posunul se o čtyři místa dopředu, což pro něj znamenalo celkové 2. místo. Předstihl tak o 5 vteřin 3. Diega Ulissiho.

Na cílové čáře poslal vzkaz Ginovi Mäderovi do nebe.

„Plánem bylo vyhrát pro Gina,“ řekl Mohorič po etapě. „Stoupání mi naprosto vyhovovalo a dal jsem do toho všechno. Filippo byl jediný, kdo byl schopen mě následovat. Ve sjezdu jsem se ho snažil utrhnout. Bohužel sestup byl krátký. Byl to emocionální týden. Jsem šťastný, že jsem pro Gina dnes dokázal vyhrát. Jediné, co jsem dnes dělal, bylo, že jsem tomu dal na silnici všechno.“

Do etapy sice nenastoupil Dylan Groenewegen. V bodovací soutěži se před etapou nacházel na 2. místě za Ide Schellingem (Bora) a bylo málo pravděpodobné, že by v závěru dnešní etapy se ke své práci sprintera vůbec dostal.

I tak ale Jayco AlUla hodně vydělal. Kromě tří vyhraných etap a celkového prvenství, přičemž dres lídra na sobě nikdo jiný neměl, si odváží ze Slovinska i téměř 28 tisíc euro na prize money. Druhý Bahrain nevydělal ani polovinu.

A co naši? Z pohledu celkových výsledků byl nejlepší Michal Schlegel na 23. místě s odstupem +4:50 min. Víc ale byli vidět jiní. Ve třech z pěti etap předváděli dres svého slovenského týmu Tomáš Kalojíros a dnes tedy Martin Voltr. Martin byl navíc 7. a Daniel Vysočan 10. v soutěži jezdců do 23 let.