"Valkenburg byl reklama na cyklokros", říká národní trenér Petr Dlask

04.02.2018 | Simona Davídková

Národní reprezentace se vrací ze světového šampionátu v holanském Valkenburgu, a tak jsme telefonicky vyzpovídali národního trenéra cyklokrosařů Petra Dlaska, jak je spokojen či nespokojen s vystoupením našich reprezentantů na této vrcholné akci.

Petře, v sobotním závodu juniorů to nedopadlo úplně podle představ...

Ano, je to tak, Tomáš Kopecký si věřil na zlatou medaili. Nakonec je z toho stříbro, což musíme ocenit. Pět minut po dojezdu do cíle byl velmi zklamaný, seděl, nic neříkal. Byla tam veliká hořkost. Bohužel si náročný terén a těžké bahno vybralo daň. Při poslední výměně kola v depu dostal Tomáš kolo bez vodítka řetězu a ten mu následně spadl. I diváci mohli v televizi vidět jeho souboj o první místo, na které určitě měl. Byla to tedy víceméně smůla. Ovšem v postavě Tomáše máme velký příslib do budoucna, kdy máme šanci mít opět takovéhoto světového borce i v elitní kategorii.

Co ostatní junioři?

Ostatní kluci zajeli svůj standard, podle toho, co měli za možnost letos absolvovat, jsou jejich výsledky adekvátní. Jsou mezi nimi ambiciózní prvoročáci, takže uvidíme, jak se to vyvine za rok.

U Adély Šafařové jsme možná také čekali více...

Adéla si během závodu, téměř do dvou třetin, hlídala průběžné 5. až 7. místo. Mám pocit, že se však tohoto výborného výkonu zalekla a ke konci závodu prakticky vycouvala. Její závod byl určitě hratelný do toho pátého místa. Měla určitě navíc, než na 9. místo. Nicméně to byla pro ni ohromná škola a je to opět příslibem do budoucna, do elitní kategorie.

Výkon Magdy Mišoňové můžeme také pokládat za koukatelný a v jejích možnostech. Pro Elisabeth Ungermannovou a Terezu Vaníčkovou, která byla na MS dokonce poprvé, to byla velká škola cyklokrosu.

Další, kdo si vybral svou smůlu, byla Katka Nash...

Přesně tak. I ona se během závodu pohybovala na výborném 5. místě. Trať jí určitě seděla, zná ji z horských kol, má ráda těžké terény. Nakonec z toho v posledním okruhu, kdy utrhla přehazovačku, bylo  12. místo. Myslím, že ji z letošních evropských startů chytla frustrace. Bohužel. A také to bláto bylo zvláště pro ženský závod opravdu velmi náročné. 

Něco k výkonu Pavly Havlíkové, naší české mistryně?

Pavla z 39 závodnic dokončila na 27. místě, čemuž odpovídá její výkonost..

U "třiadvacítek" to byla pro nás také parádní podívaná, že?

Ano, byl to výborný závod Adama Ťoupalíka, i když z toho nakonec byla bramborová medaile. Byl to skvělý výkon odpovídající jeho sezóně. Adam se dostává do závodu o něco pomaleji, takže mu to ze začátku trochu odskočilo. Avšak, to, co předvedl, si zaslouží pochvalu. Jediným, kdo závod nedokončil, byl Jakub Šulc, který byl jedním ze závodníků trefen při srážce do hlavy, tak musel vzdát.

Doufám, že nic vážného... No a jak vidíš závod mužů Elite?

Sám Michal Boroš je z 12. místa zklamán. Také se během závodu držel na 5. či 6. místě, pak přišla chyba v podobě zamotání se do plůtku, v posledním kole mu spadl řetěz a z páté pozice z toho byla náhle dvanáctá. Během závodu však prokázal stoupající výkon. Takže i v jeho případě to byla spíše smůla, která ho připravila o mnohem lepší umístění.

Může se to zdát také jako chyba mechaniků...

Mechanici si o tomto víkendu pořádně mákli. Klobouk dolů před jejich prací. Kola se měnila téměř každý půlokruh. Bohužel v tomto trochu organizátoři nestíhali s wapkami, to extrémní bláto muselo dolů, jak říkám, co půlokruh a počet wapek určitě nestačil. Takže moc a moc také děkuji za jejich výkon.

Co kavalerie z Kolína?

Nesvadbovo 18. místo můžeme považovat za pěkné a Paprstka také bojoval jako lev, bylo z toho 27. místo.

Chtěl bych dodat, že to byl extrémně těžký šampionát, Holanďani to hned roztrhali, do toho to bláto... vyhráli prostě ti nejlepší a musím říci, že Nizozemsko uspořádalo šampionát na hodně hodně vysoké úrovni, a byla to opravdu obrovská reklama na cyklokros. Za to jim dík!

Petře, díky za tvůj čas a šťastnou cestu domů!Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


ObézníCyklista
Vyjádření plné alibismu. Já chápu, že to nebylo jednoduché, ale vyjádření ve stylu "všichni měli smůlu" mi přijde buď zbabělé, nebo svědčící o nedostatečné přípravě. Snad je to jen solidární vyjádření do novin a ve skutečnosti proběhne nějaká reflexe.
05.02.2018 9:56:11
Potocký M.
Cyklistiku vnímám a sleduji desítky let a to nejen povrchně jako divák. Pamatuji jak cyklokrosaři o sobě dávali vědět umístěním na bedně při silničních závodech včetně etapáků, silničáři a i dráhaři se účastnili cyklokrosových závodů. To už roky tady na tom našem dvorečku není pravdou. Příčina není jen v tom že se poněkud změnila délka závodních kalendářů ale v samotném přístupu lidí. To co bylo dobré snad mohu použít výraz skvělé  se poměrně rychle odchodem lidí pro které je sport na prvém místě srdeční záležitostí , jednoduše vyjádřeno vytratilo. Smůla i štěstí ke sportu patří a zvyšuje jeho atraktivitu. Utržená přehazovačka i některé pády jsou prostě smůla, kolo bez vodítka na řetězu není smůla ale ani to nehovoří o pravidlu že řetěz musí spadnout. Vnímejme to podstatné, viditelné, hmatatelné. Tj. zásadní rozdíl výkonnosti a celkové kvality. Kdo žije či závodí mimo náš dvoreček tj. za hranicemi naši nedotknutelnosti je ve světě konkurence schopný, na rozdíl od toho kdo je doma Mistrem. Kdo a co vše se podílí na tom že tomu tak je? Závodník, oddíl, trenér, sponzor, ČSC ? Osobně se domnívám že řada závodníků kteří jsou profesionály jen dle smlouvy, nikoliv svým přístupem ke sportu a sobě samým by měli líbat ruce všem díky jímž nemusí makat někde na směny. Součástí smlouvy by mimo jiné měla být sankce za nenaplňování očekávání a to třeba v podobě - po sezoně nastoupení do dvousměnného provozu na dva měsíce bez čerpání výhod sportovce profesionála. Pokud se zde řada věcí zásadně nezmění mělo by se aspoň změnit kvalifikační měřítko na Mistrovství světa a to ne podle umístění na domácím šampionátu ale celkovém umístění ve Světovém poháru. Více méně celkový vítěz domácího poháru doma dokázal vyhrávat pokud nepřijel někdo ze zahraničí. Co kavalerie z Kolína? Zde Dlasky odpovídá spíše než diplomaticky hodně opatrně jako by se bál nějaké nevhodné reakce od někoho z kavalerie  Zde je dle mého adekvátní odpověď – pokud na sobě nezapracují tak v reprezentaci skončili. Pokud jejich sponzorům a trenérům stačí co předvádějí tak ať to předvádějí na horských kolech. Vychováme nové, snaživé lidi kteří se budou o reprezentaci rvát. A za takovou odpovědí a trenérem stojím i přesto že to je běh na hodně dlouhou trať. Protože ti mladí musí vidět že je potřeba něco víc než jen vyfasovat kolo a oblečení v kategorii mužů.
05.02.2018 12:53:29
koloběžka
Musím souhlasit s oběma příspěvky. Jen bych ještě dodala, jelikož jsem zastáncem silniční ženské cyklistiky, podívejte se, kolik holek reprezentuje na Mistrovství světa na silnici a kolik na MS v cyklokrosu. Ten nepoměr je neskutečný! A přitom výsledkově by to vyznělo nastejno jako v cyklokrosu.
06.02.2018 15:14:22
CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
11.02.2018 23:36:53