Oblíbený podnik v belgickém Lille, sedmnáctitisícovém městečku v aglomeraci Antverp, se jezdí už 33 let na okruhu v rekreačním areálu De Lilse Bergen povětšinou na písku. Jeho název pochází z hanlivého označení zdejších obyvatel, kteří tu v 17. století pobili a okradli návštěvu z Chorvatska (Krawaten), za což pak platili chorvatskému králi velkou pokutu. Silné slovo mezi pořadateli tu má dnes trojnásobný mistr světa Erwin Vervecken.

Vzrušující vývoj nabídl závod mužů s dvěma desítkami účastníků mistrovství světa, jen škoda, že už bez Čechů. Nejprve nečekaně ujel Thijs Aerts (Charles Liégeois Roastery), kdysi belgická naděje, která nenaplnila předpoklady. Teprve později se dostala do čela trojice Joris Niuwenhuis (Baloise/Trek Lions), Joran Wyseure (Crelan/Corendon) a Vandeputte, lehce za nimi se pohyboval vedoucí muž seriálu Lars van der Haar (Baloise/Trek Lions). Zato Eli Iserbyt i Michael Vanthourenhout (oba Pauwels Sauzen) zaostali na startu a pracně se prokousávali vpřed, kde chtěli být. Už to nedokázali…

Nieuwenhuis, slavící 28. narozeniny, jezdil nejvíc na špici v klidu. Jenže v prudké zatáčce na písku u depa v pátém z osmi okruhů jako by na moment ztratil koncentraci a přeletěl přes řídítka. Chvíli působil otřeseně, ale za jedno kolo se s pomocí Van der Haara dotáhl zpět. Až v závěrečné rovině podél vody nastoupil Vandeputte a Nieuwenhuis už nenašel síly na kontra atak.

Belgaimage-85517584_7255080_8506031_5504846-qjntluc07aletcigj5ws8zlypk7q9g08hx8c01yv54.jpg

„Cítil jsem se dobře až do pádu, ale hodně jsem si narazil hlavu i krk. A Niels měl hodně silné poslední kolo, jezdí tady vždycky dobře,“ uznal Nieuwenhuis. „Opravdu neuvěřitelné,“ zalykal se štěstím Vandeputte. „Jezdím sem rád a už jsem tady něco ukázal. Věděl jsem, kde zaútočit a přesně to vyšlo. V posledních letech jsem se posunul, ale Ronhaar a Nieuwenhuis snad ještě víc, proto je moc důležité, že jsem dokázal vyhrát i já,“ řekl 23letý borec, který má za sebou velmi dobrou sezónu už s malým vítězstvím v úvodu v nizozemském Heerderstrnadu ve slabší konkurenci.

Závod žen měl očekávaný průběh. Fem van Empel potvrdila dominanci hned od začátku. „Full gas od startu do cíle, šlo to dobře. Letělo to a jsem ráda, že jsem mohla poděkovat fanouškům. Teď potřebuju dobít baterky,“ usmála se v cíli, kde už pomalu přelaďovala hlavu na jarní klasiky na silnici. Poslední závod X20 Trofee už nepojede, přesto věří, že díky dostatečnému náskoku získá prémii 30 000 eur (v přepočtu téměř tři čtvrtě milionu korun) za konečné prvenství.

První z pěti kol se držela na dohled Lucinda Brand (Baloise/Trek Lions) a ačkoliv až do konce bojovala jako vždy, ani na postrašení suverénky to nestačilo. Třetím místem znovu potěšila domácí Laura Verdonschot (De Ceuster/Bonache), nejen pro rozbití nizozemské hegemonie. Vyhrané žluté gumové kachničky, symbol seriálu, hned věnovala sestřiným dvěma dětem.

Šestinásobná vítězka a místní rodačka, legenda Sanne Cant (Crelan/Corendon), dojela šestá. Nejlepší závodnicí mimo Benelux byla jedenáctá Franceska Baroni (Hubo/Remotive) z Itálie.

Poslední závod X20 Trofee se jede příští neděli v Bruselu, chystá se i Kristýna Zemanová. Ještě v sobotu by se měla objevit i na Waaslandkrossu v Sint Niklaas. Cyklokrosovou tečku napíše 25. února Velká cena Oostmalle.

Průběžné pořadí X20 Trofee po 7 z 8 závodů

Muži: Van der Haar 6:58:47, 2. Iserbyt -4:51, 3. Mason (Cyclocross Reds 777) -5:05.

Ženy: Van Empel 5:19:17, 2. Brand -8:54, 3. Worst (Cyclocross Reds 777) -20:21.