Ve spurtu nejrychlejší kolega Dana Turka: Estonec Mihkel Raim

20.02.2020 | Jiří Vlasák, foto: Tour of Antalya

Ve spurtu nejrychlejší kolega Dana Turka: Estonec Mihkel Raim

První etapa tureckého Tour of Antalya (2.1) byla sice zvlněná, ale ne natolik, aby nedošlo na hromadný spurt. Poté, co by zlikvidován únik dne, se na pásce prosadil Mihkel Raim z Israel Start-Up Nation.

V loňském roce zahajoval právě na Tour of Antalya svou silniční sezónu Mathieu Van der Poel a hned první etapu vyhrál. Jenže v rozhodující 3. etapě s dojezdem na vrchol stoupání nestačil a dokončil hluboko ve startovním poli. To mu ale nebránilo se potom v březnu a dubnu výrazně prosazovat na evropských jednorázových klasikách.

Kdeže ovšem ty loňské sněhy jsou. Letos už povýšil a zahájil o kategorii výš na Kolem Algarve. Alpecin-Fenix v Turecku startuje, ovšem jedničkou je aktuální belgický šampión Tim Merlier, který tu zahajuje svou silniční sezónu.

Na start se postavil i loňský vítěz celkového pořadí, které si zajistil vítězstvím ve 3. horské etapě, Szymon Rekita (POL) v dresu lucemburského Leopardu.

V soupeření o únik dne byli nakonec úspěšní dva: v dresu ukrajinské reprezentace zkušený Vitalij Buts, který v minulosti jezdil 4 roky za Lampre a nyní ve svých 33 letech závodí za čínský Shenzhen Xidesheng, a s ním 21 letý Australan Aden Paterson z nizozemského týmu Á Block CT, což je pokračovatel týmu Parkhotel Valkenburg, resp. Monkey Town.

V tomto pořadí projeli první a jedinou vrchařskou prémii dne, která se nacházela na 60. km, čímž si pro zítřek Buts zajistil oranžový dres nejlepšího vrchaře.

Vybudovali si náskok až ke 4 minutám. Zhruba od poloviny 150 km dlouhé etapy se čas rozdílu mezi uprchlíky a pelotonem začal přesýpat opačným směrem.

Odjetou dvojici se pokusil dostihnout Alexander Jevtušenko, reprezentující tým Ruska, a dokázal si vytvořit na peloton více jak minutový náskok. Jevtušeno se roky "potácí" v různých ruských prokontinentálních a kontinentálních týmech, zkoušel to i v Gazpromu, ale nikde se pořádně neuchytil. Letos však na sebe dokázal výrazně upozornit na argentinském San Juanu 7. místem v časovce jednotlivců.

První sprinterskou prémii na 85. km projeli tedy cyklisté v pořadí Buts, Paterson a Jevtušenko. Jak vidno, Buts se nehodlal o prémie s mladým Australanem dělit. Jevtušenka poté peloton pohltil. Na trase byla ještě jedna rychlostní prémie na 109. km a zdálo se, že Buts má zaděláno pro zítřek i na druhý dres, přestože peloton náskok uprchlíků usilovně krátil.

A stalo se. Buts vyhrál i třetí prémii pro dnešek na trase vypsanou a zítra nebude vědět, co s dresy. Z balíku byl nejrychlejší Lionel Taminiaux z Wallonie Bruxelles. Taminiaux je 23 letý Belgičan, kterému se loňská sezóně hodně povedla. Nashromáždil během ní tolik bodů, že se na jejím konci pohyboval na rozhraní druhé a třetí stovky světového žebříčku. Nejcennější budou asi dvě 4. místa v etapách na Kolem Belgie (HC).

Pelotonu se nepodařilo dvojici dojet do prémie, a tak jim zase trošku povolil uzdu. 35 km před cílem činil náskok uprchlíků 1:30 min.

Dalo se ovšem předpokládat, že s velkou pravděpodobností dojde na sprint z hlavního pole. Z těch, co jsou v pelotonu, tady má v tomto směru nejbohatší historii Roy Jans (Alpecin), který si v loňském ročníku připsal v etapách 1. a 2. místo. Alpecin-Fenix jako celek sem přivezl sestavu, která by měla v hromadných spurtech pařit k nejlepším. Horší už to nejspíš bude s celkovým pořadím.

A předpokládané se také stalo. 15 km před cílem byl peloton pohromadě. V hromadném závěru protnul jako první pásku člen sestavy Israel Mihkel Raim. Vítězství je o to cennější, že se prosadil proti výbornému Marko Kumpovi (Adria Mobil), který má čtyřleté zkušenosti z World Tour a už 17. vítězství v UCI závodech.

Mihkel Raim zahájil letos v Austrálii a z tradičního etapáku Herald Sun Tour (2.1) si přivezl 3., 4. a 5. místo, takže i proto tady v Turecku patří k favoritům hromadných dojezdů.

V týmu Dana Turka tedy mohou hned po první etapě slavit. A to tu mají horkého favorita na celkové pořadí Mattea Badilattiho.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste