Vítězné tažení Van Aerta pokračuje, na Superprestige v Gullegemu neměl soupeře

07.01.2023 | Tomáš Nohejl, foto Kristof Ramon/Red Bull

Vítězné tažení Van Aerta pokračuje, na Superprestige v Gullegemu neměl soupeře

Sobotní klid před nedělní bouří, zdálo se. Superprestige v západních Flandrech měla jasný průběh, řada předních cyklokrosařů se šetřila na první letošní světový pohár v Zonhovenu. Vyhráli v klidu Wout van Aert a Ceylin Carmen del Alvarado. Oba Češi na startu obsadili 17. místa, což asi víc těší Terezu Vaníčkovou než Zdeňka Štybara.

Rovinatý, ale technicky náročný 2,65 km dlouhý okruh v parku v aglomeraci Wevelgemu postupně roztrhal pole na jednotlivce, což ve špičce nebývá zvykem. Skoro tři z devíti kol spolu vydržela pětice mužů, než jí odjel Van Aert, který tu vyhrál poprvé, stejně jako nedávno v Diegemu. Teď čerstvě jako druhý nejlepší sportovec Belgie roku 2022, kdy ho předstihl jen Remco Evenepoel. 

Van Aert má nyní impozantní bilanci sezony: 7 výher (z toho 3 Superprestige v řadě), 3 druhá místa. „Byla to těžká technická trať, zůstal jsem ze začátku raději vzadu, abych si lépe volil stopu. Udělal jsem nějaké chyby, ale forma je dobrá a jsem rád, že jsem vyhrál. Mám za sebou náročné období dvou týdnů a hodně dobrých výsledků,“ říkal. Ano, v uplynulých 16 dnech odjel 8 vrcholných cyklokrosů!

Za ním se tu už držel jen tak tak Michael Vanthourenhout, brzy odpadl i on vinou defektu. Pak se dostal na druhou pozici Eli Iserbyt, do cíle přijel s odstupem 22 vteřin, Vanthourenhout 41. Sedmnáctý Štybar, který se vrátil po viróze, přivezl 5:43. Těsně před ním patnáctý (-5:22) dojel Gianni Vermeersch, první mistr světa na gravelu. Chyběli pobití Van der Poel, Pidcock i Sweeck, který zase cílí na triumf v celém světovém poháru.

V čele Superprestige, kde rozdává celkem 67 500 eur na prémiích za celkové pořadí, zůstává po sedmi podnicích Lars van der Haar (dnes čtvrtý, nevyhrál jediný závod) o šest bodů před Vanthourenhoutem a o sedm před Iserbytem. Poslední závod se jede až po mistrovství světa 11. února v Middelkerke.

Jistě tam nebude chybět ani Ceylin Carmen del Alvarado. Ta vyhrála po sólo jízdě od druhého ze sedmi kol sice již čtvrtou Superprestige v sezoně, ale celkově vede jen o čtyři body (95 vs. 91) před dnes druhou Ingrid van der Heijden. Třetí byla s dalším odstupem Denise Betsema, která se s ní dlouho přetahovala. S nimi nevydržela teprve devatenáctiletá Zoe Backstedt, dvojnásobná juniorská mistryně světa na silnici, která se i v terénu tlačí víc a víc dopředu. Ale tady nemusela honit elitní dámy Pieterse, Van Empel, Van Anrooij, Brand nebo Vos.

Tak uvidíme, co přinese zítřejší světový pohár s mohutnou ekipou 25 českých cyklokrosařů ve všech kategoriích. Zatím mnoho radosti nepřivezli…                             


Tomáš Nohejl
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE