Výborné vystoupení českých závodnic na Gracii

03.05.2022 | Libor Matějka, foto Josef Vaishar/cycling.photography

Výborné vystoupení českých závodnic na Gracii

Nikola Bajgerová zazářila a tým Force - SportRaces předvedl na českém etapovém závodě Gracia Orlová dobré výkony i kolektivní duch. Nahradil plně reprezentační družstvo, ke kterému se ČSC staví zády.

Výběr Force - SportRaces byl složený ze třech žen a třech juniorek. Nikola Bajgerová obsadila sedmé místo celkově, juniorka Nela Slaníková byla 21., Kristýna Zemanová skončila na 29. místě a další juniorka Eliška Kvasničková 32.

K tomu dvě čtvrtá místa v etapách Nikoly Bajgerové, páté Kristýny Zemanové a osmé místo v časovce Elišky Kvasničkové. Závodnice týmu Force - SportRaces mohou být na své vystoupení v Orlové hrdé. 

Kristýna Zemanová

Nikola Bajgerová

Nikola Bajgerová zažívá v novém týmu znovuzrození, získala novou motivaci a vztah k cyklistice a na Gracii si počínala opravdu výborně. Překvapila především v nejtěžší etapě závodu s přejezdem čtyř náročných stoupání. V 2. etapě do Lichnova se na Pustevnách udržela v elitní skupině společně s pozdější vítězkou a i když nedokázala reagovat na pozdější útoky nejlepších vrchařek, dokázala se do první skupiny vrátit těsně před cílem a ve spurtu obsadila 4. místo. Dařilo se jí také následující den, v etapě s cílem v Orlové. V náročném dojezdu do krátkého stoupání opět dojela čtvrtá.     

Nela Slaníková 

Juniorka Nela Slaníková z týmu Roman Kreuziger Cycling Academy je určitě velkým příslibem pro českou ženskou cyklistiku a vedla si skvěle. Vyšla jí především nejtěžší etapa v Beskydech. Na Pustevny vyjela s minimální ztrátou za vedoucí skupinou a do cíle dorazila v druhé skupině. V součtu všech etap to stačilo na 21. místo, což je v 17 letech, na tak náročném závodě, skvělý výsledek. 

Kristýna Zemanová je především cyklokrosařkou a v cyklokrosové sezóně naprosto ovládla domácí peloton, ale ukázala, že se umí prosadit i na silnici, páté místo v etapě 3b je důkazem. Zemanové vyšly především etapy s rychlým profilem a klasikářským dojezdem, v hlavní skupině dojela v 1. etapě, etapě 3b i 4. etapě. 

Eliška Kvasničková loni překvapila osmým místem na evropském šampionátu a jedenáctým na mistrovství světa mezi juniorkami, ale i tady ukázala své časovkářské přednosti a v konkurenci mnohem zkušenějších žen byla osmá a suverénně nejlepší ze všech Češek. Na letošních juniorských šampionátech se máme na co těšit.  

Eliška Kvasničková

V týmu startovala ještě juniorka Kateřina Hladíková nad jejíž síly byla druhá - královská etapa a Nikola Nosková, která kvůli zdravotním problémům nedokončila 2. etapu. Po návratu do Čech se zřejmě chce vrátit do "velké" cyklistiky, ale výkony a výsledky tomu zatím neodpovídají.

Tento "reprezentační" výběr byl jedním ze třech českých týmů na startu, s nimi startovala ještě Dukla Praha a tým složený ze třech českých a třech maďarských cyklistek pod názvem Cyklotrénink/Panorama.

Tým Force - SportRaces bylo možné považovat za reprezentační celek, protože Českou republiku a českou cyklistiku svými výkony opravdu reprezentoval. Příležitost dostaly i juniorky, což je úkolem mnoha zahraničních reprezentací, aby vedle dobrých cyklistek, které dnes většinou startují v dresech svých týmů, dostávaly příležitost také mladé závodnice.

V tomto smyslu je nepochopitelný nezájem Českého svazu cyklistiky. Neuctivý k domácímu pořadateli. Demotivační pro mladé české sportovkyně. V závodě nechyběly národní týmy Belgie, Švédska, Rakouska, Slovenska, Litvy a Estonska. Proč nebyl na jeden ze dvou nejvýznamnějších českých závodů sestaven i český výběr? 


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Petr
Taky nechápu proč ČSC neměl zájem postavit repre družstvo když je to největší domácí dámský podnik. Kde jinde se mají holky ukázat když ne na domácím etapáku :-( Taky tomu chyběl live stream, proč, když jde udělat na Bohemii? Jde to s naší cyklistikou z kopce :-(
03.05.2022 22:57:46
koloběžka
Ženskou silniční cyklistiku sleduju už řadu let, ale takto výrazný úspěch českých cyklistek nepamatuji. Český svaz cyklistiky by se mněl zamyslet nad podporou mladých holek, protože to je naše budoucnost. Je ten nezájem do nebe volající, zvláště v době, kdy máme v naší cyklistice tolika talentovaných žen a juniorek!!!
04.05.2022 13:05:09