Krátce po včerejším poledni představila ředitelka Tour de France Femmes Marion Rousse v pařížském kongresovém paláci trasu čtvrtého ročníku jednoho z největších závodů ženského kalendáře. Ten se uskuteční na přelomu července a srpna příštího roku a slibuje si stejně dramatickou podívanou, jakou závodnice předvedly letos.
Přispět k tomu má prodloužení itineráře o jeden den a také vynechání individuální časovky. Závodnice si tak ještě více sáhnou na dno svých sil. Především v závěrečných alpských zkouškách by se mělo rozhodovat o celkové vítězce dalšího ročníku. Taková Demi Vollering ale může dosvědčit, že i méně kopcovitá etapa může lídryním pořádně zavařit. Pojďme ale na začátek.
Bretaňské kopce a oceánský vítr
Zahájení celého závodu bude v sobotu 26. července hostit padesátitisícové město Vannes, které se nachází jen pár set metrů od bretaňského zálivu Morbihan. Pro ženskou cyklistiku to bude sice premiéra, mužský peloton sem ale zavítal už několikrát. Před sto lety bylo město oblíbenou destinací pořadatelů, kteří do Vannes na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století zavedli trasu hned šestkrát. V příštím roce se „stará dáma“ vrátí.
Z rodiště fyzika Yvesa-Andrého Rocarda nebo tajného agenta francouzského odboje za druhé světové války Colonela Rémyho se závodnice vydají směr Plumelec, kde absolvují dva okruhy s výjezdem na Cote de Caboudal. I přes to, že bude mít úvodní etapa jen sedmdesát devět kilometrů, by měla nabídnout výbušné závodění s překvapivým koncem.
Také v druhé etapě to nebudou mít sprinterky vůbec jednoduché. Sto deset kilometrů zvlněným terénem z Brestu do Quimperu jsou jako dělané pro útočné závodnice. Pro lídryně na celkové pořadí to pak může být šance využít trápení některých ze svých soupeřek. Jako první ložená etapa pro sprinterské vlaky působí etapa číslo tři z La Gacilly do Angers, ve které peloton opustí Bretaň a bude směřovat vstříc Alpám a velkému finále.
Sprint, klasika a Centrální masiv
Stejně jako letos, i v příštím ročníku budou mít závodnice jako Lorena Wiebes nebo Charlotte Kool zřejmě pouze dvě příležitosti uzmout si etapový triumf. Jednou z mála je čtvrtá etapa, která bude startovat v Saumuru a končit v malebném Poitiers. Tato sto dvacet osm kilometrů dlouhá zkouška se dá považovat za tranzitní bez velkého vzrušení, nervozita a chtíč uspět ale budou hrát velkou roli a mohli by etapu zdramatizovat.
Zajímavý profil připravili pořadatelé pro pátou sto šedesát šest kilometrů dlouhou etapu, která se odehraje ve středu 30. července. Kromě profilu je nevšední také místo startu. Marion Rousse se svým týmem totiž zvolila vědecké centrum a zábavní park Futuroscope v Jaunay-Marigny nedaleko Poitiers. Cíl je pak zasazen do dvanáctitisícového města Guéret v Centrálním masivu. To neznamená nic jiného než pořádně kopcovitých třicet kilometrů nejdelší etapy závodu.
V rozsáhlé vysočině střední a jižní Francie zůstanou závodnice také ve čtvrtek 31. července, kdy se peloton Tour de France Femmes vrátí do města Clermont-Ferrand. To hostilo Grand Départ v roce 2023 a příští rok zde odstartuje šestá etapa, která prověří schopnosti hlavních favoritek na „Maillot jaune“. Celkem pět hodnocených stoupání bude připravených na průjezd pelotonu. To nejdelší Col du Beal má deset kilometrů s průměrem 5 a půl procenta. Poslední vrchol je pak od cíle v Ambert vzdálený jen třináct kilometrů.
Drama v Alpách
Může něco předčít letošní finále ženské Tour? Těžko. Dá se k tomu ale přiblížit. A toho chtějí pořadatelé docílit. Proto se budou muset závodnice popasovat ne se dvěma, ale hned se třemi horskými etapami. Ta první je na programu v pátek 1. srpna. Peloton vystartuje v, cyklistice známém městě, Bourg-en-Bresse. Vloni zde byli fanoušci svědky vítězství Kaspera Asgreena na mužské Tour de France. Příští rok odsud vyjedou ženské hvězdy profesionálního pelotonu na trasu měřící sto šedesát kilometrů, která je provede přes stoupání Cote de Saint-Franc, Cote de Berland a přes Col du Granier až do cílového Chambéry.
Královskou zkoušku závodu naplánovali pořadatelé na sobotu 2. srpna. Závodnice vystartují ze Chambéry a přes Col de Plainpalais a Cote de Saint-Georges-d’Hurtieres se dostanou až k patě osmnáctikilometrového výšlapu na vrchol Col de la Madelaine. Právě tady se budou tvořit zásadní rozestupy v celkové klasifikaci a zároveň se zde budou udělovat důležité body do soutěže o královnu hor.
Závěrečný den naopak oproti královské etapě nemusí vůbec vypadat nijak náročně. Opak je ale pravdou. Cyklistky budou mít v nohách více než tisíc kilometrů na silnici a fyzicky i psychicky budou na hraně možností. A do toho je bude čekat poslední etapa dlouhá sto dvacet čtyři kilometrů, v rámci které se budou muset popasovat se třemi více než pětikilometrovými výjezdy. Závěrečných čtyřiadvacet kilometrů už sice nebude do žádného velkého kopce, za to bude stále lehce stoupat. To může některým závodnicím udělat velké problémy. Pokud budou znovu rozhodovat vteřiny, na trase z Praz-Sur-Arly do Chatel Les Portes Du Soleil se jich dá spousta získat i ztratit.