A co nás letos čeká?

Došlo k obměně tratí a měst. Závod míru U23 zahajuje ve čtvrtek odpoledne 3. června atraktivním prologem v centru Jeseníku na 3,5 km se startem i cílem na Masarykově náměstí. Následující den bude na programu klasikářská etapa z Jeseníku do Rýmařova a ta doznala několik změn. Tou důležitou je nová vrchařská prémie na Přemyslovském sedle a dvoukilometrový kopec v Maršíkově před nájezdem na nejdelší jedenáctikilometrové stoupání na Skřítek. Etapa má celkem tři velmi zajímavé vrchařské premie - Ramzovské sedlo, Přemyslovské sedlo a Skřítek. V minulosti vítězové této etapy jsou již dnes taková cyklistická esa jako Ital Samuele Battistella, mistr světa do 23 let z anglického Harrogate a člen World tourové stáje Assos Qhubeka.

V sobotu 5. června čeká na mladé jezdce pravá cyklistická dřina a nově se bude odehrávat etapa na trase Bruntál - Dlouhé stráně. Ihned po stratu nečeká závodníky žádná rovina okolo Bruntálu, ale poctivá práce. Jen na okruhu dlouhém 25 kilometrů okolo startovního města nastoupají závodníci 340 metrů a to je teprve čekají takové "brdky“ jako Třemešek, Hraběšice a dvakrát velmi výživné Dlouhé stráně s cílem hned pod přečerpávací přehradou ve výšce 1350 m. n. m. A vítězové na Dlouhých stráních? Zde snad není potřeba jmenovat úspěchy, vše říkají jména: Marc Hirschi, Lambrecht Bjorg, David Gaudu.

Již profesionální hvězda Marc Hirschi přebírá cenu za vítězství na Dlouhých stráních

Na závěr v neděli 6. června přichází pořadatelé s novinkou. Start i cíl je sice v Jeseníku, ale v centru města na Masarykově náměstí. A opět opravdová cyklistika. Peloton se vydá směrem k Javorníku kde se před Javorníkem bude vracet nazpět přes Vidnavu a Mikulovice na Studený Zejf a Chebzí s důležitým sedmikilometrovým stoupáním na Rejvíz. A poté následují strhující horské prémie Příčný vrch, Jelení, Kostelní vrch a závodníci se octnou v Malé Morávce s rychlostní prémií u obecního úřadu. Zde na ně čeká opravdové finále Závodu míru U23. Již jenom vrcholy Jeseníků jako Hvězda, Lyra, Videlské sedlo, to je opravdové závěrečné finále po 133 kilometrech a do cíle zbývá 36 kilometrů a tři dominantní vrcholy.

A hvězda největší, vítěz TdF 2020 si jede v závěrečné etapě pro celkové vítězství při Závodě míru U23 - 2018, od vítězství v Jeseníkách mu to trvalo jen dva roky k vítězství v Paříži

O náročnosti není potřeba ani trochu pochybovat. Poslední vítězové, kteří se rozhodně neztratili ve světovém pelotonu jsou Slovinec Tadej Pogačar, vítěz Tour de France 2020, Andreas Leknessund, David Gaudu. Není bez zajímavosti, že vždy prvních pět závodníků celkového pořadí dostává angažmá ve World Tour týmech.

Pořadatelé věří, že po několika hubenějších letech na Závodě míru U23 zazáří některý závodník v tom nejkrásnějším reprezentačním dresu s českou trikolorou. Věříme, že výkonnost na to mají.