Zkrácený RoadMarathon vyhrál Michal Smolka

28.07.2021 | Miroslav Helmich, Foto: RC

Zkrácený RoadMarathon vyhrál Michal Smolka

A máme za sebou čtvrtý ročník sériálu veřejných silničních amatérských závodů RoadCup 2021 – série RoadMarathon. Kvůli přetrvávajícím problémům s kovidem byly zrušeny tři plánované maratonské závody. Po víkendovém Mamutu tak můžeme vyhodnotit letošní náročnější sérii.

Na počátku roku jsme si opět kladli otázku, zda se podaří letos všem organizátorům uspořádat závody RoadCupu, série RoadRace a RoadMarathon... Bohužel se opakovala situace z loňského roku a bylo nutné některé závody přesunout na pozdější termín, či byl pořadatel nucen závody zrušit úplně. V době, kdy pandemická epidemie koronaviru Covid 19 byla v nejsilnější kondici, se připravovaly celoroční soutěže 4. ročníku seriálu RoadCup 2021. Do serie RoadMarathon bylo zařazeno šest dlouhých maratonů a dvanáct kratších závodů do série RoadRace.

Do série RoadMarathon byly zařazeny pro rok 2021: Krakonošův cyklomaraton, Beskyd Tour, Mamut Tour, Krušnoton (rozhodli jsme se zařadit do seriálu i trať 180 km). A nováčkové - Kraslický šíp a Prachem Svatební cesty.

A bohužel tak jako loni do pořádání závodů promluvila pandemie koronaviru Covid 19, která Česko zasáhla už v březnu 2020 a od září 2020 do května 2021 byl vyhlášen nouzový či krizový stav, během kterých byly stanoveny limity účastníků akcí a organizační podmínky, které rozhodně pořádání amatérských závodů nepřály.

Závod Kraslický šíp byl zrušen již v dubnu, Krušnoton (tratě 250 a 180 km) pak v květnu a závody Beskyd Tour a Mamut Tour byly přesunuty na pozdější termín… I nový závod Prachem Svatební cesty byl přesunut na termín Krušnotonu, ale bohužel na poslední chvíli musel být z důvodu nepovolení zvláštního užívání komunikací zrušen.

Ke konci července byly odjety tři závody seriálu RoadMarathon. Po zvážení situace nebylo přistoupeno ke zrušení série, ale bylo rozhodnuto o ponechání série tak, jak je odjeta, a v rámci RoadCupu po odjetí tří závodů sérii RoadMarathon pro rok 2021 ukončit.

Celkovým vítězem v kategorii Mužů se stal Michal SMOLKA z týmu AMT Team. Na druhém místě se umístil Bedřich PRŮCHA z týmu Sport Import a na třetím David ANDRLE z týmu Telcom On Clims.

Kategorii žen opanovala a zvítězila ve všech třech závodech série Šárka MACHÁČKOVÁ ze SportRaces Cycling Teamu, druhá byla Jaroslava Křížková z Jarucycling teamu a na děleném třetí místě Kateřina Drhová z Česká spořitelna – Accolade a Kateřina Palová.

Šárka Macháčková

Slavnostní vyhlášení proběhne po skončení série RoadRace, nejdéle do konce roku 2021, a dle kovidové situace.

Trocha statistiky:

Do 3 závodů RoadMarathonu se letos přihlásilo celkem 509 závodníků, z toho 493 mužů (47 závodníků 2x až 3x), do cíle jich dojelo 442, a 16 žen (jedna 2x a jedna 3x), do cíle dojelo 12 žen.

Co závěrem? Věříme, že v roce 2022 se už závody uskuteční v původním formátu bez jakýchkoliv omezení v termínech tak, jak budou naplánovány a do série RoadMarathon přibudou min. dva nové závody.

Foto v ikoně: Michal SmolkaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE