Znovu hromadný závěr a znovu Fabio Jakobsen

13.05.2022 | Jiří Vlasák, foto: Tour de Hongrie

Znovu hromadný závěr a znovu Fabio Jakobsen

Co bylo rozdílné oproti včerejšku, bylo počasí. Vedro vystřídal déšť. Co bylo stejné, byl včas dojetý únik a hromadný závěr, z něhož vyšel vítězně Fabio Jakobsen z týmu Quick-Step Alpha Vinyl. Stejné byly dokonce stupně vítězů: druhý Rudy Barbier z týmu Israele a třetí Sasha Veemaes ze Sport Vlaanderen.

V hromadném pádu, který se odehrál 600 metrů před cílem včerejší etapy, se ocitli i tři ze sprinterských specialistů. Dylan Groenewegen byl postižen jen lehce a do dnešní etapy by měl nastoupit. Další dva však ze závodu odstoupili. Oba se ocitli v nemocnici, u obou ale nedošlo kromě mnohočetných odřenin k vážnějším zraněním, resp. zlomeninám. Jde jednak o Arvida De Kleijna (Human Powered Health), který dal o sobě hlasitě vědět při nedávném 4 Jours de Dunkerque vítěznou etapou a dvěma dny v trikotu lídra závodu, a jednak Olava Kooije (Jumbo-Visma), který odstupuje z pozice lídra tohoto etapového závodu.

Nejsou jedinými, kdo ale dnes na startu chyběl. Dalšími jsou druhý muž Jumbo-Visma Mick Van Dijke, který včera spadnul společně s Kooijem, jakož i kolumbijský vrchař Einer Rubio z Movistaru, který měl patřit k favoritům závěrečné etapy, končící více jak 12km stoupáním.

Dnešní etapa ze Sárospataku do Nyíregyházy byla dlouhá 154 km, cyklisté při ní nastoupali pouhých 775 výškových metrů, k mání byla jedna snadná vrchařská prémie 3. kategorie a to na 26. km a také dvě sprinterské prémie na 83. a 123. km.

Ve žlutém trikotu do ní nastoupil Jens Reynders z týmu Sport Vlaanderen-Baloise, 23letý Belgičan, který na svém kontě dosud neměl žádný výraznější výsledek. Vedení si zajistil díky bonifikačním vteřinám ze sprinterských prémií z obou předešlých etap, ke kterým se dostal coby člen denního úniku.

Jestliže se závodníci včera potýkali s velkým vedrem, dnes na ně pro změnu docela pršelo a většina etapy se odehrála na mokru.

Do dnešního úniku se dostalo pět jezdců: Ital Alessandro Fancellu (EOLO-Kometa), Španěl Ricardo Zurita (Drone Hopper), Američan Keegan Swirbul (Hiuman Powered Health), Rumun Emil Dima (Giotti Victoria) a Belgičan Van Poucke, který si dojel pro vrchařskou prémii a stáhl se zpět k Reyndersovi. Když je 75 km před cílem zastavila výstražná světla na železničním přejezdu, měli na peloton, který je dojel a musel pak počkat, až si uprchlíci získají zase stejný náskok, 1:30 min.

Další "oživení" přineslo o pár kilometrů dále to, že se na zemi ocitl osamoceně sprinter Trek-Segafredo Matteo Moschetti. Konvojový lékař mu za jízdy ovázal ruku a jelo se dál.

Práce pro čtyři kluky před pelotonem skončila 17 km před cílem. Stalo se tak díky jezdcům Sport Vlaanderen, za nimiž jistili pozice cyklisté Quick-Stepu. Jakmile byl únik zlikvidován, vyslaly na čelo po člověku týmy Quick-Stepu a Ineosu, věříc ve schopnosti Jakobsena a Vivianiho. S blížícím se cílem se dopředu tlačilo na široké silnici stále více týmů. Vláček Quick-Stepu však zůstával stále kompaktní. Nebyli však jediní, kdo tohle mohl říci. Speciálně BikeExchange si vedl velmi dobře.

Od kilometru už se jelo na maximum. Nadějně vypadala Bora-hansgrohe. Jenže 100 metrů před cílem se otevřel prostor na pravé straně u bariéry pro Jakobsena a bylo po dramatu. Zrychlil a druhá etapa za sebou byla jeho a celého týmu Quick-Step Alpha Vinyl.

Jakobsen se díky bonifikacím posunul do čela průběžné klasifikace

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE