Anna van der Breggen vítězkou Giro Rosa

19.09.2020 | Jiří Vlasák, foto: Getty Images Sport

Nizozemská špičková cyklistka Van Breggen (Boels Dolmans) v poslední etapě Giro Rosa s přehledem obhájila vedoucí postavení a potřetí v kariéře tento závod po ročnících 2015 a 2017 ovládla. Vítězství ji ovšem usnadnilo odstoupení její krajanky Van Vleuten (Mitchelton-Scott) kvůli zlomenému zápěstí dvě etapy před koncem závodu.

Poslední etapa nebyla vůbec slavnostním defilé na závěr celého závodu, jako tomu bývá na mužských Grand Tour. Jelo se na 28 km dlouhém okruhu, který musely závodnice absolvovat čtyřikrát, a jelo se stále nahoru dolů.

Poměrně rychle nechaly nejsilnější týmy odjet 23 dívek, z nichž žádná neohrožovala nejlepší v celkovém pořadí. Postupně docházelo k redukci první skupiny, až jich v samotném závěru zbylo jen sedm. V cílovém dlážděném stoupání v Motta Montecorvino měla nejvíce sil Evita Muzic z FDJ, jejímž dosavadním prvořadým úkolem byla podpora jedničky týmu Uttrup Ludwig, která se mimochodem stala v letošním ročnímu královnou kopců. Bylo to premiérové vítězství této 21 leté Francouzky v závodech World Tour.

Vítězství posunulo Muzic na 10. místo v celkové klasifikaci a na 2. místo v soutěži do 23 let za Novozélanďanku Mikaylu Harvey (Equipe Paule Ka), která se v celkovém pořadí dostala až na 5. příčku. Bodovací soutěž vyhrála Marianne Vos z CCC-Liv, které vyhrálo soutěž týmů. Za Breggen se umístila Kasia Niewiadoma (Canyon-SRAM) a nejlepší domácí cyklistka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) si v těsném souboji s Cecilie Uttrup Ludwig udržela třetí místo.