Brzo po startu odjela sedmičlenná skupina, v níž dle předpokladů nechyběl nositel dresu nejlepšího vrchaře Simon Pellaud (Androni), který měl jediný cíl. A ten se mu podařilo naplnit bezezbytku, když vyhrál obě vrchařské prémie. I když zadarmo je nedostal.

Finále se odehrálo na závěrečném kopci. Zprvu převzal iniciativu Ineos. Početné zastoupení měli i cyklisté EF Pro Cycling. S přehledem se vepředu držel i Julian Alaphilippe.

Malé drama se odehrálo ve chvíli, kdy Martínez (EF) cosi sděloval týmovému kolegovi Caisedovi, jedoucími v oranžovém dresu vedoucího muže celkového pořadí, a přitom si škrtl o zadní kolo borce Ineosu a poroučel se k zemi. Naštěstí s sebou nikoho nevzal, a navíc se nevzdal a brzo už byl zase v první skupině.

Na metě zhruba kilometru a půl nastoupil Carapaz (Ineos) a vybudoval si poměrně velký náskok. Na jeho dojetí se podílelo více lidí, ale pár set metrů před cílem to byl především Alaphilippe. Jenže tím vyčerpal veškeré své síly, takže když Carapaze minul, už nebyl schopen reagovat na dva soupeře, z nichž lepší byl Sergio Higuita (EF). Na Bernala zbylo druhé místo a Alaphilippe dojel třetí s odstupem jedné vteřinky.

Martínez se nenechal rozhodit pádem a dojel na 4. místě. Carapaz, který nechal všechny síly v nástupu, bral 6. místo. Sedmým místem potvrdil svou formu ze San Juanu Flórez (Androni). Všichni připsali ztrátu 2 vteřiny. Nositel oranžového dresu Ekvádorec Caisedo na 8. místě ztratil 4 vteřiny a doplnil trojici borců EF v první desítce.  Na 9. místě a také se stejným časem jako Caisedo dokončil v dresu Kolumbie do bývalé formy se vracející Esteban Chavez (Mitchelton-Scott). A na 10. místě byl klasifikován zástupce dnes velmi aktivního domácího kontinentálního EPM Freddy Montaňa. Kdo ovšem vyrazil dech, byl na 5. pozici 24 letý Torsten Traeen (Uno-X), který dosud svých pár UCI bodů posbíral v rovinatějších koncovkách. Dosáhl tím na svůj prozatím životní úspěch.

Společně s Alaphilippem byli jedinými Evropany v první desítce. Zbylá místa obsadili dva Ekvádorci a šest Kolumbijců.

V celkovém pořadí vystřídal Higuita v čele pořadí jednotlivců kolegu Caiseda, Martínez zůstal třetí. Na 4. Bernala má Higuita k dobru 50 sekund.

Alaphilippe dal v předešlých etapách najevo, že nepojede na celkové pořadí. Poněvadž nejprve rozjížděl spurtérský vlak Hodegovi, poté vyvěsil a vědomě nabral ztrátu. Bylo však zřejmé, že se cíleně soustředil právě na dnešní etapu.

Poměrně slušně si vedli lídři UAE Sergio Henao a Fabio Aru (oba -0:21), jejichž výkon je vynesl na 9. a 10. místo průběžného pořadí. Ve stejné skupině s nimi dojel nejlepší z týmu Israele Matteo Badilatti, který se tím posunul na 18. místo. V téže skupině dojel i Gavin Mannion (Rally) a poskočil na celkové 8. místo!

Sepúlveda a Betancur z Movistaru totálně propadli. Dnes nestačil ani Óscar Sevilla -2:30, ani José Rujano -3:48 min.

Dan Turek, který tu má výhradně týmové úkoly, dojel se ztrátou 7:09 min.

Zítra je na pořadu předposlední etapa. V první polovině kopcovitá, druhá po rovině až do cíle. Předpokládejme, že si to opět rozdají sprinteři. Že by Molano hattrick? Nebo už ho konečně dostane Ávila? Anebo se zdravě naštve Hodeg?