„Zvenku to vypadá moc dobře,“ usmíval se Froome, majitel čtyř žlutých trikotů Tour de France a dalších skvělých trofejí, když stříhal pásku. Proměnou prošel pavlačový dům, kde býval squat, zásluhou party cyklonadšenců a podnikatelů.

Ve dvou patrech vystavují (a nabízejí k prodeji) dvě desítky kol, za nimiž stojí velká story. Třeba zrovna Froomovo Pinarello z roku 2018, na němž poprvé testoval kotoučové brzdy. Anebo čerstvý kousek od Team Emirates, které si tam dojelo pro třetí místo. Další jsou prý na cestě.

Můžete zde také posedět v klubovně nad dobrým jídlem a pitím, nebo si nechat oservisovat kolo. A pak s majiteli naplánovat cestu za velkou cyklistikou, chystají se i na Tour de Rwanda. Zrovna teď vyrážejí na tréninkový kemp právě s Froomem.

Přivezl ho René Andrle, jeden z týmových ředitelů týmu Israel Premium, kde právě jezdí. „Je to bezvadný kluk, ale ještě jsem s ním pořádně nemluvil. Rád nám přijel pomoci,“ připustil bývalý český cyklista, který jezdil pár sezón ve španělské stáji Liberty Seguros. Israel Premier, jak známo, vypadl z Worldour, což se sice stále ještě zpochybňuje, takže nejspíš nemá jistotu startů na velkých závodech a bude muset čekat na pozvání. „Začnu na australském Down Under, ale uvidím, jak se vyvine další program,“ připustil Froome. V 37 letech ho život cyklistického profíka stále baví a užívá si ho. „Miluju cyklistiku, tréninky, týmového ducha, proces, kdy ze sebe chcete dostat to nejlepší. Pořád mám motivaci. Jsem už úplně zdravý,“ připomenul hrozivou havárii se zlomeninami pánve, stehenní kosti, ruky i žeber před třemi lety. „Jen mě loni hodně sundal covid, tím, že jsem astmatik, jsem pak byl zbytek roku na odpis. Na konci sezóny po Vueltě jsem si dal tři týdny pauzu a už zase trénuju. Pořád sním o Tour, mám v hlavě ideální scénář, chci být připraven. Ale líbilo by se mi i Giro. Uvidíme.“

Pak věnoval do dražby svůj žlutý dres z limitní edice 100 let Tour de France z roku 2013. Hádejte, za kolik se prodal! Pan Daniel, zástupce vydavatelství A11 group a.s., za něj dal 199 999 Kč. Ty putují rodičům malého Mikuláše Raka, syna maséra Froomovy stáje, který se dříve staral i o Martinu Sáblíkovou. Jedno z jeho dvojčat zůstalo po dětské mozkové obrně na vozíku a on potřebuje každou korunu na cvičení i pomůcky. Společnost A11 má v rámci své skupiny dlouhodobý koncept podpory dětí s podobným handicapem pod názvem Nadace Špuntíci a platí jejich rehabilitace.

Velice vstřícný a bezprostřední „Froomey“ poté poskytl původní interview pro čtyři česká média včetně RoadCycling.cz – čtěte ve středu o půlnoci!