Už loni podepsal Juan Ayuso smlouvu s týmem UAE Emirates. Tým ze Spojených arabských emirátů si všiml, jak talentovaný tento junior je. Ayuso získal smlouvu až do konce roku 2025, ale hned z juniorů do WorldTour nezamířil. Místo toho se připojil k týmu Colpack - Ballan. Italský celek je vyhlášenou líhní talentovaných cyklistů a v současnosti slouží jako farma UAE Emirates. 

Přestup do Colpacku se Ayusovi vyplatil. V prvním roce v kategorii U23 začal rychle vítězit. Vyhrál prestižní jednorázové závody Trofeo Piva a Giro del Belvedere. Oba v sólovém úniku. Ale do médií se dostal především až na malém Giro d´Italia. Desetidenní italský etapový závod patří k nejdůležitějším akcím v kategorii U23, ačkoliv zde nestartují národní týmy jako na Závodě míru a Tour de l´Avenir.    

Na malém Giru v minulosti vítězily velké hvězdy současné cyklistiky. Loni dominoval Tom Pidcock, v roce 2018 vyhrál Aleksandr Vlasov, o rok dříve jeho krajan Pavel Sivakov a dávno také Danilo Di Luca, Marco Pantani nebo Francesco Moser. Jenže Vlasovovi bylo v době jeho triumfu 22 let, Pidcock byl třetím rokem v kategorii U23 a Sivakov druhým rokem. Ayuso vyhrál hned při prvním pokusu, v prvním roce mezi muži. A byl zcela suverénní. 

Ayuso byl neporazitelný. Vyhrál tři etapy a všechny soutěže. Do kopce odjel, kdykoli chtěl. Co předvedl, je výjimečné. Loni byl Tom Pidcock daleko před ostatními, ale Ayuso byl letos občas ještě lepší. A to je mu pouze 18 let. Je to fenomén," říká o svém soupeři Belgičan Henri Vandenabeele, třetí muž celkového pořadí malého Gira, v rozhovoru s Het Nieuwsblad. Vandenabeele skončil v loňském roce druhý za Pidcockem, takže může Ayusa s Britem snadno srovnat. 

Jeho převaha mi připomíná Remca Evenepoela v juniorech. Ten také odjel kdy chtěl," dodává Vandenabeele, který je s Evenepoelem stejně starý a závodil po jeho boku v juniorském národním týmu. 

Zatímco Evenepoel se kategorii U23 zcela vyhnul a okamžitě zamířil do WorldTour, Ayuso strávil půl roku na italské závodní scéně v týmu Colpack - Ballan, kde loni závodil třeba i český cyklista Karel Vacek. Ale nyní už je oficiálně profesionálem v týmu UAE Emirates. Neodchází jen na stáž a proto může v dresu UAE Emirates začít závodit okamžitě a může se zúčastnit akcí WorldTour. V dorostu vítězil velmi snadno. Odjel šedesát kilometrů před cílem a dorazil sám. Proto jsme chtěli, aby šest měsíců závodil v kategorii U23 a aby zjistil, že ne na všechno stačí síla, ale je nutné předvídat, číst závod a bojovat o pozici v pelotonu," vysvětluje Joxean Fernandez Matxin, ředitel týmu UAE Emirates pro španělský deník AS.

Matxin je velmi zkušeným hledačem talentů. V minulosti býval sportovním ředitelem například týmu Saunier Duval, později se stal skautem pro belgickou sestavu Quick-Step. A do UAE Emirates přivedl Tadeje Pogačara. Najít nového Pogačara, Evenepoela nebo Bernala je teď pro všechny velké týmy zásadním úkolem. Proto v BORA - hansgrohe podepsali smlouvu s juniorem Cianem Uijtdebroeksem. A proto v DSM jezdí Marco Brenner, v Ineos Grenadiers Carlos Rodriguez a příkladů je víc.

Právě přístup Matxina byl pro Ayusa rozhodující ve výběru prvního profesionálního angažmá: Máme výborný vztah. Hodně s ním mluvím před i po závodech. Pomáhá mi se vším, je to skvělý šéf. Věří mi a já jemu taky. Spolu budeme úspěšní," říká Ayuso v rozhovoru pro deník Marca.     

S Pogačarem se Matxinovi podařilo udělat díru do světa, teď doufá, že podobný úspěch čeká na Juana Ayusa. Je mým velkým snem vítězit na třítýdenních závodech, protože když jsem s cyklistikou začínal, byly to závody, které jsem sledoval a bavily mě. Vyrostl jsem na Tour, je to můj sen od šesti let. Vyhrát Tour je moje největší touha. Doufám, že se jednoho dne budu moci porovnávat s těmi nejlepšími. Ale nezapomínám, že jsou také důležité jednorázové závody, jako je Lutych - Bastogne - Lutych. Mají velký význam a snad tam také budu patřit k nejlepším. Pogačar je pro mě skvělým příkladem. Opravdu se těším, že s Tadejem pojedu nějaké závody a budu se od něj učit," dodává Ayuso v rozhovoru pro RTVE. 

Ale třítýdenní závody jsou cíle budoucnosti, letos debut na Grand Tour nechystá. 24. června ho čeká debut na jednorázovce Giro dell´Apennino. A poté debut na okruhu WorldTour, na Clasice San Sebastian. Kromě toho pojede i vrchařské etapové závody, například Kolem Burgosu. Nepřekvapilo by mě, kdyby už tam patřil k nejlepším," předvídá Vandenabeele velké věci od španělského vrchaře.