Nedalo se s ním nic dělat, říkají smířlivě soupeři Tadeje Pogačara

13.03.2023 | Marek Matějka, foto Aurelien Vialatte/A.S.O.

Nedalo se s ním nic dělat, říkají smířlivě soupeři Tadeje Pogačara

Poslední etapa Paříž-Nice pouze potvrdila suverénní postavení Tadeje Pogačara v čele celkové klasifikace a pro nikoho z jeho nejbližších soupeřů to nebylo překvapení. David Gaudu a Jonas Vingegaard pouze sledovali v posledním stoupání Pogačarův útok a ve zbytku etapy kontrolovali své pozice v konečném pořadí.

"Kdybych na to měl nohy, zkusil bych to v posledním stoupání, ale on byl opravdu silný. Když zaútočil, všichni si mysleli, že mu nebudu stačit. A to jsem si myslel i já sám," řekl upřímně Jonas Vingegaard. Poslední vítěz Tour de France poznal už v první horské etapě, že ani letos v březnu na Pogačara stačit nebude a pódium je jeho současným maximem. V poslední etapě si dojel pro druhé místo a v cíli okamžitě pogratuloval svému rivalovi. "S druhým místem jsem byl dnes spokojený. Jsem spokojený s tím, jak jsem závodil. Teď můžu pracovat na své formě na Tour a doufám, že tam budu lepší. Nemyslím si, že jsem tady byl v nejlepší formě. Mám před sebou ještě kus práce." 

Gaudu se ve výjezdu Col d'Éze chvíli snažit odpoutat ze skupiny pronásledovatelů, s Pogačarem bojoval nejvíce po celý závod, spurtoval na rychlostních prémiích, nejdéle visel v dlouhých stoupáních a celý tým Groupama-FDJ na něj pracoval. Jenže v neděli už mu síly docházely. "Byla to poslední etapa, museli jsme se pokusit o celkové pořadí, ale dnes jsem neměl nohy na útok. Výsledek je více než pozitivní, ale nemohl jsem se Pogačara udržet, takže ničeho nelituji," vysvětluje šestadvacetiletý Francouz, kterého v červenci čeká možná nejdůležitější závod kariéry.

Pořadatelé Tour de France mu připravili ideální trať a jeho cílem je postavit se na pódium. A na Paříž-Nice ukázal svůj výkonnostní pokrok. "Překonal jsem milník, pokročil jsem fyzicky a s tím jsem spojil i psychickou stránku. Každý rok je to neustálý progres, přidáváme věci a daří se mi zajíždět lepší výsledky. Kdyby mi někdo na začátku Paříž-Nice řekl, jak dopadnu, podepsal bych to oběma rukama. Tým tu byl celý týden pro mě, udělali jsme všechno, co jsme mohli, včetně týmové časovky, a přivezli jsme pódium. To nejsou věci, které se nám daří každý rok." 

Pogačarův útok na Col d'Éze přišel až po nástupu Simona Yatese. Před rokem se mu v dešti podařilo uniknout vedoucímu Primoži Rogličovi a etapu vyhrál, tentokrát mu to nevyšlo, přesto to zkusil: "Tým UAE odvedl dobrou práci, na začátku stoupání měl ještě hodně lidí, zatímco loni jsme tam byli už jen čtyři. Říkal jsem si, že stejně zkusím štěstí a uvidím, co se stane." 

Po jeho útoku se utrhla malá skupina, ale na nástup Pogačara už se ani nepokusil odpovědět. "Za normálních okolností bych na Paříž-Nice přijel v docela dobré formě, ale tentokrát spíše buduji kondici po dřívějším začátku sezóny v Austrálii. Jsem vlastně docela spokojený s tím, jak na tom jsem, není snadné závodit se třemi nejlepšími borci na světě, takže odjíždím s výsledkem, který jsem očekával."

Ne všichni byli takto spokojení a odevzdaní v poslední etapě. Američan Matteo Jorgenson byl frustrovaný slabou spoluprací ve skupině. "Kluci netahali, chtěli vyhrát sprint o druhé místo. Podle mě je to trochu škoda," řekl Jorgenson pro FloBikes. "Závodili jen o druhé místo, zejména Yates vynechával střídání a zpomaloval skupinu pokaždé, když se protočil."

"V jednu chvíli jsme byli jen 25-30 sekund od Tadeje, kdyby trochu víc jeli, mohli jsme ho dojet a mohli jsme jet o vítězství. Ale takový je život," dodal celkově osmý Jorgenson. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE