V rankingu UCI zvítězil Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates), který získal 5363 bodů. Předstihl o téměř tisícovku druhého Wout Van Aerta (Jumbo-Visma), který má na kontě 4382 bodů. Třetí místo patří týmovému kolegovi Van Aerta Primoži Rogličovi za 3924 body.

Pogačar vydělal nejvíc na celkovém prvenství na Tour (1000), vítězství na Lombardii, Lutychu a Tirrenu, kde si připsal po 500 bodech. Van Aert nejvíc bodoval vítězstvími na Gent-Wevelgem a Amstel Gold Race – po 500 bodech a 2. místem na olympiádě (475). A Roglič si připsal 850 bodů za celkový primát na Vueltě, 400 za vítězství v Baskicu a 350 za prvenství v časovce na olympijských hrách.

Za triem nejlepších je pořadí následující: 4. Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) 3105, 5. Bernal (Ineos Grenadiers) 2576, 6. Colbrelli (Bahrain-Victorious) 2553, 7. Van der Poel (Alpecin-Fenix) 2467, 8. Adam Yates (Ineos Grenadiers) 2251, 9. Almeida (Deceuninck-QuickStep) 2219, 10. Carapaz (Ineos Grenadiers) 2033.

Největší jednorázový bodový příděl si z českých cyklistů připsal Zdeněk Štybar na E3 Saxo Bank, který vyhrál jeho kolega Kasper Asgreen

A co naši? Nějaký ten bod získalo celkem 46 českých cyklistů. Do tisícovky nejlepších světových cyklistů se jich vešlo 18. Pořadí v první desítce vypadá následovně:

1. 130. Zdeněk Štybar (Deceuninck-QuickStep), celkem 480 bodů: nejvíc za 5. místo v klasice E3 (1.UWT) 180 bodů, za 7. místo na světovém šampionátu 175 bodů a za 7. místo v Primus Classic (1.Pro) 60 bodů
  2. 283. Adam Ťoupalík (Elkov-Kasper), celkem 233 bodů: za 1. místo na Visegrad4 CZE (1.2) 40 bodů a po 25 bodech za 3. místo na Memorialu Henryka Lasaka (1.2), 9. místo na Sibiu Tour (2.1) a 3. místo na GP Adria Mobil (1.2)
  3. 288. Michal Schlegel (Elkov-Kasper) celkem 228 bodů: za 3. místo na Sibiu Tour 70, bodů a po 40 bodech za vítězství na Tour of Malopolska (2.2) a na Visegrad4 HUN (1.2)
  4. 302. Michael Kukrle (Elkov-Kasper) celkem 211 bodů: za 1. místo na MČR 100 bodů, za vítězství na Memorialu Henryka Lasaka 40 bodů a za 3. místo na Visegrad4 SVK 25 bodů
  5. 333. Josef Černý (Deceuninck-QuickStep) celkem 196 bodů: 100 bodů za 4. místo na Sparkassen Münsterland Giro (1.Pro), 50 bodů za vítězství v časovce na MČR a 20 bodů za 2. místo v etapě Okolo Baskicka (2.UWT)
  6. 525. Daniel Turek (Felbermayr-Simplon Wels) celkem 108 bodů: za 3. místo na MČR 60 bodů a za 2. na Visegrad4 CZE 30 bodů
  7. 547. Tomáš Bárta (Topforex ATT Investments) celkem 102 bodů: 30 bodů za 2. místo na MČR U23, 25 za 3. místo na Trofej Umag (1.2) a 15 za 5. místo Dookola Mazowsza (2.2)
  8. 548. Jakub Otruba (Elkov-Kasper) celkem 102 bodů: 25 bodů za 3. místo v Alpes Isére (2.2) a po 15 bodech za 4. místo v časovce na MČR, 11. na Sibiu Tour, 5. na Visegrad4 CZE a 5. na Circuit des Ardennes (2.2)
  9. 597. Pavel Bittner (Development Team DSM) celkem 92 bodů: za 3. místo na Orlen Nations GP 40 bodů a 30 za 11. na světovém šampionátu v U23
  10. 600. Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) celkem 91 bodů: 35 bodů za 7. místo na Sazka Tour (2.1) a po 24 bodech za 26., resp. 28 místo na Giru a Vueltě (2.UWT).

Josef Černý se výborně předvedl v mistrovském dresu v časovkách na španělské Vueltě

Co se týče Grand Tours, Giro jel pouze Jan Hirt, nejlépe v etapě dokončil na 14. místě. Na Tour se představil také jen jeden náš cyklista Petr Vakoč. Měl výhradně týmové úkoly, v konečné klasifikaci se umístil 118., nejlepší umístění z etapy má 71. pozici.  Hned tři naši se postavili na start Vuelty: Jan Hirt dokončil na 28. místě, v etapě se nejlépe umístil na 11. pozici. Zdeněk Štybar tu především pomáhal Jakobsenovi vyhrát tři etapy a připravoval se na své vlastní podzimní vrcholy, dojel celkově na 133. místě, v etapě zaznamenal nejlépe 62. místo. Konečně Josef Černý byl klasifikován na celkovém 142. místě, kromě týmových povinností se soustředil na časovky: v té úvodní byl 5. a v závěrečné 4.!

Na závěr si představme účast a výsledky našich na pěti nejvíce ceněných jednorázových závodech. SanRemo dokončil Štybar 37. a Vakoč 132. Flandry se odehrály bez naší účasti. Lutych jel pouze Roman Kreuziger (Gazprom-RusVelo) a nedokončil ho. Roubaix Zdeňkovi Štybarovi nevyšlo podle představ, čemuž odpovídá 26. místo. Nejvíc českých cyklistů přivítala Lombardie: Petr Vakoč, Jan Hirt ani Karel Vacek se ovšem cíle nedočkali.

Michal Schlegel dokončil Sibiu Tour na konečném 3. místě za vítězným Aleottim (ve žlutém) a Aruem (pvní zprava).

Nejvíc vítězství v sezóně 2021 v závodech z kalendáře UCI zaznamenal Michal Schlegel: 4. etapu a celkově Malopolsko, etapu na Oberösterreichrundfahrt a Maďarskou verzi Visegrad4. Dvě vítězství mají na kontě tři cyklisté: Daniel Turek etapu na Oberösterreichrundfahrt a v Ardenách, Jan Bárta (Elkov-Kasper) etapu a celkově na polské Solidarnosci (2.2) a Michael Kukrle kromě toho, že se stal českým šampionem, vyhrál Memorial Henryka Lasaka.

V žebříčku národů jsme z pohledu UCI bodů zaujali se 1716 body 25. pozici.