Pinot pochybuje o čistotě současné cyklistiky

10.02.2021 | Marek Matějka, foto ASO/Fabien Boukla, Alex Broadway

Pinot pochybuje o čistotě současné cyklistiky

Thibaut Pinot nemá iluze o současné závodní cyklistice. Podle francouzského vrchaře je silniční cyklistika stále dvourychlostní. Obává se zneužívání terapeutických výjimek a ketonových doplňků stravy.

V rozsáhlém rozhovoru s deníkem l´Equipe se Thibaut Pinot svěřil s pochybnostmi o sobě samém i o celé závodní cyklistice. Podle Pinota už cyklistika není zábavná, závodění ho už nebaví a nechce mít k dispozici tým pro Tour de France a další velké závody, protože si nevěří. Pinot dlouhodobě bojuje se sebedůvěrou a vlastní psychikou. Sice má potenciál dokončit jakoukoliv Grand Tour mezi prvními třemi a vyhrál monumentální klasiku Kolem Lombardie, ale většinu třítýdenních závodů nedokončil z různých problémů. Největší vliv na jeho psychiku měla Tour 2019, kde musel vzdát z velmi nadějné pozice v průběžném pořadí kvůli zranění kolena.

Pinotovo tělo trpí vlivem mnoha zranění a náročného závodění. Nyní ho trápí záda, kvůli kterým neuspěl na loňské Tour de France. Nedávno proto poprvé v kariéře dostal injekci kortikoidů: „Mohli jsme to udělat mnohem dříve, ale vždy jsem odmítl. Z etického hlediska jsem vždy byl proti, ale teď jsme byli mimo sezónu, uprostřed zimy. Bylo to čistě za účelem uzdravení. Mezi závody bych to nikdy neudělal.“

Narážel tím na zneužívání terapeutických výjimek (TUE). Kortikoidy jsou pro závodníky zakázány, pokud nejsou potřeba kvůli špatnému zdravotnímu stavu. V takovém případě lze požádat o výjimku. Už dlouho se mluví o tom, že někteří závodníci užívají kortikoidy a další látky v situacích, kdy jim výkonnostně pomůže a přitom pro to není reálný zdravotní důvod. Kortikoidy užíval před závody Grand Tours například Bradley Wiggins. „Pokud si vezmete injekci nebo kortizony, účinek trvá nejméně tři týdny. Někteří to dělají těsně před závody. Vezmou si to mimo závody, ale účinek mají. Jsem rozhodně proti. Ale myslím si, že cyklistika je stále dvourychlostní.“ Pinot očekával, že Mezinárodní cyklistická unie zakáže užívání kortikoidů v závodním období. „Protože někdo s povolením užívání by neměl závodit. Nerozumím těm lidem. Pokud to potřebujete, dobře, ale mimo závody a následovat by měla nucená čtyřtýdenní pauza." 

Francouzovi se nelíbí ani ketonové doplňky stravy, které používají například závodníci týmu Jumbo - Visma. Ty nejsou zakázány, také existují velké pochybnosti o efektu ketonových nápojů. „Říkají, že to pomáhá při hubnutí. Nejtěžší věcí na cyklistice není sedět šest hodin na kole, ale hlídání váhy. Jak zhubnout bez ztráty síly. Některé studie říkají, že ketony pomáhají odstraňovat vodu z vašeho těla. Pokud je to tak, nesmírně to pomáhá. A některým jezdcům je online nabízeno, aby si koupili ketony. Týká se to juniorů a mladých jezdců, kteří jsou sami a moc se chtějí stát profesionály. Jsou v pokušení a to mě děsí.“

„Proč jezdci neustále vyhazují své bidony s vodou, ale nechávají si lahvičky s ketony v kapse? Nerozumím tomu,“ dodává Pinot. Sám se ketony nechystá vyzkoušet: „Myslím, že jsem příliš vystrašený a vystresovaný, než abych si s tím nesmyslem pohrával. V noci bych nemohl spát.“


 

 

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Dá se říct že tak nějak rozumím jeho vyjádření k této problematice. Bohužel se některé věci zastavit nedají. Zmínil mladé sportovce. Jo to vnímám dlouhé roky že ambiciozní hobby sportovci nejsou zdaleka tak čistí jak se navenek tváří a vyjadřují. Navíc k tomu vedou naprosto beztrestně své děti. Což má za důsledek mimo jiné že děti, mládež je sportovně vyhořelá dříve než dospěje . . . . :-(
10.02.2021 14:52:12
bond
Ano pane Potocký,na hobby úrovní se jede ve velkým v tomto sajrajtu.Jak mladí,tak staří.Bohužel.Myslím,že kdyby udělali testy na amaterské úrovní na silnicia hlavně na MTB,tak by se nestačili divit,čeho jsou borci pro diplom a fotku na bedně schopni.Nejhorší jsou v tomto prolhaní borci,co ještě mají licenci a nebo bývalí závoďáci bez.Ti jsou opravdu schopni všeho.Neříkám,že všichni,ale je jich hodně.
10.02.2021 15:05:01
mikuc
Pinot by si měl hlavně udělat pořádek sám se sebou a pak se vyjadřovat k okolí. A pokud ho to nebaví, ať to nedělá. V jeho případě si myslím, že by potřeboval jiné medikamenty, na duši, než kortisol. Ale je to vděčné sousto pro novináře, zpovídat ufňukánka. Za chvilku zakáží i vitamin C nebo vodu do bidonů z určitých pramenů, někde jsou i lehce radioaktivní a pak mají závodníci nesporné výhody. Možná časem i šlapat, když pozoruji nově zaváděná pravidla UCI. Co se týče čistoty, jak již bylo výše zmíněno, na nejvyšší úrovni to hlídají jak kdysi PS naše hranice, ale dole jim to utíká. Ony ty kontroly také něco stojí. A kontrolujte amatéry! A ruku na srdce, každý svého štěstí strůjcem. Pokud v tom jede někdo pod 18 let a pod něčím "odborným" dohledem, seje vítr. Ostatně, třeba ve fitcentrech jede jiný tovar a také s tím nikdo nic nedělá, jsou jiné starosti.
10.02.2021 17:12:35
David M.
Už jsem si myslel, že se ve zdejší diskuzi opět dozvím, že ti nepoctiví jsou jenom antidopingoví komisaři 😁, člověk se nestačí divit, kolik je ve vrcholových sportech třeba “astmatiků” (tímto se předem velice omlouvám těm pár procentům skutečně nemocných).
12.02.2021 18:48:27