Průvodce světem chytrých trenažerů

24.07.2020 | Lukáš Istenčin, Foto: Rouvy

Průvodce světem chytrých trenažerů

Přinášíme 11ti dílnou sérií videoporaden na téma chytrých trenažerů od našich kolegů z Cykloseminare.cz.

Úvod do problematiky / Začínáme s chytrým trenažerem

1) Chytré trenažery a sportovní trénink na nich přibližuje v sadě krátkých videí Robert Kleiner. Pravidelní diváci Cykloseminářů jeho jméno znají a mají ho spojené především s problematikou měření výkonu a tréninku pomocí wattů. Pro ostatní je připravena jeho stručná vizitka.

2) Omezení spojená s šířením koronaviru umocnila zájem o chytré trenažery. Nehledě na tuto situaci se však jedná o trend posledních let. Boom chytrých trenažerů byl jedním z našich komentovaných témat.

3) Chytrý trenažer je poměrně sofistikované zařízení, které je možné popsat pomocí řady různých parametrů. Které parametry je dobré srovnávat při výběru trenažeru? Podle čeho se rozhodnout, které zařízení je vhodné pro efektivní dosažení mých cílů? 

4) Chytrý trenažér může být zajímavým prostředkem zábavy. Stejně tak se může stát efektivním tréninkovým nástrojem. A nebo obojím? Zábava, nebo trénink - jsou i toto parametry, které je třeba zvažovat při výběru chytrého trenažeru?

5) Ze světa mobilních telefonů jsme zvyklí na to, že konkrétní značka je spojena s konkrétním zařízením. Na telefonu od firmy Apple nebudete používat operační systém Android. Na telefonu zančky Honor nebudete používat operační systém iOS. Jak je to u chytrých trenažerů? Mohu libovolný trenažer provozovat ve spojení s libovolnou aplikací?

6) Někteří chtějí při jízdě na trenažeru sledovat trasu, okolí, známá místa v jejich věrné imitaci. Jiní dávají přednost obdélníkům, které odpovídají nastavené zátěži. Jaká jsou specifika a jaké jsou silné a slabé stránky různých aplikací?

7) Silniční cyklistika, dráhová cyklistika, triatlon... Je celá řada disciplín, u kterých se cyklistický trenažer může uplatnit jako efektivní tréninková pomůcka. Pro koho je chytrý trenažer určen?

8) Technická kalibrace wattmetru není totéž, co programová "kalibrace" provedená prostřednictvím vyšeho cyklocomputeru. Tento častý omyl jsme komentovali v jednom z našich předešlých videoseminářů. Jednalo se o problematiku spojenou s cyklistickými wattmetry. Jak je to u trenažerů se zabudovanými měřiči výkonu? Je nutná jejich kalibrace? 

9) Jaká čísla brát v úvahu ve chvíli, kdy jsou čísla na mém wattmetru a čísla změřená chytrým trenažerem v nesouladu? Jaká odchylka je běžná a co už vyžaduje servisní zásah? Z jakého zařízení je vhodné snímat údaje o výkonu - z externího, nebo vestavěného wattmetru?

10) Wattbike v laboratoři, wattmetr na silničním kole, vestavěné zařízení v chytrém trenažeru. Toto vše možná používáte a je na místě položit si otázku, do jaké míry jsou wattová pásma pro trénink přenositelná mezi různými zařízeními.

11) Nikdo není neomylný a také použití chytrého trenažeru bývá spojeno s problémy. Některé z nich si způsobujeme sami. Jaké chyby jsou nejčastější?


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste