Několik týmů, které absolvovaly sobotní závod, se po sobotě sbalilo a odcestovalo domů. Zhruba stovka ale zůstala a využila kritérium k motivačnímu soutěžení a budování výkonnosti v závodním nasazení.
Jezdci byli rozděleni do dvou skupin, přičemž nejlepší z každé rozjížďky postupovali do finále. Z ATT Investments v něm nastoupilo sedm a z Elkov-Kasper čtyři jezdci. A v konkurenci 44 závodníků jako první projel osamocen cílem a nejvíc bodů v průběhu finále nashromáždil Šimon Vaníček. Druhý v cíli byl a třetím nejúspěšnějším sběratelem bodů se stal Marcin Budzinski (oba ATT Investments). Z Elkov-Kasper uzavírali první desítku na 9. místě Daniel Mráz a na 10. Michael Boroš.
Pro Roadcycling.CZ popsal závod ze svého pohledu Šimon Vaníček: „Okruh měl pouze jeden kilometr a byl hodně technický se spoustou zatáček, takže bylo těžké někoho sjíždět, protože tím i týmová spolupráce byla obtížnější. V prvním úniku jsme měli Marcina, který tam nasbíral pár bodů. Pak nám ale ujel jeden Dán, který vpředu vydržel poměrně dlouho. Mně se ho s dvěma dalšími soupeři podařilo doskočit. Následně jsme zůstali na čele jen ve dvou s dánským cyklistou a po pěti společných kolech se mi ho podařilo utrhnout a zbylých deset jsem už jel jen sám.“
ATT Investments tak po uplynulém víkendu jednak rozmnožil svou sbírku UCI bodů na prozatímních 440 a navýšil počet UCI vítězství na osm, takže i v tomto žebříčku je evropskou jedničkou a světovou čtyřkou. Zároveň ale rozmnožil i zisk prvenství ze závodů mimo kalendář UCI na šest, když do tohoto šuplíku patří dvě vítězství v pohárových závodech v Bíteši (Daniel Turek) a České Kamenici (Dominik Neuman), tři na RBB Tour (etapa Alberta Montiho a etapa a celkové prvenství Barnabáse Peáka), plus tedy nedělní Šimona Vaníčka.
Víkendový bodový zisk se pochopitelně promítl do nejaktuálnějšího žebříčku UCI, v němž se ATT Investments posunul mezi týmy registrovanými v Evropě před francouzský St Michel - Preference Home - Auber93 a se 440 body tomuto žebříčku vévodí! Ve světovém žebříčku mu patří 11. místo, když osm lepších je registrovaných v Kolumbii, Číně (2), Taiwanu (2), Malajsii, Japonsku a Alžírsku. U těch není „o čem mluvit“, dva ovšem sice nejsou registrované v Evropě, ale na rozdíl od oněch osmi v Evropě hodně závodí. Jde o development týmy UAE Emirates – XRG a Israel – Premier Tech.
Záloha UAE Team Emirates Gen Z má na soupisce 12 lidí, z toho je 10 ze šesti evropských zemí. Dva pocházejí ze země registrace a ti na konci dubna posbírali na domácím šampionátu v časovce i na silnici dohromady 100 UCI bodů, přičemž o hodnotě těchto bodů si lze udělat lepší obrázek, když budeme vědět, že na startu silničního závodu stanulo 12 jezdců. Přitom v žebříčku UCI má tento celek náskok na ten náš, tedy ATT Investments, 73 bodů. Krom toho je dobré vědět, že řada kluků závodí poměrně často za první, tedy World tým. Za příklad nám mohou posloužit Matthias Schwarzbacher, ještě loni jezdec ATT Investments, který z 28 závodních dnů 10 odjezdil za první tým, či Adriá Pericas – což jsou dva v rankingu nejvýše postavení – jenž z 33 závodních dnů byl na víc jak třetinu z nich nominován do prvního týmu.
Israel Premier Tech Academy je trochu jiný případ. Zatímco v devo UAE jsou nejstarší oba Emiráťané, ale i oni stále spadají do kategorie U23, tak devo Israele má na soupisce jednak 20 jezdců a má tam i pět kluků, kteří odrostli kategorii U23. Co se týče národností, shromáždili cyklisty z 12 zemí, z nich pouze 4 jsou domácí a hlavně jen polovina je z Evropy. Navíc pro oba tyto týmy je příznačné, že hodně závodí i mimo Evropu, kde je obvykle trochu snadnější dosáhnout na UCI body. I u Israel Premier Tech Academy nám poslouží za příklad ten bodově letos nejúspěšnější, jímž je 24letý Australan Brady Gilmore, který z 25 závodních dnů strávil 16 mimo Evropu a to jak doma v Austrálii (šampionát), tak v Africe (Tour du Rwanda 2.1 ) a Asii (čínský Tour of Hainan 2.Pro), kde posbíral dohromady 242 z celkového počtu 322 získaných UCI bodů. Přitom i on z 23 závodních dnů měl v 17 případech na sobě dres prvního týmu. A tenhle celek, jehož tahounem Gilmore je, má na kontě aktuálně jen o 3 body víc než ATT Investments.
Marcin Budziński je s 524 body i nadále jasným lídrem individuálního žebříčku. Na 12. pozici mezi jezdci z kontinentálních týmů bez rozdílu toho, kde jsou registrované, najdeme s 252 body dalšího z jezdců ATT Investments Norberta Banaszeka. Z českých je se 162 body nejlepší Martin Voltr před Michaelem Kukrlem (140), oba taktéž letos posílili ATT Investments, třetím je aktuální republikový šampion Tomáš Přidal (125) z Elkov-Kasper.
Prostor na rozšíření počtu vítězství se naskytne tuto neděli při pohárovém závodě v Kyjově, šance na navýšení bodového UCI zisku pak koncem měsíce na třech etapových závodech, které ATT Investments obsazuje souběžně, což asi bude v českém prostředí historický unikát. Půjde o lucemburský Fléche du Sud (2.2), Oberösterreich Rundfahrt (2.2) a Tour of Estonia (2.1). Kyjov i závod Horním Rakouskem bude příležitostí i pro tým Elkov-Kasper.