První srovnání sil v Hlohovci, čistě statisticky

26.03.2023 | Libor Matějka, foto Jan Brychta a Filip Bezděk

První srovnání sil v Hlohovci, čistě statisticky

Musím přiznat, že mě ten očekávaný náboj závodu v podobě srovnání našich dvou nejlepších týmů Elkov Kasper vs. ATT Investments hodně zajímal. A byl to velmi vydařený závod.

Před touto sezónou hradecký tým Elkov Kasper hodně omladil a pardubický celek ATT Investments naopak posílil v Elite. Tomu odpovídalo i složení startovních listin v Hlohovci, když v U23 měli hradečtí šestici jezdců a pardubičtí jen dva. A do vývoje závodu vstoupil (podle mě dobrý a zajímavý) koncept hendikepového startu kategorií elite, U23 a juniorů ve společném závodě - i když se jednotlivé kategorie vyhlašovaly, finanční odměny patřily těm v absolutní klasifikaci.

Před závodem jsem si kladl otázku, jestli letos není ve zkráceném závodě (dříve se jezdilo na 100 km, letos na 80 km) a zrušení omezených převodů pro juniory, ten náskok juniorů příliš velký. Nebyl, a především proto, že třiadvacítkáři jeli opravdu ostře.

Mladíci týmu Elkov Kasper na sebe vzali zodpovědnost

A rozhodli vývoj i výsledek závodu. V kategorii U23 se od startu jelo naplno, o tempo se staral hradecký tým, který v této kategorii měl pět svých zástupců. ATT jen dva. Naproti tomu v elite se co nejrychleji snažil dojet třiadvacítkáře pardubický celek, který měl v kategorii sedm jezdců. Jenže v elite se složení týmu ATT Investments ve čtvrtém kole rozpadlo a v první skupině zůstala jen trojice, ve třiadvacítce byl Elkov Kasper vyrovnanější a výkonnostně silnější. Eliťáci potom rezignovali ve snaze dojet své mladší kolegy, to pochopitelně vyhovovalo hradeckému týmu, který měl na čele převahu.

V druhé polovině závodu na čele zůstala sedmnáctka jezdců složená jen z kategorie U23 (11 cyklistů) a juniorů (6) a v celkovém pořadí a v kategorii U23 obsadil Elkov kompletní stupně vítězů.

Junioři

Juniorští cyklisté závodili od začátku také aktivně, ale síle U23 neodolali, přesto jich v první skupině zůstalo šest a ti si to rozdali o stupně vítězů. V tomto případě to vyšlo ve prospěch týmu Mapei Cyklo Kaňkovský, když Jan Bittner vyhrál před svým týmovým kolegou Štěpánem Zahálkou, třetí byl Robert Kobr z Kreuzigerovy akademie.

I když v kategorii Elite obsadil tým ATT Investments druhé a třetí místo, musejí si přiznat, že tenhle závod zahrnující kategorie juniorů, U23 a elite prohráli.

Jak šla jednotlivá kola:

Start - junioři odstartovali tři minuty před U23 a čtyři před elite.

1. okruh - U23 stáhli náskok juniorů o 51 vteřin, peloton elite snížil náskok U23 o 17 vteřin.

2. okruh - na čele závodu juniorů se vytvořila sedmičlenná skupina, která do cíle druhého kola přijela s půlminutovým náskokem, U23 ukrojila z náskoku juniorů dalších 32 vteřin, elita se mladým mužům přiblížila o sedm vteřin.

3. okruh - sedmička juniorů se drží na čele s náskokem 53 vteřin, ostatní junioři jsou dojeti čelem kategorie U23, Elite ztrácí na U23 43 vteřin.

4. okruh - zlom vývoje závodu, čelo se sjelo, nejlepší junioři jedou s nejlepšími muži U23, kategorie elite zaostává o 1:08, ale v tomto kole ztratili 25 vteřin, peloton elite se rozdělil a v první skupině zůstali jen tři jezdci ATT, tím elitní závodníci ztratili sílu dotahovat čelo.

5. okruh - na čele závodu je osmnáct cyklistů z kategorií juniorů a U23, elite ztrácí už 2:03.

6. okruh - na čele je 17 jezdců s pěticí hradeckých mladíků, z pelotonu elite odjel Richard Holec, ten ztrácí na čelo 2:27 a peloton ostatních eliťáků má ztrátu 3:17.

7. okruh - situace stejná, čelo (U23 a junioři) má sedmnáct jmen, Holec ztrácí 2:51 a elitní skupinu přivádí na pásku Jakub Otruba s mankem 4:19, obě skupiny rozděleného pelotonu elite se opět sjely.

8. okruh - v osmém okruhu odjel z první skupiny Filip Řeha a přijel s náskokem 38 vteřin, Richard Holec jako nejlepší eliťák má manko 3:09 a peloton elite 4:52.

9. okruh - na čele stále Řeha, za ním odjeli Telecký a Přidal s polským cyklistou Szulikem, Holec ztrácí 3:15, peloton 5:02.

10. okruh a Cíl - vyhrává o 36 vteřin Řeha, před dvojicí Přidal, Telecký, zbytek první skupiny má manko 1:44, Holec 3:36, peloton Elite 3:50.

Předehra Bíteše vyšla týmu Elkov Kasper na 100 %, ale to byla jen taková ochutnávka před prvním pohárovým závodem mezi Velkou Bíteší a Brnem. Máme se dnes na co těšit.


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE