Rota vyhrál horskou etapu Sazka Tour s cílem na Pustevnách

05.08.2022 | Marek Matějka, foto Filip Bezděk

Rota vyhrál horskou etapu Sazka Tour s cílem na Pustevnách

Lorenzo Rota byl nejlepší v 2. etapě Sazka Tour a připsal si své úplně první vítězství mezi profesionály. Rota v těžkém dojezdu porazil Brita Oscara Onleyho a krajana a týmového kolegu Domenica Pozzoviva.

Dojezd na Pustevnách nebyl natolik selektivní, aby se o vítězství poprali pouze ryzí vrchaři. Vítězný Rota je spíše klasikář a své silné stránky využil ve finiši, když porazil teprve devatenáctiletého Oscara Onleyho (Development Team DSM) a Domenica Pozzoviva. Rozdíly mezi prvními závodníky byly minimální, mezi nejlepšími dojelo hned několik jzedců z favorizovaného belgického celku Intermarché - Wanty Gobert. Včetně 17. Jana Hirta, který zaostal o 50 sekund. 

Etapa se startem v Olomouci začala únikem čtveřice jezdců. Odvahu našli slovinský mistr Kristjan Koren (Adria Mobil), Brit Paul Double (Human Powered Health), Němec Moritz Kärsten (Development Team DSM) a Tim van Dijke (Jumbo - Visma Development Team). Double vyhrál první vrchařskou prémii Kozlov a byl nejlepší i v prvním průjezdu Pusteven. Pelootn kontrolovaný týmem Sport Vlaanderen - Baloise ztrácel přes 3 minuty a uprchíci neměli mít v náročném závěru etapy moc šanci na úspěch.

A to se potvrdilo. Na Soláni byl první Kärsten, ale následně se skupina začala trhat. Jako první odpadl Koren a posléze na čele zbyl sám Van Dijke, který vyhrál prémii Bumbálka a držel jen malý náskok před pelotonem. O vítězi etapy se proto rozhodlo až v cílovém stoupání na Pustevny. Lídr závodu Rune Herregodts (Sport Vlaanderen - Baloise) se v pelotonu dlouho neudržel a bylo jasné, že se bude žlutý trikot předávat jinému jezdci. 

V posledních kilometrech etapy byli aktivní zejména jezdci Intermarché - Wanty Gobert a vyplatilo se jim to. Rota byl v dojezdu nejsilnější a zvítězil. Pozzovivo skončil třetí, Taaramäe na 11. místě ztratil 12 sekund a Hirt na 17. místě 50 sekund. Obhájce loňského vítězství, italský šampion Filippo Zana (Bardiani CSF Faizané), na šestém místě ztratil 4 sekundy. Rota si také oblékl trikot pro lídra závodu. 

„Chtěl jsem být trochu výš, ale dnes to bylo hodně o týmové spolupráci. Je skvělé, že máme vítěze a dalšího jezdce na třetím místě,“ hodnotil etapu Hirt v tiskové zprávě pořadatelů. „Taktika před závodem byla daná, že pojedu na kluky, Rota byl hodně aktivní a nakonec to dotáhl až do konce. Mám radost, týmově jsme na tom dobře, to je hlavní,“ prohlásil. 

Třetí etapa Sazka Tour končí na ještě těžším stoupání Dlouhé stráně v Jeseníkách. A favority jsou opět jezdci Intermarché - Wanty Gobert. „Bude to náročné, ale defenzivně nepojedeme, určitě zase budeme jako tým chtít vyhrát a udržet žlutý trikot, já chci být rovněž hodně vepředu. A je třeba ještě doplnit ty stupně vítězů na druhém místě,“ dodal Hirt. 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE