Rota vyhrál horskou etapu Sazka Tour s cílem na Pustevnách

05.08.2022 | Marek Matějka, foto Filip Bezděk

Rota vyhrál horskou etapu Sazka Tour s cílem na Pustevnách

Lorenzo Rota byl nejlepší v 2. etapě Sazka Tour a připsal si své úplně první vítězství mezi profesionály. Rota v těžkém dojezdu porazil Brita Oscara Onleyho a krajana a týmového kolegu Domenica Pozzoviva.

Dojezd na Pustevnách nebyl natolik selektivní, aby se o vítězství poprali pouze ryzí vrchaři. Vítězný Rota je spíše klasikář a své silné stránky využil ve finiši, když porazil teprve devatenáctiletého Oscara Onleyho (Development Team DSM) a Domenica Pozzoviva. Rozdíly mezi prvními závodníky byly minimální, mezi nejlepšími dojelo hned několik jzedců z favorizovaného belgického celku Intermarché - Wanty Gobert. Včetně 17. Jana Hirta, který zaostal o 50 sekund. 

Etapa se startem v Olomouci začala únikem čtveřice jezdců. Odvahu našli slovinský mistr Kristjan Koren (Adria Mobil), Brit Paul Double (Human Powered Health), Němec Moritz Kärsten (Development Team DSM) a Tim van Dijke (Jumbo - Visma Development Team). Double vyhrál první vrchařskou prémii Kozlov a byl nejlepší i v prvním průjezdu Pusteven. Pelootn kontrolovaný týmem Sport Vlaanderen - Baloise ztrácel přes 3 minuty a uprchíci neměli mít v náročném závěru etapy moc šanci na úspěch.

A to se potvrdilo. Na Soláni byl první Kärsten, ale následně se skupina začala trhat. Jako první odpadl Koren a posléze na čele zbyl sám Van Dijke, který vyhrál prémii Bumbálka a držel jen malý náskok před pelotonem. O vítězi etapy se proto rozhodlo až v cílovém stoupání na Pustevny. Lídr závodu Rune Herregodts (Sport Vlaanderen - Baloise) se v pelotonu dlouho neudržel a bylo jasné, že se bude žlutý trikot předávat jinému jezdci. 

V posledních kilometrech etapy byli aktivní zejména jezdci Intermarché - Wanty Gobert a vyplatilo se jim to. Rota byl v dojezdu nejsilnější a zvítězil. Pozzovivo skončil třetí, Taaramäe na 11. místě ztratil 12 sekund a Hirt na 17. místě 50 sekund. Obhájce loňského vítězství, italský šampion Filippo Zana (Bardiani CSF Faizané), na šestém místě ztratil 4 sekundy. Rota si také oblékl trikot pro lídra závodu. 

„Chtěl jsem být trochu výš, ale dnes to bylo hodně o týmové spolupráci. Je skvělé, že máme vítěze a dalšího jezdce na třetím místě,“ hodnotil etapu Hirt v tiskové zprávě pořadatelů. „Taktika před závodem byla daná, že pojedu na kluky, Rota byl hodně aktivní a nakonec to dotáhl až do konce. Mám radost, týmově jsme na tom dobře, to je hlavní,“ prohlásil. 

Třetí etapa Sazka Tour končí na ještě těžším stoupání Dlouhé stráně v Jeseníkách. A favority jsou opět jezdci Intermarché - Wanty Gobert. „Bude to náročné, ale defenzivně nepojedeme, určitě zase budeme jako tým chtít vyhrát a udržet žlutý trikot, já chci být rovněž hodně vepředu. A je třeba ještě doplnit ty stupně vítězů na druhém místě,“ dodal Hirt. 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste