Měla to být nejtěžší etapa závodu a měla nabídnout největší zvraty v celkovém pořadí. Královská sedmá etapa Gira d’Italia z Fermignana na vrchol Monte Nerone dlouhá sto padesát kilometrů doručila vše. A vše ze sebe musely také vydat závodnice z pelotonu, aby v sobotní náročné zkoušce uspěly, anebo, aby se vůbec dostaly do cíle v časovém limitu.
Nejrychleji se zvládla dostat na kopec Monte Nerone Sarah Gigante, která po vítězství v etapě s číslem čtyři znovu ukázala, že jí dlouhé výjezdy opravdu sedí. „Cítím teď hlavně vděčnost ke svému týmu, protože jsme celou etapu zvládly skvěle. Vím, že celý tým byl stoprocentně odhodlaný pro plán dostat se na pódium v celkové klasifikaci. Vítězství v etapě je příjemný bonus po skvěle zvládnutém dni,“ zhodnotila vítězka sedmé etapy Sarah Gigante.
„Cítila jsem se dnes velmi dobře a prostě jsem si šla za vítězstvím. Celé stoupání jsem si až do posledního kilometru užívala, pak ale začaly nejstrmější pasáže. Tehdy jsem se dokonce sama sebe ptala, proč mám jezdění v kopcích vlastně ráda. Navzdory té strmosti jsem ale pořád jela naplno a jsem ráda, že se mi podařilo vrátit mezi nejlepší trojku v celkové klasifikaci,“ dodala Australanka.
Než se ale vůbec Sarah Gigante pustila do rozhodujícího útoku, strávila velkou část etapy v pelotonu. Ten musel před výjezdem na Monte Nerone dalších sedm stoupání, z toho tři klasifikované. Množství nastoupaných kilometrů se podepsal především na velikosti hlavní skupiny, a také na fyzickém rozpoložení jednotlivých závodnic.
Najet si náskok před cílovým hankem zkusilo hned několik cyklistek. Mezi nimi byla druhý den po sobě Nizozemka v barvách týmu Lidl-Trek Shirin van Anrooij. Kromě ní se před pelotonem prezentovaly také další Nizozemka Mijntje Geurts a Španělka Usoa Ostolaza. Druhá jmenovaná hlavně naháněla body do soutěže o nejlepší vrchařku tak, aby se dostala do vedení.
Ani jedna z těchto třech jmenovaných jezdkyň nedotáhla své působení v úniku až do šťastného konce s etapovým prvenstvím. Byly to totiž hlavní favoritky na celkové pořadí, které svými souboji uniknuvší skupinku dojely. Aktivitou hýřila především Elisa Longo Borghini. Italka se snažila konečně dostat do úzkých svoji největší soupeřku v podobě Marlen Reusser. A podařilo se jí to. Paradoxně ale ještě před začátkem Monte Nerone, kdy se s týmovou kolegyní Silviou Persico odpoutala od hlavní skupiny. Nástup vypadající z prvu jako plýtvání sil ale nakonec vyústil v seriózní pokus o růžový dres.
Tento pokus se Elise Longo Borghini podařil na výbornou. Přesto, že ji v závěrečných kilometrech výjezdu dojela a následně i předjela Sarah Gigante, dokázala Italka přesně to, o co se celý den snažila. Vysvléct Marlen Reusser z Maglia Rosa. „Tohle Giro jsme postavili. Skrze měsíce a měsíce příprav, tréninkové kempy, těžké dny, dlouhé výjezdy v Dolomitech až po tréninky za motorkou s Paolem Slongem. Snili jsme o tomto dni, občas jsme sešli z cesty, ale nikdy jsme se nevzdali. Zítřek bude těžký a udržet dres bude ještě těžší,“ zdůraznila obhájkyně loňského vítězství Elisa Longo Borghini.
Ve své zpovědi zmínila i klíčový útok se Silviou Persico. „To, co jsme se Silviou udělali ve sjezdu před Monte Nerone, vůbec nebylo součástí plánu. Původní plán byl zůstat na zadních kolech našich soupeřek a udělat rozhodující útok tři kilometry před cílem. Místo toho jsme se s celým týmem domluvili, že budeme kontrolovat hlavní skupinu ve sjezdu a najednou jsme se Silviou dostaly na čelo. V tomto momentu jsem Silvii řekla, ať jede naplno, že bude lepší najet do stoupání s 20 sekundami náskoku a nechat ostatní snažit se nás dojet,“ poodkryla oponu za nečekaným nástupem rodačka z Ornavassa.
Díky druhému místu, šesti bonifikačním sekundám a náskoku dvaatřiceti sekund v cíli na Marlen Reusser se Elisa Longo Borghini před finální kapitolou letošního Gira d’Italia oblékla do růžového trikotu. Její největší soupeřka z týmu Movistar na ni ztrácí dvaadvacet sekund. Nic, co by se v etapě z Forli do Imoly nedalo stáhnout.
Sarah Gigante, Elisa Longo Borghini a Marlen Reusser nebyly zdaleka jediné závodnice bojující o pozice v celkové klasifikaci. Viktória Chladoňová ale do nich příliš nezasáhla a nepusunala se tak blíže v nejlepší desítce. Pěkný výkon předvedla například šestá v etapě a nejlepší mladá cyklistka závodu Antonia Niedermaier nebo slovinská závodnice a přítelkyně Tadeje Pogačara Urška Žigart, která dokončila den na sedmém místě a poskočila na osmé místo celkově. Téměř snový den pak zažila jedna z domácích nadějí Barbara Malcotti v dresu týmu Human Powered Health finišující na šesté příčce. Neméně senzační etapu zažila i vycházející kanadská hvězdička Isabella Holmgren, která dokázala třetím místem dokonce rozdělit v pořadí etapy Elisu Longo Borghini a Marlen Reusser.
„Cítím se opravdu dobře. Byl to velmi pěkný den v podání celého týmu. Shirin byla v úniku hodně dlouhou dobu a ve skupině největších favoritek to bylo celou dobu kontinuálně těžké tempo. Jsme už v sedmém dni a většina z nás je celkem uvařená. Moc jsem si to dnes celé užila,“ shrnula královskou zkoušku ze svého pohledu dvacetiletá Isabella Holmgren, jež se zřejmě stává nástupnicí právě Elisy Longo Borghini v týmu Lidl-Trek.