Slavná vítězství... Roman Kreuziger na Kolem Romandie 2009

28.04.2020 | Marek Matějka, foto Sirotti

Slavná vítězství... Roman Kreuziger na Kolem Romandie 2009

Švýcarský etapák Kolem Romandie má své místo v závodním kalendáři mezi klasikami a Giro d´Italia. A také má své nezapomenutelné místo v historii české silniční cyklistiky. Zejména díky ročníku 2009, který celkově ovládl Roman Kreuziger a zářil také František Raboň.

Tour de Romandie 2009 je pro českou cyklistiku možná nejúspěšnějším profi závodem historie. Dva mladí čeští cyklisté vezli žlutý dres a vítězili v etapách. Ve špičkové konkurenci. Vše začalo přesně před 11 lety, 28. dubna, prologem v Lausanne.  

Pouze 3,1 kilometru dlouhou časovku zvládl nejrychleji František Raboň, český mistr v barvách týmu Columbia - HTC. Raboň porazil Sandyho Casara o 2 sekundy a třetího Alejandra Valverdeho (tehdy devětadvacetiletého) o 3 sekundy. Na vynikajícím pátém místě se ztrátou 4 sekund skončil dvaadvacetiletý Roman Kreuziger.

Výsledky českých cyklistů nebyly překvapivé. V roce 2009 byli v životní formě. Raboň už v březnu vyhrál časovku Kolem Murcie, kde porazil i mistra světa Berta Grabsche. A o pár týdnů později skončil celkově druhý na prestižním etapovém závodě Critérium International. Prohrál jen s Jensem Voigtem, který tehdy vyrovnal rekord Raymonda Poulidora a získal pátý triumf. Raboň patřil ke světové časovkářské špičce. Potvrdil to čtvrtým a šestým místem v časovkách Critérium du Dauphiné. O rok později díky časovce vyhrál Kolem Murcie. 

Roman Kreuziger byl ještě mnohem větším talentem. Před jedenácti lety možná nebylo nadějnějšího vrchaře. Do závodu vstupoval jako jeden z favoritů, vždyť už o rok dřív vyhrál ještě prestižnější závod Kolem Švýcarska. V pouhých dvaadvaceti letech. Na kontě už měl 12. místo v celkovém pořadí Tour de France. A páté místo v prologu byl vynikající začátek. 

V první etapě do Fribourgu se v úniku udržela skupina uprchlíků a zvítězil Španěl Ricardo Serrano. Raboň tak o žlutý dres hned přišel, ale ještě se měl dočkat dalších úspěchů. Ve druhé etapě s náročným sprinterským dojezdem v La Chaux de Fonds dojel překvapivě druhý za Oscarem Freirem. Na čtvrtém místě projel cílem Roman Kreuziger. 

Raboň mohl slavit i ve třetí etapě v Yverdon les Bains. V týmové časovce na 14 kilometrů vyhrál tým Columbia - HTC. S Raboněm jeli špičkoví časovkáři Tony Martin a Marco Pinotti a dále Morris Possoni, Craig Lewis a Kanstantsin Sivcov. Díky tomu se Raboň vrátil do žlutého dresu, ale opět jen na jeden den. Na čtvrtém místě skončil Liquigas s Romanem Kreuzigerem. 

Kreuzigerova chvíle přišla o den později. V královské etapě závodu, s cílem v Saint-Croix. Zaútočil ve stoupání svým typickým stylem na těžký převod už 14 kilometrů před cílem. S Vladimírem Karpecem a Reinem Taaramaem za sebou dojel vedoucího Fredrika Kessiakoffa. Brzy se však zbavil i jich a získal nevelký náskok. Ale soupeři se nevzdávali a opět se začali v rovinatých a klesavých pasážích přibližovat. 

Tři kilometry před koncem, ve sjezdu do cílového města, dojel Vladimír Karpec českého cyklistu. Taaramae dostihl vedoucí dvojku až kilometr a půl před cílem s vypětím všech sil. Kessiakoff ztrácel přes 40 sekund a ještě větší ztrátu měla skupina kolem Alejandra Valverdeho.   

Poslední kilometr etapy mírně stoupal a Kreuziger na nic nečekal a opět nenápadně zaútočil. Karpec nestíhal, ale Taaramae bojoval a 300 metrů před cílem se na Kreuzigera téměř dotáhl. Český závodník si toho ale všiml, ještě zabral a dojel si pro vítězství a žlutý dres lídra. Vzhledem k tomu, že poslední etapa do Ženevy skončila spurtem a dalším vítězstvím Oscara Freireho, už se nic v celkovém pořadí nezměnilo. 

Roman Kreuziger vyhrál Kolem Romandie tři dny před svými 23. narozeninami s náskokem 18 sekund před Karpecem a 25 sekund před Taaramaem. Alejandro Valverde ztratil 46 sekund a pátý Rigoberto Uran 48 sekund. 

Nebyl to Kreuzigerův poslední úspěch v roce 2009. Skončil třetí na Kolem Švýcarska, v ročníku, který byl postavený pro Fabiana Cancellaru, a poprvé se dostal do první desítky Tour de France (9. místo). Navíc skončil druhý za Carlosem Barredem na Clasice San Sebastian, který byl později kvůli dopingovým prohřeškům diskvalifikován a Kreuziger je oficiálním vítězem závodu. 


 

 

 

     

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE