Štybar, Hirt a Kukrle jedou na světový šampionát v Austrálii

13.09.2022 | Marek Matějka, foto Sirotti a Jan Brychta

Štybar, Hirt a Kukrle jedou na světový šampionát v Austrálii

René Andrle, nový trenér národního týmu, oznámil kompletní nominaci na světový šampionát v australském Wollongongu. V elitní kategorii mužů byli vybráni Zdeněk Štybar, Jan Hirt a Michael Kukrle, časovku nepojede nikdo. Mnohem větší naděje má česká výprava v jiných kategoriích.

Celkem patnáct českých cyklistů a cyklistek odlétá v úterý v podvečer do Austrálie. Český tým obsadí s výjimkou žen U23 všechny kategorie. „Myslím, že máme hodně vyvážený tým a můžeme myslet na úspěch skoro ve všech kategoriích,“ řekl Andrle po web Českého svazu cyklistiky. „Nechci dopředu slibovat medaile, ale v některých kategoriích budeme mít ty nejvyšší ambice oprávněně.“


Nominace české silniční reprezentace:

Muži, elite: Zdeněk Štybar, Jan Hirt, Michael Kukrle (všichni silniční závod).

Ženy, elite: Tereza Neumanová, Kateřina Nash (obě silniční závod).

Muži U23: Mathias Vacek (časovka a silniční závod), Pavel Bittner, Petr Kelemen, Jakub Ťoupalík (všichni silniční závod).

Junioři: Pavel Novák, Štěpán Telecký (oba časovka a silniční závod), Milan Kadlec, Martin Bárta (oba silniční závod).

Juniorky: Eliška Kvasničková (časovka a silniční závod), Julia Kopecky (silniční závod)


Češi nemají ve výběru největšího favorita v žádné kategorii, ale junioři a muži U23 podávali v letošní sezóně velmi dobré výkony. Vacek letos získal stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy v Portugalsku a největší nadějí týmu. Junioři medaili nezískali, ale dařilo se jim na prestižních závodech v celé sezóně. „Mezi juniory máme neskutečně silný tým pro silniční závod, Telecký i Novák jsou navíc i výborní časovkáři. Ve třiadvacítce patří Vacek k velkým favoritům v časovce a hned na několik karet to můžeme hrát v silničním závodě. Kdyby došlo na spurt, největší šance má Bittner, ale uvidíme až podle vývoje závodu,“ prohlásil Andrle.

Překvapivá je nominace cyklokrosařky a bajkerky Kateřiny Nash, která dostala přednost před mladšími specialistkami na silniční cyklistiku. Mistryně republiky Tereza Neumanová má větší naději na úspěch, zejména v hromadném dojezdu, či spurtu redukované skupiny. Trať ve Wollongongu bude však nejspíš příliš těžká a o vítězce se nejspíš rozhodne jinak.

Muži si vyjeli pouze tři místa, která obsadili Štybar, Kukrle a Hirt. Největší šanci na úspěch má opět Štybar, na loňském šampionátu ve Flandrech dojel na sedmém místě, ale v minulé sezóně byl více vidět a trať v Belgii mu také více vyhovovala. „Štybar se celý rok pral s formou, ale je neskutečně namotivovaný. Pořád ještě nemá smlouvu na příští rok a chce se ukázat v tom nejlepším světle. Na šampionát se poctivě chystal, jezdil sedmihodinové tréninky. Těžký klasikářský okruh mu navíc určitě bude sedět. Hirt i Kukrle jsou taky zkušení borci. Jsme trošku limitování, tím že můžeme postavit jen tři lidi, ale silniční závod elity je vždycky loterie a stát se může cokoliv,“ dodal Andrle. 

Šampionát v Austrálii začne v neděli 18. září časovkou žen a časovkou mužů, pro český národní tým začne až v pondělí časovkou mužů U23, kde máme největší naději na medailové umístění. Velmi důležitým dnem bude také pátek 23. září, kdy se jedou závody juniorů a U23. Šampionát vyvrcholí v neděli 25. září závodem profesionálů na 267 kilometrů s převýšením téměř čtyři tisíce metrů. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


kolojede
Standardní stav české cyklistiky, Štybar důchodce, kterého po minulých selháních nominuje to "že má velké ambice". Smutné, asi počkáme, jestli ve světě se třeba neprosadí ti mladší. Aha oni se ve světě prosazují, to jsme zde ale asi nepostřehli, nebo možná je u mladých problém vytvořit penězotoky k bafuňářům. Možná, že není tak úplně náhodou, že u mládeže se prosazují synáčkové bafuňářů. Tady penězotoky nejsou třeba, toky z jedné kapsy do druhé to přeci nepřekáží a účel to posvětí. Junioři, tedy aby nebylo ukřivděno všem, alespoň dva to potvrzují. Ženy - Kateřina Nash - tak tedy té si vážím, ale sorry.
14.09.2022 13:38:57
piratelu
No tak na nominace Kateřiny Nash mě teda taky dost překvapila. Jaký velký silniční závody v poslední době jela? Na jakém záklě byla nominovaná?
14.09.2022 16:47:56
piratelu
základě
14.09.2022 16:48:33
Potocký M.
Před více jak třiceti lety nebyl sport až tak ekonomicky náročný, byla větší možnost pro větší počet mládeže se tak nějak předvést a prosadit. V posledních letech závodí (bohužel) jen ti jejiž rodiče na to mají peníze 🤔 Zřejmě neexistují žádná statistická srovnání talentů v ekonomicky silných rodinách a těch ostatních. Tak že tak nějak plácnu, osobně se domnívám že talentů je méně v těch ekonomicky silných rodinách. Před několika desítkami let jsem se mládeži věnoval a tak nějak průběžně sleduji jak jezdí i ti co je rodiče na závody nemohou vzít. Na konci prázdnin jsem byl součástí organizátorů závodů pro mládež. Jezdí se po louce kde je i rozumné převýšení a písek. Na závěr se na start postaví všichni co si bez rozdílu věku a vybavení chtějí zazávodit. To už je závod pouze o prestiž bez cen a medailí. Tak že byli na startu nejen ti co mají super výbavu a zázemí ale i cikán na Libertě s rachotícíma blatníkama, nosičem a na něm bídně přidrátovaný koš v kterém vozí nejmladšího bráchu. Někteří spolupořadatelé na mne, Miloši nemá přilbu a to kolo s jedním převodem 🤦‍♂️ Já na to nechte ho, ať si zazávodí. No a tak všichni viděli jak tenhle kluk zmastil naprosto s přehledem všechny zůčastněné. Škoda že to nikdo nenatočil. Výjezd s kterým "profíci" měli neskutečný problém on na první dobrou vyřešil včasným seskočením v rychlosti maximální ketrou dokázal běžet. A na sedlo naskočil jak Štyby v době své největší slávy 👌👍😉😊 Není důvod abych k tomu cokoliv dalšího psal. Jen snad to že neupírám snažení těm, jimž to rodina může umožnit.
19.09.2022 11:25:52
kolojede
Kateřina Nash je asi jediná sportovkyně na světě, která aniž by absolvovala jediný závod v této disciplíně, o nominačních kritériích nemluvě, je nominovaná na mistrovství světa. Je to smutné, že je umožněno závodnici bez jakéhokoliv budoucího závodního uplatnění sebrat startovní místo jiné závodnici, která by mohla nabrat závodní zkušenosti a srovnání se světovou špičkou. Pokud se toto událo proto, aby se ušetřily náklady na účast jednoho závodníka, pak je to další zoufalost české cyklistiky. Pokud je to snaha potěšit funkcionáře UCI, pak je to obdobné.
20.09.2022 7:40:24
piratelu
Kolojede: Ano, tohle taky nechápu. Je samoplátkině nebo to platí svaz? Trafika? Nash uznávám, dokázala toho za celou karieru dost ale tohle je dost mimo. Raději bych tam viděl nějakou mladou holku ať si to vyskouší...
21.09.2022 19:06:58
piratelu
Tak Katka nezklamala. Očekával jsem to... Plus je že nzabalila. ale kam ji to posune dál ?
24.09.2022 14:28:30