Společnost Sunweb je cestovní kancelář, která sponzoruje cyklistiku už delší dobu. Logo Sunweb bylo vidět na cyklokrosařech jako jsou Kevin Pauwels a Klaas Vantornout a v poslední době tato nizozemská společnost podporovala právě tým Giant - Alpecin. Od roku 2017 bude hlavním sponzorem a tým se bude jmenovat Sunweb, ačkoliv celý název týmu ještě není jasný, stále se totiž jedná s potenciálními spolusponzory. Giant bude dodávat kola, německá firma Alpecin má prý namířeno k týmu Katusha.

Giant podporoval tým v době, když vedení nemohlo najít náhradu za společnost Argos, která byla hlavním sponzorem v minulosti. Giant nechtěl přijít o pozici ve WorldTour a proto musel sám platit provoz týmu. Cílem však bylo najít nového sponzora a ústup na pozici technického partnera. To se podařilo nyní a příští rok budeme sledovat tým Sunweb.

Giant svými výrobky a penězi podporoval i ženskou profesionální sestavu Liv - Plantur. Ta bude pokračovat i další sezónu, ale sponzorem bude Sunweb. Závodnice budou nadále jezdit na kolech Liv, což je dámská značka kol vlastněná Giantem. I tento tým je velmi ambiciózní a stále se vyjednává s Planturem.

V mužské sestavě Giant - Alpecin postupně dochází ke změnám v kádru. John Degenkolb oznámil, že v týmu končí a má nové angažmá. Není velkým tajemstvím, že míří do Trek - Segafredo. Společně s ním odchází i Koen De Kort. Trek letos hodně nakupuje, kromě Degenkolba, který musí nahradit Fabiana Cancellaru na klasikách, sem přijde i Alberto Contador.

Giant - Alpecin tak musel shánět náhradu a dlouho to netrvalo. Z Orica - BikeExchange přijde Michael Matthews. Australan není spokojený se svým postavením v Orice. Stále se pere o místo lídra se Simonem Gerransem, který má vzhledem ke zkušenostem a úspěchům silnější pozici. Matthews měl s Gerransem konflikt už na světovém šampionátu v Richmondu, kde jel Gerrans sám na sebe, i když lídrem byl určen Matthews. A střety pokračovaly i v této sezóně.

Matthews je tedy zásadní posilou a další by měly následovat. Zajímavé je, že před časem změnil tým, který byl historicky vždy holandský, svoji licenci na německou. Iwan Spekenbrink, manažer týmu a jeho spolupracovníci chtěli využít síly německého trhu. Získali německého sponzora Alpecin a dva hlavní lídři byli Němci (Kittel, Degenkolb). Jenže nejdříve odešel Kittel a teď následují Degenkolb a Alpecin. Novým sponzorem je opět nizozemská společnost, změní tým svoji příslušnost zpět na nizozemskou?

Společně s Matthewsem bude hlavním lídrem týmu Tom Dumoulin. Ten se letos soustředí na časovky a etapy, ale v plánu je zaměřit se i na celkové pořadí velkých etapáků. Také Warren Barguil by měl zůstat a zkusit uspět na třítýdenních závodech, kopcovitých klasikách a týdenních etapácích. Tým Sunweb má velké ambice, Dumoulin a Barguil v etapových závodech, Matthews ve sprintech a klasikách typu Milán - Sanremo či Amstel Gold Race. Podaří se je naplnit?

Foto Giant, Sunweb