Tom Dumoulin přerušuje svou kariéru

24.01.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Tom Dumoulin přerušuje svou kariéru

Třicetiletý Nizozemec Tom Dumoulin už nechce pokračovat v profesionální kariéře. Kvůli psychickým problémům končí se závoděním. možná jen dočasně.

Tom Dumoulin v roce 2017 vyhrál Giro d´Italia a o rok později skončil druhý na Giru a Tour de France. Zdálo se, že cyklistika má nového šampiona pro třítýdenní závody, ale pády, zranění a především křehká psychika jeho rozlet zastavila. Po přestupu do Jumbo - Visma nenašel ztracenou formu a nyní se rozhodl přerušit závodní kariéru. 

Dumoulin se už dlouho necítil sám sebou a v posledních dvou letech ho závodění nebavilo. Kvůli tomu předčasně odešel z týmu Sunweb, kde byl jasným lídrem a odešel do konkurenční sestavy Jumbo - Visma. Zde byl především domestikem pro Primože Rogliče. Slovinci pomáhal na Tour de France a španělskou Vueltu opustil předčasně kvůli úplnému vyčerpání. 

Dumoulin své rozhodnutí vysvětlil v tiskové zprávě týmu Jumbo -Visma: "Už nějakou dobu, měsíce, možná dokonce rok, jsem cítil, že se jako cyklista necítím sám sebou. Kvůli tomu tlaku, který cyklistika přináší a očekávání různých stran. Opravdu chci jezdit dobře, chci aby byl tým spokojený, aby sponzoři byli spokojení. Aby moje žena a moje rodina byla spokojená. Chci aby se všichni měli dobře, včetně mých týmových kolegů. Ale loni jsem trochu zapomněl na sebe. Nevím, co vlastně chci, co chce člověk Tom Dumoulin dělat se svým životem v tuto chvíli? To je otázka, která už několik měsíců probublává hluboko uvnitř mě a já vlastně nemám čas na tuto otázku odpovědět.“

Přitom ještě v tomto týdnu Dumoulin tvrdil, že se na letošní sezónu těší a chystá se nově také na dlážděné klasiky, kde chce pomoci Woutu van Aertovi. A měl být lídrem na Tirreno - Adriatico a jedním z lídrů na Tour de France. Ale teď je po všem a není jisté, zda se ještě k závodění vrátí. Stejně, jako se své kariéry vzdal o dva roky starší Marcel Kittel.  

"Co chci? Stále chci být cyklistou? Pokud ano, jaký? Pokud chci vyhrát Tour, jak toho dosáhnu? A teď mám pocit, že už nevím a že tyto otázky pokládám ostatním, aby to pro všechny bylo dobré. Ale to nepřináší výsledek a hlavně mi to nepřináší štěstí. Takže mě to pomalu dělalo nešťastným. To je škoda. Proto si dávám pauzu a kdoví, kam to povede.“

Dumoulin v letech 2019 a 2020 nedosáhl žádných významných vítězství, naposledy zvítězil v roce 2018, závěrečnou časovku na Tour de France. Poté se zranil na Giru 2019, se zraněným kolenem se trápil zbytek roku a rozhodl se opustit Sunweb, kde už necítil potřebnou podporu.  

Ani v černo-žlutém dresu nenašel štěstí. Sice se dokázal vrátit do sedla, ale výkonnostně na nejlepší jezdce pro celkové pořadí nestačil. Teď se chce soustředit sám na sebe. "Budu hodně přemýšlet, brát psa na procházky a chci zjistit, co vlastně chci? Co chci se svým životem? Rozhodl jsem se včera. Tým mě v tom podporuje a cítím se dobře. Cítím se jako bych shodil batoh se 100 kilogramy. Dnes jsem se probudil šťastný. Cítím se dobře, že jsem se nakonec rozhodl udělat si čas pro sebe.“


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste