K závodu se prezentovalo 110 cyklistů, z toho 80 z České republiky. Ze zahraničních vynikali počtem Poláci, kterých byla necelá dvacítka. Bylo tu i 5 Němců v klubovém týmu Berthold, 5 Slováků především v týmu CAT, ale také dva Kolumbijci, jeden Kanaďan a v týmu ATT Investments jako jediný cizinec maďarský závodník Márton Dina. Startovali i jednotlivci z kontinentálních týmů Maloja a HRE Mazowsze. Nechyběl ani Pawel Szostka, který se tak výrazně zviditelnil na prvním pohárovém závodě ve Velké Bíteši.

Z českých se hlavní pozornost soustřeďovala na dva nejlepší domácí týmy Elkov Kasper a ATT Investments. Připomeňme si, že ATT Investments ovládlo první pohárový závod, vyhrál Pavel Kelemen, který se tak stal průběžným lídrem seriálu. Ale dnes jsme ho na startu neviděli. Důvod byl dvojjediný. Coby na sprintera byl na něj krásnolipský okruh příliš náročný, a proto ho tým poslal závodit společně s dalšími pěti lidmi na dvojkový etapák do Srbska a Bosny Hercegoviny. Nejlepším v kategorii do 23 let a zároveň Nováčkem se po Bíteši stal Filip Chýle a ten tu dnes startoval. ATT vedlo i soutěž týmů.

ATT Investments postavilo do závodu deset závodníků, přičemž se dalo předpokládat, že lídrem bude Jakub Otruba, ale zastoupit ho mohlo několik dalších týmových kolegů.

Závodu českého poháru v Krásné Lípě dominovali jedzci Elkov Kasper (zleva) Matěj Zahálka, Tomáš Přidal, Michael Boroš

Elkov Kasper nastoupil v osmi lidech. Chyběl hlavně Adam Ťoupalík, který nedokončil před týdnem kvůli nemoci francouzský etapák. Do role lídra bychom tak pasovali Matěje Zahálku, aktuálního republikového šampiona.

Tufo Pardus Prostějov postavilo do závodu 7 cyklistů a lídr byl jasný: Richard Holec, v Bíteši třetí. Mezi širší okruh favoritů bylo možno počítat Šimona Vaníčka, který odstartoval v šestičlenném výběru ČEZ Cyklo Team Tábor. Sparta jela v osmi lidech, Forman Cinelli v šesti, CK Příbram-Fany Gastro v pěti,  Favorit Brno ve třech atd. Z krajánků přijeli závodit Tomáš Bárta a Michal Schlegel z Caja Rural, Milan Kadlec z DSM Development a Radovan Štec z Israel Cycling Academy. Všichni tu oblékli reprezentační dres.

Jelo se na okruhu se startem a cílem v Krásné Lípě, okruh měřil 12.4 km, jel se 11x a ti, co se dostali do cíle, nastoupali 2300 výškových metrů. Od startu se několik kilometrů klesalo, pak se najelo do zvlněného terénu a nejtěžší úsek přišel zhruba 5 km před cílem v podobě místy hodně strmého stoupání na Vápenku. Odtud se už jen 3 km sjíždělo do cíle.

Vše se odehrálo v krásném přírodním prostředí na povětšinou sice užších, ale velmi kvalitních silnicích. Kulisy pro skvělou, bojovnou cyklistiku připravili organizátoři dokonalé.

Většinu dne strávil v úniku Tomáš Jakoubek a coby nejaktivnější v trojici uprchlíků si vysloužil ocenění nejlepší vrchař závodu

Jak vypadaly průjezdy Krásnou Lípou po jednotlivých okruzích?

1. okruh: 15 sekund před pelotonem jeli Tomáš Jakoubek (ATT) a Tomáš Přidal (Elkov), na konci balíku se to dost trhalo

2. okruh: ke dvojici se v průběhu okruhu připojil Richard Haberman (Sparty) a náskok narostl přes 4 minuty

3. okruh: trojice vpředu držela náskok 4:15 na početný peloton

4. okruh: vedoucí trojice zvýšila odstup na početný balík na 6:30 min.

5. okruh: během jednoho okruhu se odstup na potrhaný peloton zkrátil o 2 minuty, za první skupinou jelo 15 lidí s převahou dresů ATT a Elkov 

6. okruh: trojice opět navýšila náskok na 5:30 a peloton se opět sjel dohromady

7. okruh: náskok se zkrátil, ale stále ještě byl zajímavý, peloton byl ale rozdělený na mnoho skupin, v první 6členné tři dresy ATT: Otruba, Turek a Dina, z Elkov Boroš a Zahálka a Vaníček z Tábora, zkoušel je sólově dojet Schlegel, následovalo s nevelkým odstupem několik skupin, dresy dalších jezdců ATT se pohybovaly v těch předních, v jedné se pokoušeli situaci zvrátit čtyři borci Elkov v čele s Janem Bártou

8. okruh: náskok trojice se zkrátil na minutu, za nimi jela stejná šestice a půl minuty za ní zhruba patnáctka jezdců, kde opět převažovaly dresy obou nejlepších českých týmů, těch z ATT bylo o trochu víc, přesně pět

9. okruh: na čele čtveřice vedená Matějem Zahálkou a dvěma jeho týmovými kolegy Borošem a Přidalem, z ATT pouze Márton Dina, s malou ztrátou se je pokoušel dojet Dan Turek, s půlminutovou jeli Šimon Vaníček a Jakub Otruba, ale nevypadali odhodlaně, o minutu zpět osamocený Tomáš Jakoubek, o další minutu odskočený Michal Schuran před čtveřicí s Dominikem Neumanem, dvěma jezdci ATT a Richardem Habermanem, dále už propastná mezera

10. okruh: na čele Márton Dina s 15 vteřinami na tři jezdce Elkov, o 45 vteřin zpět osamocený Dan Turek, o další minutu taktéž sólově Jakub Otruba, ktrému už nestačil Šimon Vaníček, pak osamocený Michal Schuran atd. 

Absolutní pořadí druhého závodu ŠKODA CUP 2023 (zleva) Michael Boroš, Tomáš Přidal, Márton Dina

Cíl: První dojel ten, který měl být teoreticky nejvíc unavený. Tomáš Přidal strávil celý den v úniku a nakonec si dojel sólově pro vítězství! O druhé místo se ve spurtu utkali Michael Boroš a Márton Dina, český závodník byl úspěšnější. Koncert Elkov Kasper dohrál na čtvrtém místě Matěj Zahálka.

Tomáš Přidal bezprostředně po závodě řekl: "Chtěl jsem pracovat hlavně pro tým. To byl hlavní motiv pobytu v úniku. Nečekal jsem, že bych nakonec vyhrál. Je to moje dosud nejvýznamnější vítězství. Zítra se v dalším pohárovém závodě v České Kamenici pokusíme opět uspět. Regenerace by neměla být problém."

A na týmových stránkách posléze doplnil: „V závěru Márton Dina ve stoupání nastoupil a s ním jsme zůstali jen my tři. Já jsem hlavně chtěl pomoct klukům, a to, že vítězství vyšlo na mě, je docela náhoda. Maďara jsme roznastupovali. První nastoupil Zahálka, potom Boroš a napotřetí jsem nastoupil já a Dina se už nezvedl. Možná mě trochu podcenil a nezvedl se hned. Závod byl hodně těžký. V každém kole nahoru dolů po úzkých cestách a k tomu závěrečný dvoukilometrový kopec.

"Opět to bylo výhradně o souboji našeho týmu s Elkov Kasper. Celý závod jsme měli pod kontrolou, ovšem jedna nepříliš vyvedená taktická varianta v závěru závodu, kdy se začalo pořádně závodit, nás v konečném důsledku stálo lepší výsledek," řekl k závodu Jaromír Friede, sportovní ředitel ATT Investments.

Lídrem pohárového seriálu se po dnešním závodě stal Michael Boroš. V kategorii U23 se dostal do čela vítěz dnešního závodu Tomáš Přidal a zároveň se stává i Nováčkem poháru. Nejlepším vrchařem závodu byl vyhlášen Tomáš Jakoubek.

Nejlepší v kategorii U23 (zleva) Karel Camrda, Tomáš Přidal, Jakub Musialik (KK Tarnovia)

Výsledky.