Jak mohlo vyplynout z naší upoutávky, letos se v Portugalsku sešla mimořádně zajímavá konkurence. Pokud bychom porovnali postavení závodníků podle světového žebříčku, jde o nejlépe obsazený závod kategorie 2.Pro za posledních 12 měsíců. Tedy včetně letošních Okolo Valencie, Okolo Omanu i souběžně probíhajícímu Okolo Andalusie.

Úvodní etapa byla tak trochu na rozjetí. 200 km s převýšením 2184 metrů, 2 vrchařskými prémiemi 4. (37. km) a 3. (106. km) kategorie a jedinou rychlostní na 161. km. Tudíž jiný závěr než sprinterský souboj by byl velkým překvapením.

Po 15 km odjelo 7 lidí. S jedinou výjimkou Tobiase Bayera (Alpecin-Deceuninck) všichni z domácích konti týmů. Peloton je popustil na hranu 3,5 minuty, pak už začal odstup kontrolovat.

Podíleli se na tom vybraní závodníci vícero týmů, především těch z úrovně World. Díky přidělené roli byl v průběhu etapy hodně vidět v hledáčku kamery dres mistra republiky. Na špici z týmu Lidl-Trek pracoval v době, kdy se před pelotonem pohybovali uprchlíci, Sam Oomen.

Místo za ním zaujal Mathias Vacek. Když v jednom z úseků mírně poodjel z pelotonu jezdec ve žlutočerném dresu Visma-LaB, měl okamžitě na zadním kole Mathiase. Odtud se dala odvodit jeho role. Hlídání případných pokusů o únik jezdců, kteří by byli pro jeho tým nebezpeční.

Když do cíle zbývalo ještě víc jak 50 km a hlavní skupina stáhla náskok uprchlíků k 1,5 minutě, využil větrného úseku a osamostatnil se na čele Tobias Bayer.

Tomuto rakouskému cyklistovi je 24 let. Do Alpecinu přišel v roce 2021 z domácího konti týmu Tirol KTM. Dosud nezískal žádné profesionální vítězství, ale vysloužil si nominace na Giro (1x) i Vueltu (2x) a z monumentů jel Lombardii a Lutych. Jeho nejlepšími výsledky jsou dvě prvenství v časovce U23 při mistrovství Rakouska.

Jakmile na čele osaměl, peloton mírně polevil ve svém úsilí, takže jeho náskok se vyšplhal opět přes 2 minuty. Z nepříliš záživného průběhu etapy vybočily tři defekty Isaaca del Tora - ten poslední 8 km před cílem - kterého tady má UAE napsaného jako týmovou jedničku.

A pak také hromadný pád 27 km před cílem. Spadlo to za polovinou balíku, kolem dvaceti lidí se ocitlo mimo bicykl a dobrá třicítka nemohla přes ucpanou silnici hned pokračovat. Ze známých jmen se nějakým způsobem do karambolu zapletli Valentin Madouas (Groupama-FDJ) a trojice Visma-LaB Wout van Aert, Sepp Kuss a Tiesj Benoot.

Chvíli tedy trvalo, než se vše zase posjíždělo do kupy. Takže čas vítěze nakonec získalo víc jak 150 závodníků. Z týmů vyšších než konti divizí to nedokázala kvůli pádu několik kilometrů před cílem dvojice BORA-hansgrohe Haller a Schachmann.

Došlo tedy na očekávaný hromadný sprint, do kterého se vědomě nezapojil Van Aert. Od 3. km před cílem ovládli ve čtyřech lidech čelo závodu jezdci Arkéa-B&B Hotels, pracující pro Arnauda Démara, a takto najeli i do posledního kilometru. Nakonec ale jejich úsilí vyšlo naprázdno.

V trochu chaotickém sprintu se nejprve na čele ocitli dva jezdci Tudoru, ale když druhý z nich odstupoval, zjistil, že Matteo Trentin se někde ztratil. A pak se ze zadnějších pozic doslova prokličkoval na špici favorit sprintu číslo jedna Gerben Thijssen (Intermarché-Wanty) a bez potíží zvítězil.

Finále bylo těžké kvůli protivětru. Věděl jsem, že když se tam dostanu v dobré pozici, můžu vyhrát. Doufáme v další úspěchy tento týden. Rune Herregodts má dobrou časovku. A třetí den chceme znovu sprintovat, ale s tímto vítězstvím se už cítím skvěle,“ řekl Thijssen. „Tým odvedl skvělou práci. Vito Braet pro mě jezdil celý den, což pro něj nebylo snadné, ale zvládl to. Tak tohle jsem fakt musel dokončit. Pro mě je také ctí, že Mike Teunissen je pro mě ochoten pracovat."

"Mohl jsem sprintovat, ale přijel jsem dopředu příliš pozdě," přiznal druhý v cíli Marijn Van den Berg v rozhovoru pro Eurosport. „V posledním kopci jsme jeli naplno, následoval velmi rychlý sjezd,“ odkazoval Van den Berg na náročný úsek více než dva kilometry před cílem. "Tým to udělal velmi dobře, protože jsme byli vepředu. Stefan Bissegger se mi to pokusil rozjet, ale měl jsem problém ho najít. Nakonec se mi podařilo sprintovat, ale přijel jsem příliš pozdě, takže jsem skončil druhý.“

Viditelně zklamaný byl i třetí v cíli Jordi Meeus, který byl nedávno nemocný. „Byl jsem tam, ale abych byl upřímný, neměl jsem nejlepší nohy. Po 150 kilometrech jsem se cítil docela prázdný. Třetí místo není špatné, ale je škoda, že forma ještě není. Ve finále jsme měli silný protivítr, který zkomplikoval zakončení. Nyní je pro mě dalším cílem nadcházející páteční sprint."

Všech pět českých závodníků přijelo v hlavním poli, nejvýše byl na 30. místě klasifikován Pavel Bittner.