Téměř dva tisíce metrů převýšení a 124,4 km musely zdolat cyklistky v průběhu druhé etapy se startem a cílem v Lichnově. Nedlouho po startu a první rychlostní prémii ve Frenštátu pod Radhoštěm (kde byla nejrychlejší Alison Jacksonová), začaly závodnice stoupat na Pustevny, vrchařskou prémii první kategorie. Překvapivě zde dlouho nikdo neútočil a peloton se postupně zmenšoval. Až před vrcholem se zrychlilo, když si pro další body do vrchařské soutěže dojela lídryně této klasifikace - Belgičanka Lore De Schepperová. 

5VAI7281.jpg

Startovní pole se přes vrchol Pusteven a ve sjezdu natrhalo na menší skupiny, v té první bylo čtrnáct závodnic, ve složení Karoline Goldschmidtová (LKT), Nele Laingová (LKT), Karolina Kumiegová (KDM-Pack), Karin Söderqvistová (Švédsko), Caroline Anderssonová (Švédsko), Lore De Schepperová (Belgie), Marieke Meertová (Belgie), Xaydee Van Sinaeyová (Belgie), Ginia Caluoriová (Nexetis), Malwina Mulová (Mat Atom Deweloper Wroclaw), Jasmin Liechtiová (Nexetis), Deborah Veermanová (Velopro), Nikol Plosajová (TKK) a jediná Češka Barbora Němcová (Dukla Praha). 

V první skupině chyběly všechny zástupkyně silného týmu EF Education-Oatly a další závodnice, které před druhým stoupáním na Bumbálku ztrácely jednu minutu na čelo. Vrchařskou prémii na česko-slovenské hranici překvapivě nevyhrála Lore De Schepperová, která ji protnula na třetím místě, ale Švýcarka Caluoriová.

5VAI7367.jpg

Za tímto vrcholem následoval dlouhý mírný sjezd a rovinatý úsek až do Vsetína a pronásledovatelkám, které se spojily do početného pelotonu, se zde podařilo zlikvidovat odstup od vedoucí skupiny. Vznikl tak peloton 57 cyklistek a na další útoky jsme si museli počkat do závěrečných třech stoupání. 

Ve stoupání Dušná zvýšil tempo německý tým LKT a peloton zredukoval. Byla to však De Schepperová, která si zde pojistila dres nejlepší vrchařky a pokud Gracii dokončí, pro dres si bude chodit po každé následující etapě, protože ve zbytku závodu už žádné vrchařské prémie nejsou. Zrychlení De Schepperové způsobilo roztrhání pelotonu, ale vše se zase rychle sjelo a v posledním stoupání Pindula pozornost soupeřek otestovala pouze jedna švédská reprezentantka. De Schepperová však dávala pozor a zvítězila i na této prémii. 

7VAI9459.jpg

Následoval už jen sjezd do Frenštátu a rovina před cílem v Lichnově. Do spurtu se řítila skupina třiceti závodnic a nejrychlejší byla Alison Jacksonová, nepochybně nejznámější cyklistka letošního ročníku. Vítězka monumentu Paříž-Roubaix z roku 2023 ve spurtu porazila Marieke Meertovou a Caroline Anderssonovou. Na osmém místě dojel Kristýna Zemanová z týmu VIF a dvanáctá skončila česká mistryně Barbora Němcová. 

Jacksonová si na rychlostní prémii a za umístění v cíli odepsala celkem 13 sekund ze svého času a výrazně se přiblížila vedoucí závodnici celkové klasifikace, kterou zůstala Marieke Meertová. Belgičanka má před sobotní dopolední časovkou náskok 8 sekund před Jacksonovou a Anderssonovou. Polka Mulová klesla na čtvrté místo se ztrátou 11 sekund. Němcová na třinácté příčce ztrácí přesně půl minuty. 

5VAI7523.jpg

Belgičanky nadále drží vedení ve všech soutěžích. Meertová vede kromě celkového pořadí i bodovací soutěž a De Schepperová je první mezi vrchařkami a také v soutěže aktivity. 

Závod Gracia Orlová pokračuje v sobotu hned dvěma etapami, dopoledne je na programu 13,5 km dlouhá individuální časovka v Havířově a od 16 hodin se jede 92,4 km dlouhý závod s hromadným startem v Bohumíně. Pojede se šest 14,5 km dlouhých okruhů. Z této etapy opět přineseme LiveReport.