Buitrago vítězstvím zahájil Okolo Burgosu

02.08.2022 | Marek Matějka, ilustrační foto LaPresse

Buitrago vítězstvím zahájil Okolo Burgosu

Santiago Buitrago byl nejlepší v úvodní etapě OKolo Burgosu. V klasikářském finiši vyhrál s velkým přehledem, druhý skončil Ruben Guerreiro a třetí Tao Geoghegan Hart.

Zvlněná 1. etapa Okolo Burgosu skončila očekávaným soubojem výbušných vrchařů v závěrečném, 900 metrů dlouhém stoupání. Ale to nezbránilo trojici uprchlíků vyrazit do dlouhého úniku. Mikel Azparren (Euskaltel Euskadi), Jesus Ezquerra (Burgos - BH) a Diego Pablo Sevilla (EOLO - Kometa) vydrželi na čele závodu až do mety 20 kilometrů před cílem. Sevilla si díky zisku bodů na vrchařských prémiích vysloužil vedení ve vrchařské soutěži.

Ani v závěrečných 20 kilometrech to někteří útoční závodníci nevzdali, ale v závěrečných kilometrech etapy se čelo závodu uklidnilo a vše se soustředilo na cílový výjezd v ulicích Burgosu.Kolumbijec Buitragonastoupil z pelotonu už 600 metrů před cílem, ve stoupání na dlažbě. Nikdo na jeho útok nereagoval, nejbližší soupeři sice viděli, že Buitrago snadno nabírá metry náskoku, ale neměli dost sil s tím cokoliv udělat. Vítěz etapy na letošním Giro d'Italia si tak dojel pro etapu a také dres vedoucího závodníka s náskokem 3 sekund. Bonusové sekundy za první, druhé a třetí místo v cíli se na Okolo Burgosu nerozdávají. 

Na 103. místě s odstupem přes 7 minut dojel Vojtěch Řepa (Kern Pharma).